Zlikwidowali artykuł, żeby umorzyć postępowanie ws. Krauzego

Posłowie PO i PSL błyskawiczne usunęli artykuł 585 z kodeksu spółek handlowych. Dzięki temu Ryszard Krauze uniknął procesu - twierdzi ?Rzeczpospolita?.
Sąd Rejonowy dla Warszawy musiał 21 lipca 2011 roku umorzyć postępowanie ws. jednego z najbardziej znanych polskich biznesmenów - Ryszarda Krauzego. Tydzień wcześniej weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, w ramach której z kodeksu spółek handlowych został usunięty artykuł 585. Artykuł mówi o działaniu na szkodę spółki i to na jego podstawie Krauze został oskarżony.

W październiku 2010 roku prokuratura apelacyjna podstawiła Krauzemu zarzut w związku z udzieleniem 3-milionowej pożyczki firmie K&K, mimo że firma była już winna spółkom Krauzego 28 mln - twierdzi dziennik "Rzeczpospolita". W grudniu 2010 akt oskarżenia trafił do sądu.

W Sejmie trwały w tym czasie prace nad nowelizacją kodeksu karnego, w której nie było zapisu o artykule 585. W styczniu na spotkaniu Naczelnej Rady Adwokackiej, na której obecny był również Krauze, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski otrzymał propozycję zmiany tego artykułu. W lutym zgłosił ją poseł PLS.

W czerwcu ostatecznie głosami PO i PSL Sejm zupełnie usunął art. 585 z kodeksu spółek handlowych. A sąd musiał umorzyć sprawę Krauzego.