"Wręcz Przeciwnie" od dzisiaj w kioskach. Pierwsi autorzy już zrezygnowali...

Dzisiaj do kiosków trafił nowy tygodnik "Wręcz Przeciwnie". Tymczasem już dwóch autorów tygodnika - Sławomir Cenckiewicz i Tomasz Terlikowski - ogłosili swoje odejście. - Z największą odrazą przyjąłem wygląd pierwszego numeru tygodnika "Wręcz Przeciwnie" - pisze w oświadczeniu opublikowanym na portalu Niezalezna.pl Sławomir Cenckiewicz. - Nie wolno kupczyć religią i rzeczami świętymi - dodaje Tomasz Terlikowski na wPolityce.pl.
"Artykuł Casino Gdańsk, który przygotowałem wspólnie z Adamem Chmieleckim, jest moim ostatnim tekstem dla Wręcz Przeciwnie" - uzasadnia swoje odejście z "Wręcz Przeciwnie" Sławomir Cenckiewicz. - Nie wolno kupczyć religią i rzeczami świętymi. I nie mogą tego robić nie tylko politycy, ale także dziennikarze, którzy kupczenie polityków chcą napiętnować - dodaje Terlikowski. I podkreśla: - A takim właśnie marketingowym wykorzystaniem świętych dla katolików rzeczy jest okładka nowego tygodnika "Wręcz Przeciwnie".

A poszło o okładkę nowego tygodnika, która przedstawia fotomontaż - Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego udzielających sobie wzajemnie Komunię św. Zarówno lider PO, jak i PiS, mają na sobie stroje liturgiczne. - Wszystkie osoby zgorszone okładką, która wpisuje się w obecną kampanię antykatolicką w Polsce, z całego serca przepraszam za swoją obecność na łamach pierwszego numeru tygodnika - pisze Cenckiewicz.

Terlikowski dodaje: - Mam nadzieję, że to była tylko marketingowa wpadka, że twórcy tygodnika nie chcieli nikogo obrażać, i że "WP" nie pójdzie dalej tą drogą. Życzę też powodzenia jego twórcom. Ale po takim początku mnie wśród piszących do tego pisma nie będzie.

'Niewielkie grupy interesów', 'sprywatyzowany kapitał'

Jaką linię będzie miało "Wręcz Przeciwnie"? Jan Piński - redaktor naczelny tygodnika - nie pozostawia wątpliwości. We wstępie definiuje rzeczywistość: "My, niestety, żyjemy w ciekawych czasach. Czasach, w których demokracja oznacza władzę niewielkich grup interesów dysponujących aparatem państwowego terroru i sprywatyzowanym już kapitałem do poskramiania niepokornych".

W pierwszym numerze "WP" będzie więc można przeczytać m.in. o rosyjskich rakietach ulokowanych w Kaliningradzie, a które zagrażają największym polskim miastom, o Marku Dukaczewskim jako doradcy prezydenta ("Były szef WSI doradza prezydentowi?"), a także o Tu-154M i katastrofie smoleńskiej.

Tematem numeru jest jednak tekst Tomasza Terlikowskiego o tym, jak politycy "kupczą" religią - do tego odnosi się kontrowersyjna okładka tygodnika. "Politycy traktują Kościół katolicki jak telewizję publiczną. Starają się zdobyć w nim jak największe wpływy, aby dzięki temu zwiększyć swoje szanse w wyborach" - pisze w tygodniku naczelny Fronda.pl. I podaje przykłady: Donald Tusk modlący się w kościele w Wilnie oraz Jarosław Kaczyński wygłaszający przemówienie na Jasnej Górze.

"Politycy (...) walczą nie tyle o 'poparcie' Kościoła, ile o splendor związany z tą instytucją" - podkreśla Terlikowski.

Publicyści: Gwiazdowski, Drozda, Korwin-Mikke

Swoje stałe rubryki - felietony - w nowym tygodniku dostali: ekonomista Robert Gwiazdowski, satyryk Tadeusz Drozda, polityk Janusz Korwin-Mikke, prawnik Luka Aleksander Szaranowicz, Wiesław Kot oraz Paweł Zarzeczny.

"Wręcz Przeciwnie" ukazał się w nakładzie 120 tys. egzemplarzy. Kosztuje 4,99 zł, a pierwszy numer liczy 84 strony. Na ile udało się zachować pierwotnie zapowiedziany liberalny w sferze gospodarczej, a konserwatywny w sprawach obyczajowych charakter pisma? Zdaniem prawicowego portalu wPolityce.pl - nie udało się, chociażby ze względu na dzisiejszą okładkę.

Twórcy "WP" nie wykluczają powrotu do kontrowersyjnej nazwy "Wprost Przeciwnie" nawiązującej do tygodnika "Wprost".

Więcej o:
Komentarze (4)
"Wręcz Przeciwnie" od dzisiaj w kioskach. Pierwsi autorzy już zrezygnowali...
Zaloguj się
 • ateistkabezlistka

  Oceniono 1 raz 1

  ***

  Apel do wszystkich ateistów, agnostyków i umiarkowanie wierzących... Wszystkich, którzy chcą wyrazić głośne NIE postępującej klerykalizacji państwa zapraszamy do Krakowa 15 października na Marsz Ateistów i Agnostyków "Świeckie Państwo" :

  www.facebook.com/event.php?eid=162285647180029

  Prosimy o rozpowszechnianie !

 • chynek

  Oceniono 1 raz 1

  kolejna szatańska gazeta

 • razdwatrzy_123

  0

  aspik, a pamiętasz największą i najgłupszą aferę teczkową w historii III RP? Na wszelki wypadek przypominam, że nie kto inny jak Korwin był wnioskodawcą niesławnej (i sprzecznej z konstytucją) uchwały lustracyjnej z 1992 r., czyniącej z Macierewicza oskarżyciela i sędziego w jednej osobie.

 • aspik14

  0

  To, że odszedł Sławomir Cenckiewicz, to mnie akurat cieszy. Dobrze, że jest Korwin Mikke i Gwiazdowski. Mam nadzieję, że będą popularyzowali wolną gospodarkę, a nie będą się zajmować teczkami, smoleńskiem i innymi tematami zastępczymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX