Nowy sposób kierowców na fotoradary - skarżą się, że zdjęcia modyfikowano w Photoshopie

Kierowcy znaleźli nowy sposób na podważenie zdjęć zrobionych przez fotoradary. Kwestionują mandaty wystawione na podstawie zdjęć obrobionych komputerowo przez strażników miejskich. Strażnicy bronią się, że to co robią, jest zgodne z prawem - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Wcześniej sąd mógł odrzucić zdjęcia, na których twarz kierowcy była niewyraźna, albo te, które zostały zrobione przez nieprawidłowo oznakowany fotoradar. Teraz kierowcy kwestionują fotografie, na których nie widać tablicy rejestracyjnej. Uważają, że w związku z tym, dołączony do fotografii obraz tablicy może być efektem fotomontażu.

- Wracając do domu, zostałem przyłapany przez fotoradar. Po czasie przyszło do mnie pocztą zdjęcie od straży miejskiej, na którym zamiast tablicy rejestracyjnej widać błysk flesza - powiedział Dziennikowi Gabriel Słowik z Warszawy. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu, bo uznał, że zdjęcie mogło być zmienione przy pomocy specjalnego programu.

Takie zdjęcia powinny trafiać do kosza

Profesor Ewa Gruza, kryminalistyk z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia w rozmowie z gazetą, że dowodem wykroczenia może być tylko zdjęcie oryginalne i niemodyfikowane. Za takie nie można uznać już fotografii, w której uzupełniono np. brakujące cyfry bądź litery. Podobnie sprawa wygląda ze zdjęciami, na których część znaków na tablicy rejestracyjnej została częściowo czymś zasłonięta. Zdaniem Marka Seweryńskiego z firmy Meron, która udostępnia fotoradary gminom, taka fotografia od razu powinna trafić do policyjnego kosza.

Można odczytać mimo błysku flesza

Technologia zastosowana w urządzeniach kontrolno-pomiarowych w większości przypadków pozwala jednak na odczytanie numerów rejestracyjnych nawet wtedy, kiedy zamiast znaków będziemy mieli widoczny tylko błysk flesza. Zastosowane w nich filtry powodują, że odblaskowe tablice pozostawiają swoje odbicie w jednym lub kilku miejscach na fotografii. - czytamy w Dzienniku. Do tej pory sądy pozwalały na wykorzystanie takich zdjęć w sprawie przeciwko kierowcy.

Komentarze (2)
Nowy sposób kierowców na fotoradary - skarżą się, że zdjęcia modyfikowano w Photoshopie
Zaloguj się
  • robekcb2

    Oceniono 3 razy -3

    Poradnik CB-radio

    Sympatycy łączności przez CB radio i krótkofalówki PMR 446 z Sulejówka i okolic publikują informacje o sprzęcie, akcesoriach, porady.

    radioamator.elektroda.eu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX