Komendant rozbroił policjantów na L4

Od dzisiaj zgodnie z nowym zarządzeniem Komendanta Głównego Policji mundurowi nie mogą nosić broni w czasie zwolnienia lekarskiego. - informuje TOK FM. Szef formacji częściowo wycofał się z decyzji, jaką podjął po zabójstwie policjanta na warszawskiej Woli.
Wielu policjantów jest zaskoczonych decyzją komendanta, bo ponad rok temu to on zezwolił im na noszenie broni w czasie urlopów i zwolnień. Była to reakcja na zabójstwo warszawskiego funkcjonariusza Andrzeja Struja, który zginął, kiedy nieuzbrojony podjął interwencję w czasie wolnych dni. Został zasztyletowany przez dwóch nastolatków.

Teraz komendant się zreflektował i doszedł do wniosku, że policjant z pistoletem na L4 to jednak nie jest najlepszy pomysł. - Zwolnienie lekarskie to nie jest tylko grypa żołądkowa, czy złamanie ręki, to są także choroby, z których funkcjonariusze leczą się u psychologów czy psychiatrów. W takiej sytuacji zezwolenie policjantowi na noszenie broni byłoby delikatnie mówiąc niewłaściwe - tłumaczy Robert Horosz z Komendy Głównej Policji. Podobnie w czasie zwolnienia na sprawność mundurowych mogą też wpływać środki farmakologiczne. - Często na lekach jest napisane: "Zabrania się prowadzenia pojazdów i użytkowania maszyn", więc czy policjant, który nie może prowadzić samochodu, bo farmaceutyki obniżają jego sprawność psychofizyczną, mógłby w tym samym czasie korzystać z broni? Wydaje mi się, że nie - dodaje Horosz.

Z drugiej strony, jak podkreśla Komenda Główna, nowe zarządzenie zostawia też furtkę: jeżeli przypadłość funkcjonariusza nie będzie poważna, zgodę na noszenie broni w "uzasadnionym przypadku" będzie mógł mu dać przełożony.

Więcej o:
Komentarze (30)
Komendant rozbroił policjantów na L4
Zaloguj się
 • dziadekbronek

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Matejuk!
  To ma sens tylko wtedy, gdy zwolnienia wystawione są przez psychiatrę!

 • jkredman

  Oceniono 5 razy 5

  a to nie wystarczy indywidualnie cofnąć uprawnienie policjantowi na zwo9lnieniu z przyczyn psychiatrycznych lub psychologicznych

 • bogota1-1

  Oceniono 6 razy 4

  Idiotyzm. Jak sie daje policjantowi bron i wierzy ze bedzie postepowal odpowiedzialnie w czasie sluzby, to mozna stwierdzic ze ten sam policjant bedzie wiedzial czy moze wziasc z soba bron w czasie choroby czy na urlopie. Tak jak sam komendant powiedzial zwolnienia lekarskie to nie tylko choroba zoladkowa ale i choroby ktore wymagaja leczenia u psychiatrow.
  Jak ktos sie leczy u psychiatry to moze nie powinien byc policjantem? Oczywiscie zalezy na co sie leczy.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  Co za różnica? Policja i tak broni nie używa. Niech wogóle nie noszą, bo sobie tylko krzywdę robią, jak sobie który w łeb palnie.

 • sceptyk31

  Oceniono 2 razy 2

  To jest propagandowa zagrywka. Policjanci na urlopie czy zwolnieniu lekarskim i tak broni nie nosili. Zresztą bronią sie jak mogą przed nakazem przechowywania broni w czasie między służbami w domu, zwłaszcza w małych miejscowościach gdzie sa małe posterunki bez calodobowej służby. A w policji sa chorzy i "chorzy", ci drudzy w wiekszości mają zwolnienia od psychiatrów . Jest jeszcze inna grupa - leczą sie u psychiatry ale zwolnienia nie biorą, bo mają zszargane zdrowie ale zależy im na pracy.

 • r1234_76

  Oceniono 2 razy 2

  słuszna decyzja. jest oczywiste, że policjant po zażyciu środków uniemożliwiających prowadzenie pojazdów powinien mieć zakaz obrony swojego życia, gdy zostanie zaatakowany, i potulnie dać się zabić;/

 • marcin1956

  Oceniono 2 razy 2

  Wraca różnica między policjantem a policjantem. Policjant na służbie może zabić. Policjant po służbie może jedynie zostać zabity.

 • leszek_orzeszek

  Oceniono 2 razy 2

  @serenita123

  To nie jest tak, że gliniarze są w większości debilami i popierają PiS. Głosują na PiS, bo PO czai się na ich emerytury, 100% chorobowego i inne przywileje.

 • zdzwoj7412

  Oceniono 2 razy 2

  Zdrada, mości panowie. Juz nie Polską jesteśmy jeno.... ? No właśnie, czym?
  Komendant ma ochronę. A ja co...... ? Emigrację i Zielone Berety? Ale jak wróce.............

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX