Anakonda-16: Spadochron Polaka zawiódł. Żołnierz zbliżał się do ziemi z dużą prędkością

Podczas wtorkowych ćwiczeń na poligonie pod Toruniem doszło do niebezpiecznej sytuacji. Jednemu z dokonujących desantu żołnierzy zaplątała się czasza spadochronu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W ramach desantu zrzucono na spadochronach ponad 1000 żołnierzy z różnych państw oraz sprzęt wojskowy - donosi Włocławski Portal Internetowy. Ćwiczenie rozpoczęło się po godzinie 15.00.

Zaraz po lądowaniu żołnierzy amerykańskich z samolotów, na wysokości 400-500 metrów, wyskakiwali Polacy. Wtedy jednemu z nich spadochron nie otworzył się w prawidłowy sposób.

Sytuacja na nagraniu wygląda bardzo groźnie. Spadochron zapasowy otworzył się dopiero tuż nad ziemią. Polskiemu żołnierzowi udało się bezpiecznie wylądować.- Zjawisko, które wystąpiło, nazywa się "kalafiorem". Jest to spowodowane tym, iż część linek przechodzi przez czasze główną spadochronu i ona przez to może nie napełnić się powietrzem - powiedział w rozmowie z redakcją Kontaku 24 kpt. Marcin Gil, rzecznik 6 Brygady Powietrznodesantowej. Z tych powodów żołnierz spada szybciej, co stanowi dla niego zagrożenie.

Właśnie dlatego żołnierze są wyposażeni w spadochrony zapasowe. Kpt. Gil dodaje, że widoczny na nagraniu skoczek zachował się wzorowo, otwierając spadochron zapasowy w odpowiednim momencie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (156)
Anakonda-16: Spadochron Polaka zawiódł. Żołnierz zbliżał się do ziemi z dużą prędkością
Zaloguj się
 • magda-warszawianka

  0

  Jednym słowem można odnieść wrażenie, że jutro w Polsce nastąpi jakaś straszna katastrofa- budynki się zawalą ,zabraknie wody, jedzenia i tlenu do oddychania.Przegrani w ostatnich wyborach w Polsce rzeczywiście zachowują się jakby im brakowało tlenu- pojawiają się im różne omamy.

 • blski

  Oceniono 2 razy 2

  Nie mialbym niczego przeciwko tym pajacowaniem gdyby nie zdawal sobie sprawy jak nieprawdopodobnie drogie sa te zabawy. W czasie gdy nie ma pieniedzy na znosna sluzbe zdrowia, gdy wielu zyje w nedzy nie stac nas na takie glupoty. Czy naprawde ktos o zdrowych zmyslach wierzy w to, ze Putin nie moze spac po nocach i planuje atak na nasz kraj.
  Media pompuja ludziom gowna do pustych lbow i glupi motloch gotow przymierac glodem ale pomachiwac szabelka przed nosem Ruskiemu. Wiecie nmoi drodzy dlaczego nasz kraj jest i bedzie ubogi - boscie glupi.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 1 raz 1

  Komentarze na poziomie nawet nie przedszkola. Więc na jakim, skoro w żłobku komentarzy się jeszcze nie pisze?

  Natomiast niesprawność sprzętu na poziomie poniżej jednego promila zasługuje raczej na pochwałę (sprzętu w 100% bezawaryjnego jeszcze nikt nie wymyślił, nawet lemingi z forum gazetki), choć nie chciałbym być w skórze pechowca, na którego ten mniej niż jeden promil akurat przypadł. Ale wyznawcy sekty z Czerskiej tak już mają... Teraz jeszcze dostaną kasę od Sorosa, tak że nabiorą wigoru w wyścigu do zupełnego odmóżdżenia. Tylko współczuć.

 • bamapo

  Oceniono 1 raz 1

  Rozumiem, że Maciorowicz zabrał amerykańskich kolegów na projekcję filmu "Smoleńsk" oraz uświadomił ich, że ćwiczenia są prowadzone w ramach śledztwa smoleńskiego.

 • orantes1

  Oceniono 6 razy 4

  Polska nie szykuje się do wojny. Robi to samo co robią Rosjanie z udziałem wojsk białoruskich. Przypominam, że jednym z elementów manewrów rosyjsko - białoruskich był atak atomowy na Warszawę. Miło, nieprawdaż ?

 • fotoma7

  Oceniono 6 razy 6

  Po to spadochroniarze, paralotniarze, lotniarze, ultralekkie samoloty etc... mają spadochrony zapasowe (ratunkowe). Bo w przypadku awarii spadochronu głównego lub innego szmatolotu spada się z prędkością ok. 200 km/h. Na szczęście Ci, którzy decydują się na uprawianie takich zabaw na szkoleniu mają wpojone gdzie jest "czerwony uchwyt". :-)

 • wadim.murski

  Oceniono 2 razy 0

  Te ćwiczenia to raczej próba opanowania pospolitego wielojęzycznego ruszenia niż prezentacja rzeczywistej siły i możliwości. Szykując się do wojny z Rosją pamiętajmy, ze Polski i żadnego innego kraju NATO nie zaatakują zielone ludziki. Proponowałbym więc zacząć od budowy schronów przeciwatomowych, których w Polsce w zasadzie już nie ma. No, chyba że dla polityków ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX