2500 zł na dziecko, a dla dorosłego dużo więcej. Szwajcarzy głosują nad kontrowersyjnym rozwiązaniem

1. Szwajcarzy w referendum decydują o wprowadzeniu podstawowego dochodu
2. 2,5 tys. franków miesięcznie mógłby dostawać dorosły, a dzieci 625 franków
3. Ma to rozwiązać problem biedy. Politycy są przeciwni

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Szwajcarii odbywa się referendum w sprawie gwarantowanego dochodu podstawowego, który miałby otrzymywać każdy mieszkaniec niezależnie od tego, czy wykonuje pracę zarobkową. Według zwolenników inicjatywy, którzy uzbierali sto tysięcy podpisów niezbędnych do przeprowadzenia referendum, wprowadzenie do konstytucji takich przepisów miałoby zapewnić wszystkim godny poziom życia oraz "pełne uczestnictwo w życiu publicznym". Dochód podstawowy miałby być receptą na problem nieopłacanej pracy (np. domowej pracy kobiet czy aktywności wolontariuszy) oraz przygotować społeczeństwo do nowych czasów, w których roboty i automatyzacja mogą zastąpić część ludzkich pracowników.

2,5 tys. zł na dziecko

Poddana pod głosowanie propozycja jest stosunkowo ogólna. Nie wiadomo, ile dokładnie miałby wynosić dochód. Zwolennicy inicjatywy proponują 2500 franków szwajcarskich miesięcznie dla osoby dorosłej i 625 dla dziecka (odpowiednik blisko 10 000 i 2500 złotych), potrzebnych do opłacania wysokich w Szwajcarii kosztów życia. Nie wiadomo też, czy i w jakiej części z takiego dodatku mogłyby korzystać osoby zamożne.

Politycy nie chcą zachęcać imigrantów

Za wprowadzeniem dochodu gwarantowanego nie opowiedziała się żadna z zasiadających w parlamencie partii. Krytycy pomysłu obawiają się masowych rezygnacji z pracy zarobkowej oraz nadmiernego wzrostu wydatków z budżetu państwa. Jak podaje BBC, Luzi Stamm z prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej skomentował propozycję słowami: - Teoretycznie, gdyby Szwajcaria byłaby wyspą, odpowiedź brzmiałaby: tak. Ale przy otwartych granicach, nie jest to możliwe, szczególnie dla kraju takiego jak Szwajcaria, o wysokim poziomie życia.

Według polityka, rozwiązanie ściągnęłoby do Szwajcarii osoby zainteresowane takim dochodem. Obywatele kraju zdają się podzielać te obawy i według sondaży niedzielne referendum ma niewielkie szanse na powodzenie.

Recepta na trudne czasy?

Dochód podstawowy to koncepcja, która od pewnego czasu wzbudza rosnące zainteresowanie po różnych stronach politycznej barykady. Lewica uznaje je za socjaldemokratyczne rozwiązanie przystosowane do nowych czasów, podczas gdy część liberałów chciałaby zastąpić w ten sposób rozbudowane struktury państwa opiekuńczego. Ograniczone eksperymenty związane z dochodem podstawowym mają w najbliższych latach odbyć się między innymi w Holandii oraz Finlandii.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (69)
2500 zł na dziecko, a dla dorosłego dużo więcej. Szwajcarzy głosują nad kontrowersyjnym rozwiązaniem
Zaloguj się
 • michu-najlepszy

  Oceniono 1 raz 1

  Dalej skaczcie na wiecach że chcecie jałmużnej od żydokomuny za pracę i wszystko zróbcie żeby zabrać dzieciom te 500 + bo budżet państwa nie wytrzyma. POpaprańcy i ciemniaki jak na Was się patrzy i słucha to na wymioty się zbiera jaka hołota chce ponownie wrócić do rządzenia, przyjrzyjcie się innym i wyciągnijcie wnioski jakie debile rządzili od okrągłego stołu że nawet nie potrafili stworzyć stanowisk pracy ani zapewnić młodym ludziom dachu nad głową. Cały okres od okrągłego stołu tylko kradliście i zmuszaliście ludzi do niewolniczej pracy, bo jak można inaczej nazwać pracę za 1600zł.
  Z poważaniem

 • adin_null_adin

  0

  Pomysł dobry tylko kwota zbyt wysoka. Powinna być mniejsza i stopniowa zwiększana.
  To rozwiązanie i tak będzie wprowadzone w całej Unii.

 • nalesniku

  Oceniono 4 razy 2

  Za wprowadzeniem dochodu gwarantowanego nie opowiedziała się żadna z zasiadających w parlamencie partii.
  no to skad ten chory pomysl i referendum???

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 3 razy -3

  Mamy internet, za pomocą smsów można płacić, więc dlaczego u nas nie robi referendum, dalje się co roku absolutorium rządowi, przecież to tylko kwestia niewielkich pieniędzy, aby to lud rządził. Oszustwom wyborczym można by zapobiec zamieszczając listy kto i jak głosował pod jakimś loginem.. I proszę nie mówić o odpowiedzialności, czy wybraniu głupich rozwiązań.. Jak każdy zobaczy skutki swego wyboru, to zawsze można wrócić do poprzednich rozwiązań poprzez kolejne referendum

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 12 razy -8

  "2,5 tys. franków miesięcznie mógłby dostawać dorosły, a dzieci 625 franków" czyli odpowiednio 10 000 oraz 2 500 złotych.
  A tutaj na 500 zł na drugie i kolejne dziecko GW drze z siebie łachy, choć w tym samym czasie byle psiapsiółka idąca w ministry bierze 500 tysięcy złotych gratyfikacji, czyli wsparcie dla tysiąca dzieci.
  Tak wygląda Polska Michników, Tusków, Kopaczek, Wałęsów...

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 3 razy 1

  Zrozumiałe jest dla mnie wypłacanie wszystkim zwracanego co rok podatku wynikającego z kwoty nieopodatkowanego dochodu. W Polsce ta kwota wynosi 556 zł za rok a planuje się ją zwiększyć do ok. 1400 zł. Mogą odliczyć tę kwotę od podatku tylko pracujący. W Szwajcarii będzie to w przeliczeniu 120 tys zł ! Czy rzeczywiście PKB w Szwajcarii jest większy od polskiego 80 razy ? Może tam być tak jak w starożytnym Rzymie, który swoich obywateli utrzymywał na koszt państwa a pracowali na to niewolnicy i podbite kraje.

 • sigm_0

  Oceniono 7 razy 1

  jak będziemy bogaci, jak szwajcarzy, to u nas tez tak będzie, żaden problem, ale najpierw niestety trzeba się dorobić, czyli w następnym pokoleniu, albo jeszcze później, jeśli rządy PiSu

 • bratjolki

  Oceniono 8 razy 2

  Nie przeszło. I to przytłaczającą wiekszością...
  Ponieważ nie ma nic-za-nic wiec pewnie cenią sobie niezależność od rządu. Głupi jcyś ludzie. Juz dawno powinni czekać na dotacje z Brukseli na jekieś centrum multikulti.

 • Jan Terma

  Oceniono 10 razy 6

  I proszę bardzo! Program i dla dzieci i dla dorosłych!
  Tutaj nie ma egoizmu i pogardy dla dorosłych!
  A pIs wiadomo, tylko na dziecko pincet a dorosłemu figę z makiem!
  Pis to egoizm i pogarda dla dorosłych!
  I niech mi ktoś nie przyzna racji!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX