"Boimy się, co będzie, gdy wszystkie pielęgniarki odejdą od łóżek". Rozmawiamy z rodzicami w CZD

1. W Centrum Zdrowia Dziecka trwa strajk pielęgniarek
2. Związek nie przyjął warunków zaproponowanych przez dyrekcję
3. Pielęgniarki mogą zaostrzyć protest

Polub i bądź na bieżąco!

Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka nie wykluczają, że wszystkie odejdą od łóżek małych pacjentów lub złożą wypowiedzenie z pracy. Decyzję w tej sprawie miały podjąć dziś podczas referendum w sprawie zaostrzenia protestu; głosowanie przełożono jednak na niedzielę. - Odłożyłyśmy je dla dobra pacjentów - przekazała przewodnicząca strajkujących.

Rodzice: "co będzie z dziećmi?"

Sytuacją w szpitalu zaniepokojeni są przede wszystkim rodzice małych pacjentów. Większość z nich deklaruje jednak pełne poparcie dla personelu. Jeden z ojców, którego dziecko leczone jest w instytucie, przyznaje: - Jestem całym sercem za pielęgniarkami. One naprawdę świetnie zajmują się dziećmi. Przyjeżdżamy za każdym razem, gdy coś dzieje się moim córkom i zawsze otrzymujemy od nich fachową pomoc. Ich żądania powinny zostać spełnione.

Inna mama niepokoi się, co się stanie, gdy pielęgniarki zaostrzą protest. - Boję się, co będzie z dziećmi, gdy wszystkie pielęgniarki odejdą od lóżek. Dyrekcja nie może do tego dopuścić. Powinny być poważne rozmowy, mediacje, ale nie tak jak się to teraz odbywa - mówi.

Krytyczne opinie też się jednak pojawiają. - Odejście od łóżek to najgorsza z możliwych wersji. To w ogóle nie powinno się wydarzyć, jak można straszyć czymś takim? Ja mam prywatną firmę i wiem, co należy robić w takiej sytuacji: jeśli ktoś chce strajkować, zostanie zwolniony - stwierdził jeden z ojców.

Propozycje zostały odrzucone

Na stronie CZD opublikowano treść porozumienia odrzuconego przez strajkujące pielęgniarki - oprócz podwyżek pojawiło się tam m.in. zobowiązanie instytutu do rozmów ze związkiem w sprawie liczby zatrudnionych na oddziałach pracowników. Ustalony miał być też limit godzin nadliczbowych w roku dla pielęgniarki i położnej w wysokości 120 godzin - przekroczenie go mogłoby nastąpić tylko za zgodą pracownika. Dyrekcja obiecywała też, że nie wyciągnie konsekwencji związanych z udziałem w strajku i wypłaci wynagrodzenia za ten okres.

Strajkujące oceniają jednak, że te rozwiązania nie rozwiążą problemu, dlatego nie mogą się na nie zgodzić.

Z dziennikarzami spotkała się dziś dyrektorka CZD, Małgorzata Syczewska. Ostrzegła, że przyszłość instytutu wisi na włosku. Oceniła, że protest pielęgniarek powoduje wielomilionowe straty finansowe. Do tego samego miałoby też doprowadzić podwyżki w kwotach, których domaga się związek. - Wyrażamy żal, że ten nieprzemyślany protest może doprowadzić do likwidacji szpitala, który leczy 200 tys. najciężej chorych dzieci z całego kraju i który wykonuje niektóre procedury jako jedyny w kraju - mówiła szefowa instytutu.

O co walczą pielęgniarki?

Protest w warszawskim instytucie trwa od 24 maja. Pielęgniarki domagają się podwyżek i zwiększenia zatrudnienia. Pomimo prowadzonych w tej sprawie rozmów między dyrekcją szpitala, a pielęgniarkami, do tej pory nie udało się osiągnąć porozumienia. Ostatnią propozycją szpitala były podwyżki w wysokości 250 zł brutto - pielęgniarki, jak poinformował instytut, domagają się 500 zł.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (223)
"Boimy się, co będzie, gdy wszystkie pielęgniarki odejdą od łóżek". Rozmawiamy z rodzicami w CZD
Zaloguj się
 • kapitan_rzbik

  Oceniono 4 razy -2

  suka twierdzi że są zastraszane? a one co robią nie zastraszają rodzicow ?

 • ziomekp.1

  Oceniono 2 razy 2

  Wczoraj poinformowano o podwyżkach dla funkcjonariuszy wywiadu wojskowego po 1600 zł. na łeb, średnia w mundurówce to już ok 4500 zł., nie ma chyba trepa czy krawężnika zarabiającego poniżej trójki no i emeryturka w wieku 45 oczywiście też grubo ponad trzy kółka, dodajmy jeszcze iż mundurówka nie płaci składek emerytalnych -- reszta plebsu niech zapier/dala do 67 a i tak dostanie wielkie nic na końcu, panie pięlegniarki też.

 • szabepio

  Oceniono 2 razy 2

  Dobra zmiana spowoduje wkrótce pierwsze śmierci. Dziś bedą to dzieci. Pis straszy pielęgniarki prokuraturą i idzie na obiad pan minister a tymczasem zaczną umierać dzieci i to bedzie wina pisu.

 • melocoton1981

  Oceniono 3 razy 3

  A teraz powinni zastrajkować nauczyciele. Zachęcam też do strajku inne służby: lekarzy, policję. Doprowadźmy do dobrej zmiany :-)

 • 123waz

  Oceniono 8 razy -2

  dla mnie to co robią pielegniarki to nieprzyzwoite. Jak wiele mozna zrobić dla kasy. odejść od łó,żek dzieci cierpiących. Nigdy nie powinny być pielęgniarkami. Każdy ma pracę , jak się nie podoba indywidualnie odchodzę i szukam czegoś innego, ale nie terroryzować kraj. Powinny być zwolnione.

 • student_zebrak

  Oceniono 5 razy 3

  Najwieksze szanse powodzenia protestu, gdy rodzice popra pielegniarki.
  Jesli znalazly sie miliardy dla gornikow i kleru, to niech Becia znajdzie pare milionow dla pielegniarek.
  Co jest wazniejsze, zlot katoli czy zdrowie polskich dzieci? Dlaczego panstwo ma doplacac do koscielnej imprezy? Kolejni papieze wizytowali kolonie, co z tego dla kolonii dobrego?????

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 11 razy -9

  z terrorystamisie nie rozmawia
  jak im si nie podoba to mo robic strajk głodowy albo sie zwolnić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX