Wnuczka Pileckiego przeciwko marszowi ONR. "Służył Polsce wolnej od uprzedzeń. Nie dzielił ludzi"

1. W Łodzi odbył się marsz ONR pamięci rot. Witolda Pileckiego
2. Sprzeciw wyraziła wnuczka rotmistrza w liście wysłanym do KOD-u
3. "Witold nie dzielił ludzi ze względu na światopogląd i wyznanie" - pisze w nim

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolska i Studenci dla Rzeczypospolitej zorganizowali w Łodzi marsz w 68. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Wcześniej odprawiono mszę w intencji bohatera. "Z bielą strojów dzieci, które dzień wcześniej były u komunii, kontrastowały zielone flagi ONR i Młodzieży Wszechpolskiej" - pisała Łódź.wyborcza.pl.

Swój sprzeciw wobec zawłaszczaniu pamięci o rotmistrzu wyraziła jego wnuczka Beata Pilecka-Różycka. Swój list przesłała do przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji. "Jestem oburzona tym , że w ostatnim czasie środowiska polityczne i narodowe wykorzystują wizerunek i życiorys mojego dziadka dla własnych, partykularnych interesów i rozgrywek" - pisze Pilecka Różycka.

"Patriotyzm i nacjonalizm to przeciwieństwa"

Autorka podkreśla, że jej dziadek nie służył "Polsce podzielonej, ale Polsce wolnej od uprzedzeń, podziałów i nienawiści". "Witold nie dzielił ludzi ze względu na światopogląd i wyznanie, nikogo nie wykluczał. Był człowiekiem wielkiej wiary w Boga i człowieka" - wyjaśnia.

Marsz w Łodzi wywołał szczególny sprzeciw wnuczki rotmistrza, ponieważ zorganizowany został w rocznicę zamordowania Pileckiego, w czasie trudnym dla jego rodziny. "Proszę wszystkich Patriotów: zapoznajcie się z życiorysem i raportami Witolda. Patriotyzm i nacjonalizm to przeciwieństwa! Patriota chce DOBRA dla kraju, nacjonalista chce kraju dla siebie" - apeluje Pilecka-Różycka.

Załączam oświadczenie wnuczki Rtm. Witolda Pileckiego. Otrzymałem je mailem w dniu dzisiejszym. Przyłączam się do wyraż...

Opublikowany przez Piotr Wieczorek na  26 maja 2016
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


QUIZ: Większość Amerykanów poległa na tym teście dla 10-latków. A Ty?

Którego gazu najwięcej jest w ziemskiej atmosferze?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ