"Nie jem koło uchodźców" - to reakcja dzieci na "ciemną karnację". Co na to przedszkolanki?

"Tę historię dedykujemy wszystkim przekonanym, że w Polsce nie mamy problemu z rasizmem i ksenofobią" - piszą członkowie Grupy Stonewall. I relacjonują, jak dzieci zareagowały na widok osoby o ciemnej karnacji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Opisana historia przydarzyła się chłopakowi jednego z członków Grupy Stonewall - organizacji działającej na rzecz równouprawnienia par jednopłciowych i walczącej z dyskryminacją i przemocą. "Nie jest to pierwszy raz, kiedy ludzie zwracają uwagę na jego ciemną karnację. Tym razem jednak historia jest wyjątkowo wstrząsająca" - czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku."Jem spokojnie frytki, rozmawiam przez telefon (po angielsku). Wchodzi 20 uroczych, acz wkurzających przedszkolaków z pięcioma bardzo głośnymi nauczycielkami" - relacjonował chłopak. Na reakcję dzieci nie trzeba było długo czekać. "Tu jest uchodźca!", "Coo?! nie jem koło uchodźców!", "Psze pani,boję się..." - miały krzyczeć dzieci.

"Dwie dziewczynki już płaczą, a panie "nauczycielki" zaczynają błyskawiczną naradę. W końcu zbliża się do mnie przerażona, wydelegowana pani i łamanym angielskim stara się wytłumaczyć, że Polacy nie lubią obcokrajowców (tym bardziej uchodźców) i że dzieci się mnie boją i pyta... czy mógłbym już wyjść" - opowiadał.

- Obawiam się, że nie wszyscy mają takie podejście... - powiedział. W odpowiedzi miał usłyszeć, że "ładnie mówi po polsku już, pewnie ma rodzinę tutaj". - Dzieci, nie ma się czego bać, pan jest tu tylko w odwiedziny i niczego wam nie zrobi... - uspokajała przedszkolanka.

Autentyczność historii zamieszczonej we wpisie potwierdzili w rozmowie z nami członkowie Grupy Stonewall. "Wygląda na to, że wyrasta kolejne pokolenie przekonane, że świat składa się z białych ludzi, a jeśli ktoś wygląda inaczej, należy się go bać. Czy możemy się dziwić dzieciom, skoro dorośli zachowują się w tak skandaliczny sposób?" - kończą wpis.

A TERAZ ZOBACZ: Wpadł we wnyki i stracił łapy. Ma szansę na nowe życie

A TERAZ ZOBACZ: Dramat rocznej ShivaniChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (488)
"Nie jem koło uchodźców" - to reakcja dzieci na "ciemną karnację". Co na to przedszkolanki?
Zaloguj się
 • az555

  Oceniono 1 raz 1

  1.koleś robi sobie jaja z polskiej przedszkolanki ,która stara się mówić ...,,łamanym angielskim..."
  Przyjechał ustawiać ludzi jak mają mówić
  2.co robią obcy,nieprzebadani ludzie w placówce wychowawczej

 • brauling

  Oceniono 1 raz 1

  Niedajcie nabrac na te ich propagande chca wam wmowic poprawnosc polityczna i posadzac o rasizm pod byle pretekstem.

 • brauling

  0

  Nawet dzieci iintyuicyjnie wyczuwaja obcych i sie boja to chyba normalne. Dlaczego niemamy byc dumni z tego ze jestesmy biali co w tym zlego!.Probuje sie nam wmowic ze nasza rasa to bee tylko ciemny kolor skory jest OK i trzeba wszystkich przemieszac bo inaczej to rasizm.Czy w takim razie powinnismy pomieszac wszystkie rasy zwierzat takze zeby zrobic tylko jedna bo inaczej to krzywdzace dla innych.

 • normalny-parch

  Oceniono 1 raz 1

  życze i pragnę, aby każdy Polak, ktąry wyjedzie poza granicę swego Katolandu byą traktowany jako parszywy, zadżumiony i do tego jako już skazany bandyta. P.T. Polacy zasłużyli sobie na to!

 • aetius

  Oceniono 2 razy 0

  Zaden pedalsko-lewacki oszolom nie bedzie mnie pouczac w moim kraju z kim mam pozostawac w kontakcie werbalnym i nie bedzie mnie skazywac na towarzystwo elementu o ktorym delikatnie mowiec nie mam najlepszego zdania: nie zycze sobie w moim kraju "uchodzcow" a ksenofobia wyplywa z tego, ze nie akceptujemy ich obecnosci u nas.

 • ches-ter70

  Oceniono 3 razy 3

  Wiarygodność tej historii jest taka jak obietnice wyborcze PIS. Żadna. Od kiedy to przedszkolaki chodzą z wychowawczyniami po barach? Posiłki jedzą w przedszkolu i na pewno do żadnego fast foodu wychowawczynie by ich nie zabrały. Rozumiem, że historyjka medialnie ładnie się sprzeda i jeszcze bardziej pokaże jaka ta Polska już od małego berbecia jest rasistowska i ksenofobiczna, ale miejsce akcji moglibyście zmienić z baru na park. Byłoby bardziej wiarygodnie.

 • genia50

  Oceniono 3 razy 1

  Tak było już lata temu,gdy do Polski przyjeżdżali żebrać Rumuni.Polskie dzieci o ciemnej karnacji miały koszmar,a nauczyciele udawali,że nie ma problemu.A teraz to dopiero musi być!

 • hhesse

  Oceniono 2 razy 2

  20 przedszkolaków z pięcioma przedszkolankami w barze fast food :-) Jaaaasne.
  I do tego prawnuk Gruzina, który wygląda na Irańczyka :-)
  Niezłe.
  Czy autentyczność tej historii mogliby potwierdzić inni klienci niż z rzeczonej grupy? Albo obsługa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX