Timmermans: Premier Szydło obiecała postęp ws. TK. Więc teraz czekamy

1. Wiceszef KE: Czekamy na postęp ws. rozwiązania kryzysu wokół TK
2. "Nie przyjmiemy opinii ws. praworządności" - zapowiada Timmermans
3. Warunek? Rząd Beaty Szydło musi "szybko przedstawić rozwiązanie"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wiceszef KE, Frans Timmermans, był wczoraj w Warszawie. Rozmawiał z premier Beatą Szydło, później wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Wiceszef KE stwierdził, że rozwiązanie problemu TK "można wypracować w Polsce" CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Teraz Timmermans zdał w Brukseli sprawozdanie ze swojej wizyty w Polsce. - Potrzebny jest postęp w trzech obszarach, o których rozmawialiśmy. Premier Szydło obiecała ten postęp i teraz na niego czekamy - powiedział polskim dziennikarzom. I zapowiedział, że jeśli rząd szybko przedstawi rozwiązanie, KE nie przyjmie opinii ws. praworządności.

Timmermans spotkał się z szefem KOD

Wiceszef KE spotkał się też po południu z delegacją Komitetu Obrony Demokracji. - Dla nas niezwykle istotne jest to, żeby rozwiązanie konfliktu odbyło się w drodze kompromisu, a nie twardych warunków, których nie można negocjować - mówił jeszcze przed tą rozmową szef KOD Mateusz Kijowski.

Jego zdaniem "obie strony w niektórych momentach stawiają zbyt twarde warunki", zamiast postawić na dialog i szukanie rozwiązań kompromisowych. Zastrzegł, że nie może być kompromisu w kwestii przestrzegania prawa, natomiast można go zawrzeć co do tego, w jaki sposób zrealizować podjęte decyzje.

Za tydzień, 1 czerwca, Komisja Europejska ponownie zajmie się sytuacją w Polsce i kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Według źródeł unijnych, jeśli do przyszłej środy nic się nie wydarzy, KE przyjmie opinię o praworządności w Polsce.

Jakie zastrzeżenia do Polski ma KE?

W zeszłym tygodniu KE określiła w trzech punktach swoje zastrzeżenia dotyczące sytuacji w Polsce. Po pierwsze, chodzi o mianowanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.

Po drugie, dotyczą one nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu.

Wreszcie KE ma zastrzeżenia co do skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

A TERAZ ZOBACZ: Ziobro chciał dopiec Platformie, ale wtedy powiedział TO

A TERAZ ZOBACZ: Konsekracja kościoła w ToruniuChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!