W ostatnim momencie rozwiązali sprawę dawnego zabójstwa. Za rok sprawa zostałaby przedawniona

Policjanci z gdańskiego Archiwum X zatrzymali osobę podejrzaną o dokonanie brutalnego morderstwa sprzed 29 lat. Za rok sprawa zostałaby przedawniona.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Działający od 10 lat gdański Zespół Przestępstw Niewykrytych (Archiwum X) bada nierozwiązane sprawy sprzed lat. Na swoim koncie ma wiele sukcesów.

Oddziały zwane Archiwum X wykorzystują nowoczesne techniki kryminalistyczne, w tym badania DNA. Do dyspozycji mają też skuteczniejsze niż dawniej systemy, służące do identyfikacji linii papilarnych.

Funkcjonariusze od wielu miesięcy zajmowali się wyjaśnieniem sprawy zabójstwa 70-letniej mieszkanki Gdańska. Zebrany 29 lat temu materiał dowodowy wskazywał, że kobieta została zabita młotkiem. Ówczesna analiza nie doprowadziła jednak do wykrycia sprawcy.

Dzięki nowym możliwościom badawczym, stosowanym przez Archiwum X, udało się dotrzeć do mężczyzny, który nie był dotychczas w ogóle wiązany z tą sprawą. Policjanci wpadli na właściwy trop dosłownie w ostatnim momencie. Zgodnie z polskim prawem morderstwo ulega po 30 latach przedawnieniu (w przypadku, gdy nie postawiono do tego czasu żadnych zarzutów).

Policjanci przesłuchali kolejnych świadków i ponownie zebrali materiał dowodowy. W toku śledztwa udało się wytypować podejrzanego o dokonanie zbrodni.

Zatrzymany, 64-letni męzczyzna, był zupełnie zaskoczony, gdy dowiedział się w jakiej sprawie przyszli do niego policjanci. Podejrzany jest pensjonariuszem zakładu pomocy społecznej - informuje Radio Gdańsk.

Mężczyzna usłyszał już zarzut dokonania morderstwa. Grozi mu nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


QUIZ: Większość Amerykanów poległa na tym teście dla 10-latków. A Ty?

Którego gazu najwięcej jest w ziemskiej atmosferze?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ