Po zatrzymaniu córki radnej PiS w Gdańsku Błaszczak wydał specjalne zarządzenie dla policji

1. Mariusz Błaszczak: Będą szkolenia dla policjantów po zajściach w Gdańsku
2. Decyzję podjął po zatrzymaniu córki radnej PiS na proteście narodowców
3. Stwierdził, że policjanci byli zbyt brutalni w stosunku do kobiety

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Po zajściu w Gdańsku wydałem polecenie Komendantowi Głównemu Policji, żeby były konkretne szkolenia wobec policjantów. Policja nie może w taki sposób postępować. To jest barbarzyńskie! - oburzał się szef MSWiA, Mariusz Błaszczak. Rozmowa w radiu RMF FM dotyczyła m.in. zatrzymania córki radnej PiS. Błaszczak stwierdził, że sposób, w jaki policja obezwładniła młodą kobietę, jest dla niego "nieakceptowalny", a "powalenie na ziemię, przyduszanie kolanem i krępowani rąk to wykorzystanie nieadekwatnych środków do sytuacji, ponieważ tak policja powinna traktować opryszków i bandytów". - Policja powinna być silna wobec silnych, a nie silna wobec słabych, a taki obraz widziałem w Gdańsku - skwitował.

Konrad Piasecki zapytał go też o słowa Marii Kołakowskiej, która podczas zatrzymania powiedziała, że "ma nadzieję, że minister Błaszczak coś z tym zrobi". - Nie odpowiadam za takie komentarze, ale kimkolwiek by nie była, to sprzeciwiam się nieadekwatnym siłom stosowanym przez policję - odpowiedział minister. Przypomniał, że zajścia w Gdańsku wyjaśnia specjalna komisja wysłana z Komendy Głównej Policji. Jego zdaniem, jeżeli córka radnej przekroczyła prawo, to "powinna być zatrzymana w inny sposób, nie poprzez powalenie na ziemię i przyduszanie kolanem.Starcia narodowców z policją

W sobotę po południu w Gdańsku przeciwnicy Trójmiejskiego Marszu Równości starli się z policją. Narodowcy rzucali w funkcjonariuszy kamieniami i butelkami. Zatrzymano pięć osób za udział w zbiegowisku i czynną napaść na funkcjonariusza.

Jedną z zatrzymanych przez policję osób była córka gdańskiej radnej PiS, Maria Kołakowska. Na nagraniu, które pojawiło się na Youtube serwisu Gdansk.pl. widać, jak policjanci skuwają i przyciskają do ziemi dziewczynę. Jeden z przechodniów tłumaczy im, że "ona tylko czekała na tramwaj". Matka z kolei twierdziła, że to prowokacja.

To nie pierwsza manifestacja, w której wzięły udział Anna i Maria Kołakowskie. Na kontrmanifestacji narodowców w 2015 r. uchwycił je reporter Agencji Gazeta. Maria rozpyliła w czerwcu 2014 r., w trakcie odczytu Golgoty Picnic w sali Krytyki Politycznej, śmierdzący dezodorant. Sąd wymierzył jej za to karę miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując do wykonania pracy na cele społeczne.

ZOBACZ TEŻ: Telefon o bombie w sądzie w Gdańsku przerwał proces rodziny radnej PiSChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


QUIZ: Większość Amerykanów poległa na tym teście dla 10-latków. A Ty?

Którego gazu najwięcej jest w ziemskiej atmosferze?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o: