7 momentów, które najbardziej zapamiętamy z pierwszego roku prezydentury Dudy

24 maja 2015 r. Andrzej Duda, jeszcze kilka miesięcy wcześniej znany nielicznym, wygrał drugą turę wyborów prezydenckich. Przez rok nie narzekaliśmy na brak wrażeń w polityce, również za sprawą prezydenta. Wybraliśmy 7 najciekawszych momentów prezydentury Dudy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Ułaskawienie Kamińskiego

Tego nie zrobił żaden z poprzedników Andrzeja Dudy. Trzy miesiące po zaprzysiężeniu prezydent zastosował prawo łaski wobec skazanych przed uprawomocnieniem się wyroku. Jednym z ułaskawionych w ekspresowym tempie był Mariusz Kamiński, były szef CBA, wobec którego orzeczono 3 lata pozbawienia wolności oraz 10-letni zakaz zajmowania stanowisk, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Pozostali to współpracownicy Kamińskiego z CBA.Prezydent miał ważny powód, by się spieszyć. Mariusz Kamiński na początku 2015 r. został mianowany ministrem, koordynatorem służb specjalnych w rządzie PiS.

Na temat ułaskawienia Kamińskiego CZYTAJ WIĘCEJ >>>

2. Ślubowanie sędziów pod osłoną nocy

Andrzej Duda nie miał wątpliwości, kto ma rację w sporze o Trybunał Konstytucyjny. W środku grudniowej nocy prezydent odebrał ślubowanie od wybranych przez PiS, przy sprzeciwie opozycji i środowiska prawniczego, czterech sędziów Trybunału. Zrobił to mimo że nowelę, na podstawie której większość sejmowa wybrała sędziów, zaskarżono do TK. Duda nie czekał na wyrok Trybunału w tej sprawie i kilka godzin po głosowaniu, tuż po północy odebrał ślubowanie od sędziów.Prezydent przekonywał, że do szybkiego zaprzysiężenia sędziów doszło po to, by Trybunał mógł obradować w pełnym składzie. Nie martwił się jednak o to, gdy miał odebrać ślubowanie od pięciu sędziów wybranych (przy sprzeciwie PiS) przez Sejm poprzedniej kadencji. W marcu b.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest niezgodna z Konstytucją w większości punktów. Wyrok do tej pory nie został opublikowany.

3. Wypadek prezydenckiej limuzyny

Wypadek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy stał się pretekstem do kolejnego ataku na poprzedni rząd. 25 marca b.r. w samochodzie, którym podróżował prezydent, doszło do uszkodzenia opony tylnego koła. Auto, które jechało autostradą A4 wpadło w poślizg i zsunęło się do rowu. Nikomu nic się nie stało.

O wypadku prezydenckiego auta CZYTAJ WIĘCEJ >>>

W mediach pojawiły się informacje, według których w BOR miało dojść do zaniedbań. W samochodzie prezydenta pracownicy Biura Ochrony Rządu mieli założyć wycofaną z użytku oponę. Śledztwo w sprawie wypadku wszczęła Prokuratura Okręgowa w Opolu.PiS nie szukał jednak winnych wśród pracowników BOR - To pokazuje, w jakim stanie obecny rząd odziedziczył służby po ośmiu latach rządu PO i PSL - mówił Jacek Sasin. Grzmieli też prawicowi publicyści. Szef portalu wPolityce.pl Michał Karnowski stwierdził, iż "należy przyjąć, że próbowano zabić prezydenta".

4.Tweety Dudy, czyli smaczki z sieci

Andrzej Duda w nocy nie śpi. Prezydent w nocy tweetuje - wstawia selfie, pozuje z fretką i pisze o tym, że lubi budyń z sokiem malinowym. Obserwuje też nastolatki o kontrowersyjnych nickach. A nawet wdaje się z nimi w dyskusje.

Wśród obserwowanych przez prezydenta użytkowników znaleźli się: "Foczka", "Pimpuś sadełko" i "ruchadło leśne". Andrzej Duda zainteresował się też dziewczyną o nicku "jebnij się daniel!" (życzył jej nawet dobrej nocy) i "seba sra do chleba".O wyjaśnienie tej sprawy poproszono Kancelarię Prezydenta. Ta jednak odpowiedziała, że aktywność prezydenta na prywatnym koncie nie jest informacją publiczną. Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego prezydenta tłumaczył, że wiele osób ma na Twitterze różne nicki i bardzo często zdarza się tak, że ludzie występują raz pod jednym, raz pod drugim nickiem.

O aktywności prezydenta na Twitterze CZYTAJ WIĘCEJ >>>

5. Przywitanie z Kaczyńskim

"To Kaczyński sprawuje faktyczną władze w kraju" - takie stwierdzenia obiegły sieć po 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystości prezes PiS zlekceważył Andrzeja Dudę, podając mu od niechcenia rękę. Film na którym uwieczniono moment przywitania obu panów, był analizowany przez dziennikarzy, polityków i internautów.Tego dnia uwagę przyciągnęły też skrajnie różne wystąpienia polityków. Andrzej Duda w trakcie swojego przemówienia apelował o wzajemny szacunek między Polakami, a Jarosław Kaczyński - przekonany o moralnej winie rządu Donalda Tuska - domagał się dla winnych "odpowiedniej kary".

6. Zaskakujące przywitanie w Szczecinie

Takiego powitania w Szczecinie prezydent chyba się nie spodziewał. Andrzej Duda przyjechał tam na obchody 45. rocznicy masakry grudniowej. Tłum przywitał prezydenta głośnymi okrzykami i transparentami. "Jesteś naszą dumą", "Jesteś naszą nadzieją" - głosiły napisy. Ale jeden, z cytatem z ewangelii św. Łukasza, zaskoczył wszystkich: "Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś".Ale fani prezydenta swoje uwielbienie okazują nie tylko w taki sposób. W sieci można znaleźć np. piosenki na cześć prezydenta, tj. "Andrzej Duda nam się udał", czy "Niech nam żyje Andrzej Duda", której autor wyśpiewuje, iż "nasz prezydent ukochany zrywa Platformy kajdany...".7. Pierwsze przemówienie - to także zapamiętamy

Pierwsze przemówienie Andrzeja Dudy po zaprzysiężeniu na prezydenta było pełne obietnic. Duda przekonywał w nim, że zawalczy o to, by Polaków połączyło poczucie jedności i wspólnoty. Mówił, że prezydent ma służyć Narodowi, słuchać i być otwartym, także na tych, z którymi się nie zgadza. Apelował również o wzajemny szacunek i życzliwość.

Powtórzył także swoją obietnicę złożoną podczas kampanii wyborczej. Obiecywał wówczas, że chce być "prezydentem wszystkich Polaków".

Jednak kontrowersyjne decyzje prezydenta sprawiły, że niektórzy zaczęli zastanawiać się, czy Duda pamięta swoje obietnice. Zareagował wówczas Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego prezydenta. - Nie ma takiego polityka, który byłby w stanie zadowolić wszystkich - stwierdził Magierowski.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


[QUIZ] Co wiesz o historycznych prezydentach Polski?

Ilu zaprzysiężonych prezydentów rządzących w kraju urzędowało przed Bronisławem Komorowskim?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o: