Jest coś, czego Amerykanie nam zazdroszczą. Można to spotkać w większości europejskich domów

Obecność niektórych przedmiotów jest dla nas tak oczywista, że nawet przez myśl by nam nie przyszło, że ktoś może ich nie znać. Mamy jednak coś, na pozór zwyczajnego, co wzbudza zachwyt u Amerykanów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Chodzi o konstrukcję europejskich okien. Można je otworzyć szeroko lub tylko lekko uchylić. Używamy ich na co dzień, nie zdając sobie nawet zwykle sprawy, że dla Amerykanów okna tego typu są czymś nadzwyczajnym.

W Stanach Zjednoczonych występują bowiem okna, które są otwierane jedynie do połowy. Konstrukcje znane w Europie też są tam dostępne, ale są kosztowne i niezbyt powszechne.Na popularnym serwisie reddit.com wywiązała się szeroka dyskusja pod filmikiem, na którym niemiecki inżynier Matthias Wandel prezentuje działanie i budowę europejskich okien. Komentujący nagranie Amerykanie wzbudzili zainteresowanie użytkowników ze Starego Kontynentu.
View post on imgur.com


"Świetne, szkoda, że u nas takich nie ma", "Rewelacja!"- to komentarze użytkowników zza Oceanu. Ich ekscytacja wyraźnie zaskoczyła Europejczyków, którzy byli przekonani, że takie okna są standardem.

windows

"Chwila, dla Amerykanów, to jest coś niezwykłego?" - zastanawiał się pewien użytkownik z Francji. "To jakie oni mają?" - pytał inny. "Jestem zdziwiony, że nie znają tego typu okien. U nas są one od dawna" - to z kolei komentarz użytkownika z Wielkiej Brytanii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (346)
Jest coś, czego Amerykanie nam zazdroszczą. Można to spotkać w większości europejskich domów
Zaloguj się
 • Michal Stepski

  0

  Okna ktore z reguly nie posiadaja siatek, mozna je tylko uchylic albo calkiem otworzyc, , co uniemozliwia postawienie czegokolwiek na parapecie. Porazka.
  Amerykanskie okna moga otwierac sie do polowy ( co w zupelnosci wystarcza), pozwalajac na regulacje przeplywu powietrza, lub tez calkowicie (tzw. casements) i na dodatek na zewnatrz, co sprawia ze otwierajac okno, nie trzeba zdejmowac kwiatkow z parapetu. O siatki nie trzeba sie prosic, bo sa w standardzie. Ajnsztajnom ktorzy twierdza, ze takie okna trudniej sie myje polecam filmy producentow na YT, gdzie moga zobaczyc jak to sie bardzo latwo robi.

 • annamb09

  Oceniono 1 raz -1

  W Kanadzie, a dokładnie w Montrealu też jest brak otwieranych okien do wewnątrz. Przeważnie są suwane z prawo na lewo i odwrotnie z siatką na owady.. i takie okna są bardzo uciążliwe do samodzielnego mycia. Kompletne połówki ram okiennych trzeba wyjmować jak z dawnego kredensu. Nie oznacza to, że innych okien nie ma ale można je spotkać w bogatych willach.

 • calidris

  Oceniono 2 razy 0

  Okna suwane A) nie zajmują mniejsca na parapecie jak się je otwiera, B) Pooztają otwarte w dowolnej pozycji C) Łatwiej przyjmują moskitiery, D) Są w związku z powyższym bezkonkurencyjnie lepsze

 • horatio_valor

  Oceniono 1 raz 1

  Stały motyw w kreskówkach z cyklu Looney Tunes: bohater otwiera okno, które mu się zsuwa i przytrzaskuje palce.

 • tonny_b

  Oceniono 1 raz 1

  Użytkownik z Wielkiej Brytanii gada jak potłuczony, albo jest to wymysł "redaktora", który w UK nigdy nie był. Mieszkam w Anglii - tu są jeszcze gorsze okna niż w USA. Tutaj w większości przypadków jedynie lekko się uchylają i to nie całe okna, a jedynie wąskie lufciki stanowiące 1/4, a czasem 1/3 okna. Oprócz tego mają często po dwa krany - jeden do zimnej, a drugi do gorącej wody, największe wtyczki do gniazdek na świecie, raptem kilka kolorów wykładzin bez wzorów, a generalnie ich budowlanka to pożal się Boże - jak u nas w PRL - krzywe ściany, byle jakie tapety, zamiłowanie do fajansiastych wzorów i ciasnota na maksa (wąskie korytarze, drzwi, nieustawne pokoje, mikroogródki). Bardzo rzadko zdarza mi się widzieć w pełni otwierane okna, a jeśli już, to zazwyczaj otwierają się... na zewnątrz, a nie do środka.

 • jaszu1963

  Oceniono 1 raz 1

  a w Anglii i Irlandii to prawie nie ma klamek w drzwiach, głównie gałki.

 • sinepopuli

  Oceniono 2 razy 2

  Z tymi amerykanskimi oknami jest tak ze o wiele latwiej jest w nich zamontowac ( i zdjac na zime) okienna klimatyzacje. Nie da sie tego zrobic z oknami uchylanymi w stylu europejskim (przynajmniej ja nie znam takiego sposobu).

 • gal_ja

  0

  Matthias nie jest żadnym "niemieckim" inżynierem tylko Kanadyjczykiem, wykształconym w Kanadzie i żyjącym w Kanadzie. Jego rodzina pochodzi z Niemiec.

 • earlendil

  Oceniono 2 razy 2

  W UK tez sa beznadziejne. Specjalnie dla bezpieczenstwa żeby nie wypaść przez okno

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX