Macierewicz wysłał okręt na Morze Śródziemne. Tyle tylko, że ORP "Gen. Tadeusz Kościuszko" stoi w porcie

1. Szef MON: "Skierowano siły do wsparcia działań w rejonie M. Egejskiego"
2. Resort potwierdził, że w region skierowano fregatę ORP "Kościuszko"
3. MSZ wyjaśnia, że Polska jest gotowa wysłać okręty i F-16, ale decyzji nie ma

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas wtorkowej prezentacji osiągnięć rządu Beaty Szydło, minister obrony narodowej ogłosił, że Polska w ramach NATO "skierowała siły do wsparcia działań sojuszu w rejonie Morza Egejskiego, a także do patrolowo-rozpoznawczych działań w rejonie Bliskiego Wschodu".

Zapewne słowa Antoniego Macierewicz umknęłyby bez echa, gdy nie komunikat na stronie resoru obrony. Wynika z niego jasno, że wysłaliśmy w wspomniany rejon południowo-wschodniej flanki sojuszu okręt ORP "Generał Tadeusz Kościuszko". W ramach zobowiązań sojuszniczych planowane jest też wysłanie zespołu samolotów F-16.

Nie ma rozkazów

Dziennik "Rzeczpospolita", który opisał sprawę misji polskiego wojska, poprosił o potwierdzenie tych informacji Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

"Są pewne plany związane z udziałem w misjach, ale decyzje nie zapadły" - powiedział "Rz" zaskoczony ppłk Piotr Walatek, bo jak wyjaśnił, "Kościuszko" stoi w porcie w Gdyni. Wprawdzie okręt jest przygotowywany do wysłania na misję - przyznał ppłk Walatek - ale w tej sprawie dopiero trwają uzgodnienia z MON.

Co na to resort obrony? MON nie odpowiedział na pytanie "Rz", kto zdecydował o wysłaniu wojska.

"Macierewicz nie wie, że nie wysłał okrętu"

Informacja o rzekomym skierowaniu ORP "Kościuszko" na Morze Egejskiej nie pozostała bez komentarza byłego szefa MON. "Min. Macierewicz nie wie, że nie wysłał okrętu. Byle nie zgubił całej armii..." - napisał na Twitterze Tomasz Siemoniak.

W tej sprawie nie mógł też milczeć były premier. "Minister Macierewicz widzi ORP Kościuszko na Morzu Egejskim. Naoczni świadkowie widzą ten okręt stojący w Gdyni" - zakpił Leszek Miller.Waszczykowski ratuje Macierewicza

Z pomocą w wyjaśnieniu zagadki misji ORP "Generał Tadeusz Kościuszko" pospieszył szef polskiej dyplomacji. Tyle, że Witold Waszczykowski powtórzył w rozmowie z "Rz", coś, co było wiadomo już od grudnia 2015.

"Jesteśmy gotowi skierować tam [Bliski Wschód - red.] kilka samolotów F-16, które będą patrolowały i wspierały koalicję" - powiedział szef MSZ. "Trwa jeszcze dyskusja czy polecą do Jordanii czy do Kuwejtu. Poza tym jesteśmy gotowi wysłać dwa polskie okręty: "Kościuszko" i "Czernicki"" - dodał.Na początku grudnia zeszłego roku, niecały miesiąc po zamachach w Paryżu i deklaracji Antoniego Macierewicza, że "Polska w pełni wyrazi swoje poparcie i wsparcie dla Francji", Waszczykowski mówił, że w MON toczą się rozmowy na temat ewentualnego wsparcia koalicji w walce z Państwem Islamskim.

Dodał, że "nie ma oczekiwania, by Polska czy inne kraje Europy Środkowej" w znaczący sposób zaangażowały się wojskowo w działania tej koalicji. - Na pewno będziemy wymieniać się informacjami wywiadowczymi i politycznymi. Wszystko inne zależy od możliwości ministerstwa obrony i wiem, że minister obrony Antoni Macierewicz już takie rozmowy prowadzi - mówił wtedy Witold Waszczykowski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


QUIZ: Czy te europejskie państwa ze sobą graniczą?

Z którym z tych państw graniczy Rumunia?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (320)
Macierewicz wysłał okręt na Morze Śródziemne. Tyle tylko, że ORP "Gen. Tadeusz Kościuszko" stoi w porcie
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz -1

  Załadunek okrętu jest opóźniony.

  Adaś z GW jest wściekły po ujawnieniu w NYC przez głupiego Radka nie tylko strzeżonej receptury (proporcja między krwią prawosławnych i katolickich niewiniątek) w macy CZERSKA ale i współdziałania Szalonego Antosia, dawnego współpracownika z KOR, w tym procederze.

  Musieli zdemontować z takim trudem kompletowaną linię technologiczną i ukradkiem przewieźć ją z Warszawy do portu załadunku.

 • qsx111

  Oceniono 1 raz 1

  Antoni znowu miał widzenie.

 • drugiepietro

  0

  Czyżby minister obrony narodowej miał problemy z rozróżnianiem czasu przeszłego dokonanego od czasu przyszłego? Jeśli tak, to może należało by zatrudnić w gabinecie ministra filologa polskiego, który miałby za zadanie sprawdzać gramatyczną poprawność pism kierowanych przez ministra do dowódców WP, żeby ograniczyć ryzyko jakiegoś konfliktu zbrojnego.

 • brute_firepower

  0

  Ja nie widzę problemu, przecież prezes dawno powiedział, że nikt nie będzie mówił Pisiakom, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Więc skoro wg Antosia okręt jest na Morzu Śródziemnym, to dla nich ten okręt tam jest!
  A że fakty temu przeczą, to tym gorzej dla faktów.

 • wlodeek

  0

  wyśle - wysłał. Macierewicz, dwója z polskiego! Żeby nie odróżniać czasu przyszłego od przeszłego?

 • 1-wolne

  Oceniono 2 razy 0

  A czy kiedykolwiek słowa Macierewicza pokrywały się z prawdą?

 • szlajus

  Oceniono 3 razy 3

  Antek widzi rzeczy, których nikt inny nie widzi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX