Włochy: Słynny położnik babć znów na jedynkach gazet

Zarzuty przedstawione przez młodą Hiszpankę włoskiemu ginekologowi są bardzo ciężkie: miał on operować ją bez jej zgody, by pobrać jej komórki jajowe. To ciężki rozbój i uszkodzenie ciała.
Włoski ginekolog Severino Antinori znany jest przez swoje terapie bezpłodności na kobietach po 60-tce. Obecnie konfrontowany jest z zarzutem, że wykradał młodym kobietom komórki jajowe, by móc je potem implantować starszym pacjentkom.

- Jestem uczciwym człowiekiem i nigdy nie kradłem komórek jajowych - zarzeka się lekarz, nazywany przez prasę "położnikiem babć".

Mieszkający i praktykujący w Rzymie ginekolog przebywa obecnie w areszcie domowym, po tym jak 24-letnia Hiszpanka złożyła przeciwko niemu doniesienie na policję o dokonaniu czynu karalnego. Przeciwko lekarzowi wszczęto śledztwo ze względu na podejrzenie ciężkiego rozboju i uszkodzenie ciała.

Po osadzeniu go w areszcie domowym, odebrano mu także na rok prawo wykonywania zawodu. W dzień po aresztowaniu trafił do szpitala ze względu na dolegliwości sercowe, ale znów powrócił do domu. - Miałem bóle w klatce piersiowej. Mogłem nawet mieć zawał - tłumaczył 70-latek. Nieuzasadniony jego zdaniem areszt i zakaz wykonywania zawodu spowodowały te dolegliwości. - Chcecie mojej śmierci?- pytał.

Błędna diagnoza jako pretekst?

Istnieje podejrzenie, że doktor Antinori po przypadkowym spotkaniu zaprosił hiszpańską pielęgniarkę na rozmowę kwalifikacyjną. Potem "zdiagnozował" u niej cystę na jajniku, rzekomo tylko w tym celu, by pobrać od młodej kobiety bez jej wiedzy komórki jajowe.

Kobieta zeznała, że przed zabiegiem zabrano jej telefon komórkowy, po czym dostała środki uspokajające i narkozę, by, jak twierdzi, operować ją bez jej zgody. Po tym jak obudziła się z narkozy, z budki telefonicznej zadzwoniła do jednej z klinik w Mediolanie, co w konsekwencji spowodowało wszczęcie śledztwa przez policję.

Adwokaci ginekologa odrzucają zarzut kradzieży komórek jajowych przez ich klienta jako absurdalny i wyjaśniają, że lekarz pada ofiarą próby szantażu. Mecenas Tomasso Pietrocarlo powiedział agencji prasowej Ansa, że kobieta wyraźnie zgodziła się na to, by być dawczynią komórek, na miesiąc przed zabiegiem podpisując odpowiednie oświadczenie o swojej zgodzie. Przedtem była rzekomo u psychologa, który może poświadczyć, że podjęła decyzję zupełnie świadomie.

"Istnieje rynek komórek jajowych, działający bez skrupułów?"

Jak donosi włoska prasa, policja bada obecnie tezę, że ta kradzież komórek jajowych nie była odosobnionym przypadkiem. Gazeta "La Repubblica" cytuje 22-letnią Brazylijkę: "Za każde pobranie komórek dostawałam 1000 euro i następne 500, kiedy przyprowadziłam jeszcze koleżankę. Mnie są potrzebne pieniądze, jemu są potrzebne komórki".

Deputowana Donata Lenzi z rządzącej Partii Demokratycznej stwierdziła, że "zatrzymanie doktora Antinoriego wskazuje na to, że istnieje rynek komórek jajowych, działający bez skrupułów".

Doktor Antinori trafił na czołówki gazet w 1994 r., kiedy po terapii bezpłodności pomógł 63-letniej kobiecie urodzić syna. Wtedy był to najpóźniejszy zanotowany przypadek macierzyństwa na świecie. Do dziś rekord ten został kilkakrotnie pobity. Antinori twierdził ponadto w 2009 r., że sklonował trzy embiony, czego jednak nigdy nie udało się sprawdzić.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.