Promotor Dudy: Andrzej, miałeś do spełnienia wielką rolę historyczną. Mogłeś po prostu być sobą

1. Jan Zimmermann nadal uważa, że Andrzej Duda złamał konstytucję
2. Jak mówi, podtrzymuje te słowa, ale żałuje: "Pogróżki, donos o plagiat..."
3. "Duda był miłym i ciepłym człowiekiem. Teraz strasznie się uskrajnił" - dodał

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W wywiadzie dla "Kultury liberalnej" , Jan Zimmermann, profesor nauk prawnych i promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy opowiedział m.in. o prywatnych relacjach z prezydentem i sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Zimmermann przyznał, że podtrzymuje, to co powiedział w jednym z wywiadów, że Andrzej Duda, już jako prezydent trzy razy złamał konstytucję. Chodzi o przypadek ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, odmowę przyjęcia przysięgi od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm i przyjęcie jej od sędziów wskazanych przez PiS i wybranych przez obecną większość.

"Pojawił się donos, że moja doktorantka popełniła plagiat"

Promotor Dudy wyznał, że teraz żałuje tej wypowiedzi, po której miał poważne kłopoty.

"Straszna krytyka w internecie, listy z pogróżkami, insynuacje Kiedy moja doktorantka przygotowywała się do obrony doktoratu, nagle pojawił się donos, że popełniła plagiat. Zapanowała konsternacja, bo pani Dziekan powiedziała, że w tej sytuacji musi przeprowadzić dochodzenie - zapytano recenzentów, którzy stwierdzili, że o żadnym plagiacie nie ma mowy. Potem ktoś jeszcze zapowiadał, że przyjdzie na obronę i ujawni rzekomy plagiat. Kiedy doktorantka się o tym dowiedziała, omal nie zemdlała. Bardzo było nieprzyjemnie. Oczywiście nikt taki na obronę nie przyszedł. Potem do mnie doszło, kto to wszystko zainicjował" - powiedział Zimmermann.

Profesor zdradził, że od pamiętnego wywiadu kilka razy rozmawiał z Dudą przez telefon.

Wspominał, że kiedyś byli bardzo zaprzyjaźnieni. - On był asystentem w mojej katedrze, bardzo miłym, ciepłym, ujmującym człowiekiem - mówił.

"Andrzej, pomyśl, jaką masz szansę w historii"

W trakcie jednej z rozmów wyrzucił prezydentowi, że miał szansę być prezydentem wszystkich Polaków.

"Andrzej, miałeś do spełnienia wielką rolę historyczną. Mogłeś po prostu być sobą i mogłeś być prezydentem wszystkich Polaków, a nie jesteś. Pomyśl, jaką masz szansę w historii, w podręcznikach mogliby o tobie pisać" - tak mu to wyrzuciłem. On odpowiedział, że pozostanie przy swoim, ale serdecznie pozdrowił moją rodzinę" - zrelacjonował rozmowę Zimmermann.

"Do katastrofy smoleńskiej nie był tak zacietrzewiony i agresywny"

Zdaniem profesor, Duda zmienił się, kiedy wszedł do polityki. A zmiana wyraźna nastąpiła po katastrofie smoleńskiej

"To nie był moment, ale dłuższy proces, który moim zdaniem nabrał przyspieszenia od czasu katastrofy smoleńskiej. Dopóki pracował w kancelarii Lecha Kaczyńskiego, nie był jeszcze tak oszołomiony polityką. Chociaż zawsze się różniliśmy poglądami, wówczas nie był tak zacietrzewiony, ostry, agresywny. Potem wszystko poszło już lawinowo, w stronę całkowitego uwikłania" - powiedział profesor.

Zimmermann zwrócił uwagę, że poza zacietrzewieniem, prezydent się usztywnił w poglądach i w wierze, przez co stał się klerykałem.

"Strasznie uskrajnił, spolaryzował swoje poglądy, usztywnił się. Zawsze był osobą bardzo wierzącą, ale obecnie zrobił się strasznym klerykałem. Jego uległość wobec hierarchii kościelnej nie jest moim zdaniem w porządku. To jest jednak prezydent Polski, więc nie powinien się tak pokornie odnosić do Kościoła - zwrócił uwagę promotor pracy doktorskiej Andrzej Dudy, Jan Zimmermann.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


[QUIZ] Co wiesz o historycznych prezydentach Polski?

Ilu zaprzysiężonych prezydentów rządzących w kraju urzędowało przed Bronisławem Komorowskim?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ