Znów mamy "zimną Zośkę". Z czego wynika ochłodzenie pogody w połowie maja?

Ludowy przesąd głosi, że w połowie maja pogoda powinna być chłodna i deszczowa. Mówi się wtedy o tzw. "zimnej Zośce". Zjawisko to ma naukowe uzasadnienie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Maj znów okazał się przewidywalny. Od kilku dni temperatura jest niższa niż na początku miesiąca. Ochłodzanie klimatu jest w tym czasie dość częste, stąd zjawisko to przeniknęło do ludowej tradycji. A ta nadała mu własne nazwy.

12 maja zaczyna się czas tzw. "zimnych ogrodników". Mianem tym określani są patroni poszczególnych mroźnych dni: św. Pankracy (12 maja), św. Serwacy (13 maja) oraz św. Bonifacy (14 maja).

15 maja przypada z kolei wspomnienie św. Zofii - stąd dzień ten zwany jest "zimną Zośką". Ludowa wieść niesie, że po tym krótkim okresie chłodów i ulew aż do jesieni nie pojawią się przymrozki.

Ostatni podmuch zimy

Dni te zdecydowanie nie sprzyjają uprawie roślin. Stąd jedno z ludowych przysłów głosi: "Pankracy, Serwacy, Bonifacy to źli na ogrody chłopacy". O zimnej Zośce krąży natomiast opinia, że "kłosy rozwija". W połowie maja na wsiach mawia się również, że " za świętą Zofiją pola w kłos wybiją".

W tym czasie nie tylko my zakładamy jednak na siebie grubsze ubrania. Mroźni patroni grasują nad całą środkową Europą. "Nawiedzają" zwłaszcza naszych sąsiadów - Niemców, Czechów i Słowaków. Chłodniejsze dni nie zawsze występują przy tym w połowie maja - można się ich spodziewać praktycznie przez cały miesiąc.

Nie ma mowy o przypadku

- To zjawisko jest obserwowane prawie co roku. Przeprowadzona kiedyś analiza danych z okresu 100 lat wykazała, że prawdopodobieństwo ochłodzenia pogody w maju wynosi 95 proc. - mówi Michał Kowalewski, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Natomiast szansa, że ochłodzenie wystąpi między 10 a 17 maja, a więc w okresie obejmującym "zimnych ogrodników", wynosi jakieś 35 proc. - dodaje. Oznacza to, że prawdopodobieństwo spadku temperatury jest największe właśnie w tych konkretnych dniach. Druga, mniej prawdopodobna i nieco łagodniejsza fala chłodu może wystąpić między 20 a 26 maja.

Jak wyjaśnia klimatolog, przyczyną załamania pogody jest niż baryczny z rodziny niżów islandzkich. - Pod koniec kwietnia nad Skandynawią i Europą Wschodnią rozwija się cyklicznie obszar wysokiego ciśnienia atmosferycznego. W okolicach maja jest on wypierany przez niż baryczny, który ściąga chłodne powietrze z obszarów polarnych. Temperatura zaczyna wówczas spadać średnio o 10 stopni - mówi Michał Kowalewski.

Chłodniejsze dni wywołane niżem mogą pojawić się jeszcze w czerwcu i w lipcu. - Tzw. "zimna Zośka" to jednak ostatni okres, gdy temperatura może spaść poniżej zera - podkreśla klimatolog.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (56)
Znów mamy "zimną Zośkę". Z czego wynika ochłodzenie pogody w połowie maja?
Zaloguj się
 • i.tru.tu.tu

  Oceniono 2 razy 0

  Ten, który wyjaśnia to meteorolog (zajmuje się pogodą) a nie klimatolog (geofizyk zajmujący się zjawiskami klimatem).

 • cool_observer

  Oceniono 2 razy 0

  "Przymrozki nie zawsze występują przy tym w połowie maja - można się ich spodziewać praktycznie przez cały miesiąc."
  "Tzw. 'zimna Zośka' to jednak ostatni okres, gdy temperatura może spaść poniżej zera - podkreśla klimatolog".
  Panie Autorze, sam sobie pan przeczy tymi dwoma stwierdzeniami (a może autorów było dwóch ? ;-). Potrzebny korektor, albo przynajmniej należałoby przeczytać przed opublikowaniem !

 • murwlod

  Oceniono 1 raz 1

  moja spółdzielnia w piątek wyłączyła CO,by dzisiaj je ponownie włączyć,klnę ich za piątek,dziękuję za dzisiaj,

 • augustus1234

  0

  Na św Zofie taki jeden mały, na słonce robi zamach stały

 • augustus1234

  0

  Gdy na Zochę zima przybywa, to w budżecie Beci kasy ubywa

 • pavise

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze wiedziec, ze to nie zasluga Kaczystow ani zemsta calego demokratycznego swiata, ze mamy taki maj. Dziekuje za wyjasnienia.
  Ja ze swojej strony dodam, ze w XVII wieku Baltyk zamarzal, a niejaki Carolus Gustavus ze swoja armia go przeszedl po skutym lodzie ze Szwecji ;)

 • ergosumek

  Oceniono 8 razy 4

  "Wyjaśniamy, dlaczego jest tak zimno"
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  No, dużo się dowiedziałem.
  Zośce jest zimno, bo jest goła.
  Gazeta jak coś wyjaśni to od razu jest jasno, jak u Murzyna w doopie.

 • tiresias

  Oceniono 1 raz 1

  Na świynty Ginter
  Bydzie sroga winter

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 4 razy 2

  Chyba oczywiste - że to ochłodzenie jest wynikiem tzw "ocieplenia klimatu" ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX