Duńscy badacze: Nadwaga wcale nie jest wcale taka niezdrowa. Może nawet przedłużyć życie

Z prowadzonych od ponad 40 lat badań kopenhaskich naukowców wynika, że nadwaga może przedłużyć życie. Ale jeszcze w latach 70. za zdrowsze uchodziły osoby szczupłe.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Dzisiaj ryzyko przedwczesnej śmierci u osób z nadmiarem kilogramów jest mniejsze niż u osób o prawidłowej masie ciała - twierdzi profesor Borge Nordestgaard z kliniki uniwersyteckiej w Kopenhadze. Podstawą tego stwierdzenia stały się badania obejmujące grupę 100 tys. osób, które prowadzono w Danii od drugiej połowy lat 70. do 2013 roku. Uwzględniono przy tym także różnorodne zagrożenia dla zdrowia m.in. palenie papierosów.

Wyniki badań opublikowało prestiżowe czasopismo medyczne "Journal of American Medical Association" (Jama). - Jednak przyczyna zmiany norm otyłości nie do końca jest wyjaśniona- podkreśla kierownik badań.

Właściwy wskaźnik masy ciała

Prawidłowa masa ciała ustalana jest na podstawie wskaźnika BMI (Body Mass Index). Masę ciała dzieli się (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu. Za właściwy uważany jest wskaźnik ciała w przedziale od 18,5 do 24,9. Wskaźnik od 25 do 29,9 świadczy już o nadwadze. Od wskaźnika 30 w górę można mówić o różnych stopniach otyłości.

W połowie lat 70. osoby z prawidłową wagą (78 kg przy 1,83 m wzrostu) obarczone były najniższym ryzykiem przedwczesnej śmierci. W latach 90-tych optymalny wskaźnik BMI wynosił już 24,6. Oznaczało to przy tym samym wzroście wagę większą o 5 kg. W latach 2003- 2013 r. prawidłowy wskaźnik BMI wzrósł nawet do 27, a wraz z nim wzrosła waga o kolejne 7 kilogramów.

Nowa definicja nadwagi

Na tej podstawie duńscy naukowcy stwierdzili, że ludzie z nadwagą umierali w latach 70. częściej niż osoby z prawidłową masą ciała, ale od 2000 roku otyli żyją tak samo długo. Dlatego profesor Borge Nordestgaard sugeruje, że pojęcie nadwagi wymaga obecnie przedefiniowania. Kategorie, które bierze się pod uwagę oceniając jej skalę, są przestarzałe.

Jednocześnie jego zespół zwraca uwagę, że wyników badań nie należy nadinterpretować. Nie oznaczają one wcale, że nadwaga jest pożądana i ludzie mogą jeść do woli, nie przywiązując wagi do właściwego odżywiania. Otyłość nadal jest szkodliwa dla zdrowia, ale kilka kilogramów więcej niż wynosi norma, nie jest już uważane za tak niezdrowe, jak jeszcze czterdzieści lat temu.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!