Lekarze uznali, że nie da się jej wyleczyć. 20-letnia ofiara molestowania poddała się eutanazji

Holenderskie władze ujawniły sprawę 20-latki, która przed dwoma laty poddała się zabiegowi eutanazji. Informacja wywołała oburzenie w wielu krajach.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak donosi "Daily Mail" 20-letnia Holenderka poddała się eutanazji z powodu "cierpienia psychicznego i fizycznego". Między 5 a 10 rokiem życia kobieta była molestowana seksualnie. Psychiatrzy uznali, że trauma jest tak duża, że pacjentki nie da się wyleczyć.

Była w pełni świadoma

Kobieta cierpiała na stres pourazowy. Eutanazji dokonano dwa lata temu. Zaaplikowano jej śmiertelny zastrzyk. Władze Holandii ujawniły tę informację, by podkreślić, że eutanazja jest legalna.

Wiadomość o śmierci 20-latki wywołała w wielu krajach oburzenie przeciwników eutanazji. Lekarze podkreślają, że prośba pacjenta o śmierć często jest tak naprawdę wołaniem o pomoc. - Doszło do tego, że śmiercią karze się ofiary molestowania seksualnego - powiedział jeden z członków brytyjskiej Partii Pracy.

Według informacji "Daily Mail" w trakcie terapii Holenderki, jej lekarze poprosili o opinię innych specjalistów. Zabieg prowadzony przez nowy zespół zaczynał odnosić pewne sukcesy.

Terapię przerwano po tym, jak konsultanci stwierdzili, że "sprawa jest beznadziejna". Dodali, że pomimo złego stanu psychicznego była zdolna do podjęcia decyzji o odebraniu sobie życia.

Wzrasta liczba eutanazji

Z dokumentów holenderskiej komisji ds. eutanazji wynika, że w ostatnim czasie wzrosła liczba wniosków o odebranie życia ze względu na zaburzenia psychiczne. W ubiegłym roku odnotowano 56 takich przypadków. Rok wcześniej z tego powodu eutanazji poddało się 41 osób.

Liczba przeprowadzonych eutanazji wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat o 75 proc. W 2010 roku życie z powodu zaburzenia psychicznego odebrały sobie dwie osoby. Coraz częściej przyczyną jest też demencja. Podczas gdy pięć lat temu odnotowano 25 przypadków, to już w ubiegłym roku liczba ta wynosiła 109 osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (269)
Lekarze uznali, że nie da się jej wyleczyć. 20-letnia ofiara molestowania poddała się eutanazji
Zaloguj się
 • ewela6607

  Oceniono 1 raz 1

  Zostałam naćpana i zgwałcona mając 15 lat przez swojego chłopaka i kilku innych, którzy mnie dopadli po tym jak mój chłopak po wszystkim zostawił mnie naćpaną na przestanku autobusowym. Miałam dwie próby samobójcze. Spędziłam 6 miesięcy w szpitalu psychiatrycznym. Teraz kolejna psychoterapia, kolejne 6 miesięcy po 20 latach od zdarzenia. Pracuję, osiągam sukcesy ale moje życie to wegetacja w samotności. Prawda jest taka że każdego dnia modlę się o śmierć ... Wiem co ona czuła i zazdroszczę. Cały czas mam psy i to one trzymają mnie przy życiu.

 • joana.11111

  Oceniono 1 raz 1

  Każdy powinien mieć możliwość decydowania o swym losie.

 • natassja

  Oceniono 4 razy 4

  Czemu większość uważa, że może opiniować działania innych, obcych ludzi, jeśli te ich samych nie dotyczą? Każdy jest najmądrzejszy, zagląda innym do portfeli, łóżek, sumień. Zajmijcie się sobą i własnymi sumieniami.

 • Oliwia Burczymucha

  Oceniono 1 raz 1

  czy nie dało by się jej pomóc, wywołując amnezję za pomocą operacji, tak by nie pamiętała przeszłości, ale była w stanie funkcjonować (pamiętała czynności jakie nauczyła się przez całe życie, ale nie pamiętała żadnych osobistych wspomnień). Wiem że to ostateczne rozwiązanie, ale lepsze niż śmierć.

 • wlodzimierz.ilycz

  Oceniono 4 razy 0

  >Psychiatrzy uznali, że trauma jest tak duża, że pacjentki nie da się wyleczyć

  Nowy etap "nowoczesnej Europy".
  Pederastia, narkomania a teraz ułatwianie samobójstwa zamiast leczenia.
  Tolerancja dla osób z zaburzeniem polegającym na chęci aby się zabić.
  Tolerują już wszystko.

 • siekieraaxe

  Oceniono 5 razy 3

  Jechalem autobusem do Hagi z polskim lekarzem w holenderskim szpitali geriatryczny. Podczas 6 tygodniowego JEGO urolpu , 9 z z 16 jego podopiecznych "poprosiło o eutnazję". Czym nasze czasy róznia sie od akcji T4 w niemieckich psychiatrykach?
  Ano niczym Jedni i drudzy "lekarze" unikna odpowiedzialnosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX