Brak przetargu i ogromna zniżka. Zobacz, za ile radni chcą sprzedać działki Kościołowi

Kościół może otrzymać od rady miejskiej w Krakowie działkę wartą kilka milionów z 98 proc. rabatem. Decyzja jest zgodna z przepisami, ale podzieliła radnych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Działki znajdujące się w okolicach Centrum im. Jana Pawła II "Nie lękajcie się" zostały wycenione przez rzeczoznawcę na około 3,4 mln złotych. Z bonifikatą otrzymaną od miasta Sanktuarium Bożego Miłosierdzia miałoby za nie zapłacić jedynie 68 tys. zł.

Niektórzy radni nie są zadowoleni z tego pomysłu. Prawo dopuszcza jednak rabat w tej wysokości, gdy nabywca prowadzi działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną. Powołując się na przepisy miasto uznało, że kupujący spełnia kryteria, które pozwalają mu nabyć ziemię na specjalnych warunkach.

- Nie poprę tej uchwały, bo udzielanie bonifikaty 98 proc. wymaga głębszego przemyślenia - mówi cytowana przez "Gazetę Wyborczą" Małgorzata Jantos, radna Nowoczesnej. Dodaje, że miasto powinno chociaż spróbować wystawić działki w przetargu. Katarzyna Pabian z PO zastanawia się z kolei, czy nie można zaproponować Kościołowi wymiany na inną nieruchomość, która jest potrzebna gminie.

Uchwałę, na mocy której Kościół ma otrzymać działkę z ogromnym rabatem poparli radni z klubu PiS oraz Grażyna Fijałkowska z PO.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


To w Polsce legalne czy nie? 12 prostych prawniczych pytań [QUIZ]

Możesz się zrzec swojej wolności i prawnie zostać własnością (niewolnikiem) drugiej osoby?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (272)
Brak przetargu i ogromna zniżka. Zobacz, za ile radni chcą sprzedać działki Kościołowi
Zaloguj się
 • Paweł Kożdoń

  Oceniono 1 raz 1

  "Decyzja jest zgodna z przepisami" - "gdy nabywca prowadzi działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną. " Czy jednak ta działka ma jakikolwiek związek z ich działalnością badawczo-rozwojową, turystyczną itd. Niech to wynajmą najpierw i udowodnią, że tam powstaną sale sportowe dla niepełnosprawnych

 • ayrten

  0

  Ciekawe czy ktokolwiek z was tutaj - gorszosortowców - spojrzał na układ tych działek. biorac pod uwage ze - jesli KK dotrzyma slowa - zostana spozytkowane jak w uchwale, to i tak nalezy sie cieszyc ze ktokolwiek to kupil.

 • 92ilme

  Oceniono 2 razy 0

  Wydaje mi sie, ze polski kosciol dojrzal juz do reformacji. Nalezy im odebrac wszelkie majatki z nowych i starych nadan. Panstwo w zamian powinno zapewnic im minimalne wynagrodzenie bez swiadczenia pracy oraz wprowadzic dobrowolny podatek wyznaniowy (jak w Niemczech). Ziemie powinien posiadac ten, kto ja uprawia. Ziemia w rekach kosciola ma charakter spekulacyjny.

 • 92ilme

  Oceniono 3 razy 1

  "Prawo dopuszcza taki rabat". Moj szef zwykl byl mawiac. Czlowiek ma prawo popelniac bledy, ale powtarzanie bledow jest glupota.

 • 92ilme

  Oceniono 3 razy 1

  Milionowe subsydia dla Rydzyka to maly pikus w porownaniu z ta forma okradania spoleczenstwa. Wystarczy kilka dzialek miesiecznie dla kosciola a straty dla budzetow gmin ida w dziesiatki milionow.

 • nastka250

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedy te gnidy w czarnych sukienkach przestaną ten kraj doić? A ci radni to niech ze w łeb palną największym krzyżem z kościoła - to może otrzeźwieją. Nie dość ,że pisiory rujnuja kraj. Zadłużaja nas po uszy to jeszcze lekką ręką rozdaja klechom majatek wspólny. Dajcie swoje prywatne działki na kościól jak tacy jesteście hojni.

 • dejacek

  Oceniono 1 raz 1

  a za pół roku się sprzeda pod hipemarket

 • awers777

  Oceniono 2 razy 0

  A skąd kościół miał ziemie i działki? Wyłudzone od wiernych za oszustwa odpuszczania grzechów i życia wiecznego, i za niewolnictwo ludu - dziesięcinę. I za współprace z zaborcami, za współtworzenie Targowicy, za zdradę narodu podczas powstań w XIXwieku. Katole niestety tego nie wiedzą, prawie nikt z nich nie wie co to była dziesięcina.
  Należałoby skonfiskować na skarb państwa dobra kościelne poza samymi kościołami

 • jasio.4

  Oceniono 2 razy -2

  Jak widać niektórzy radni nie wiedzą, że Kościół to społeczność a nie kler. A może uważają, że te działki przydadzą się zwolennikom Ateja?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX