Na Podkarpaciu nie ma już ANI JEDNEGO szpitala, w którym można zrobić legalną aborcję

1. Jedynym szpitalem w regionie, który przeprowadzał zabiegi, była Pro-Familia
2. Teraz wszyscy lekarze placówki podpisali klauzulę sumienia
3. To oznacza, że w województwie nie można już legalnie zakończyć ciąży

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O zmianach redakcję portalu rzeszow-news.pl poinformował dyrektor szpitala Pro-Familia, Radosław Skiba. Jak tłumaczył, lekarze podpisali klauzulę sumienia w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy: w październiku ub. roku TK uznał m.in., że obowiązek wskazania innego lekarza lub szpitala przy odmowie wykonania świadczenia (np. aborcji) z powołaniem się na klauzulę jest niezgodny z konstytucją.

Do tej pory Pro-Familia była jedynym szpitalem na Podkarpaciu, który wykonywał zabiegi przerwania ciąży. W Polsce jest to dozwolone w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu), lub gdy "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Pro-Familia na wojennej ścieżce z aktywistami

Teraz placówka nie będzie już wykonywała takich zabiegów. - Zgodnie z obowiązującą w szpitalu procedurą, każda pacjentka zgłaszająca się do Izby Przyjęć jest o tym informowana. Jednocześnie każdej pacjentce oferujemy wsparcie naszego zespołu, który składa się z psychologów, lekarzy, położnych, a także duszpasterzy - mówi w rozmowie z rzeszow-news.pl Skiba.

W zamian klinika zawiązała "bliską współpracę" z Podkarpackim Hospicjum Perinatalnym, gdzie każda kobieta wraz rodziną będzie mogła uzyskać profesjonalną pomoc. Z tym, że już po urodzeniu dziecka.

Rzeszowska Pro-Familia od dwóch lat jest na celowniku obrońców życia i organizacji pro-life. Przed placówką regularnie organizowane są antyaborcyjne pikiety, szpital wytoczył też działaczom dwa procesy o zniesławienie.

Klauzula sumienia i sprawa prof. Chazana

O klauzuli sumienia zrobiło się głośno, gdy w 2014 roku dyrektor szpitala im. Świętej Rodziny, prof. Bogdan Chazan, odmówił wykonania zabiegu aborcji, choć były wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Powołał się na klauzulę sumienia. Nie wskazał też pacjentce - choć wówczas zobowiązywały go do tego przepisy - ani innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać.

Naczelna Izba Lekarska uznała, że lekarz nie naruszył w ten sposób zasad etyki zawodowej ani przepisów związanych z wykonywaniem zawodu. Śledztwo w tej sprawie umorzyła także prokuratura.

Jak wygląda dostęp do legalnych aborcji? Przygnębiający raport. I zagadka: rozbieżne dane NFZ i resortu zdrowiaChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (525)
Na Podkarpaciu nie ma już ANI JEDNEGO szpitala, w którym można zrobić legalną aborcję
Zaloguj się
 • klikusy

  0

  babki na tym zadupiu mają żniwo. wykaz tych które usuną znajdziecie na każdej plebani. od ciemnota i obłuda katolskiego luda.

 • trebiusz

  0

  No to zapewne przyrost naturalny największy w kraju,a prywatne gabinety ze złotymi okuciami.Piękna okolica.

 • stanislaw.sk

  0

  @miki311
  Skoro nikt nie siedzi za zabójstwa, widocznie była amnestia albo przerwanie ciąży z gwałtu czy usunięcie płodu niezdolnego do życia nie kwalifikuje się do odpowiedzialności karnej.

 • stanislaw.sk

  0

  @chynek
  jak "coś" się nie narodziło, najpierw jest jest zygotą a potem płodem. Dzieckiem będzie ewentualnie za ok. 9 miesięcy - jak dane będzie mu urodzić się.

 • Jakub Adamowicz

  Oceniono 1 raz 1

  Bo żaden nie jest potrzebny. Słowacja załatwia sprawę i rynek się skurczył.

 • stanislaw.sk

  0

  memnews.pl/images/0/0/0/3/4/1/8/6/i5e28jma.png
  na pisowskim przygotowaniu do życia w rodzinie prof. Urszuli Dudziak z MENu można się tak wykształcić seksualnie, jak dowiedzieć się o czym śpiewa Urszula Dudziak w n.w. prezentacji
  www.youtube.com/watch?v=WZi9SreEcVU

 • rum222

  Oceniono 1 raz 1

  Chazan ,zapłacisz za tewszystkie aborcje zrobione przez ciebie

 • monodeluxe

  Oceniono 1 raz 1

  na Podkarpaciu księża leczą poprzez swoje poświęcone członki

 • miki311

  0

  Nazywają siw Profamilia i zabijali tyle lat dzieci? To chyba jakiś absurd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX