PiS rozważa utworzenie nowego superresortu ds. służb. Eksperci krytycznie: Zupełne lekceważenie logiki

1. Superresort miałby zjednoczyć polskie służby specjalne, cywilne i wojskowe
2. Minister Mariusz Błaszczak: "Są takie plany, ale to nie sprawa na dziś"
3. Generał Koziej dla Gazeta.pl: "Taka struktura nie jest potrzebna"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Program PiS stanowi o tym, że chcemy rzeczywiście doprowadzić do lepszej koordynacji działalności służb (...). To są postulaty słuszne, natomiast to nie jest sprawa na dziś - tak szef MSWiA Mariusz Błaszczak odniósł się w radiowej Jedynce do doniesień "Naszego Dziennika" o planach utworzenia superresortu - Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego (MBN). - To jest wymóg czasów, olbrzymich wyzwań (...) chociażby cyberzagrożenia - bronił pomysłu minister.

Superministerstwo miałoby zjednoczyć polskie służby specjalne, cywilne i wojskowe pod kierownictwem Mariusza Kamińskiego, obecnego koordynatora ds. służb specjalnych. "Zdaniem PiS służby muszą czuć istnienie silnego politycznego nadzoru" - wskazuje "Nasz Dziennik".

Więcej czytaj na Naszdziennik.pl >>>

Koziej: Wskazana raczej integracja istniejących służb

- Nazwa "Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego" jest nieadekwatna do treści zadań planowanego resortu. Widać w tej propozycji zupełne lekceważenie logiki - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl gen. Stanisław Koziej, były szef BBN.

Zdaniem generała, jeżeli już resort koordynujący działania różnych służb miałby powstać, to powinien nazywać się Ministerstwo Służb Specjalnych. - Nie jestem jednak pewien, czy taka struktura jest w ogóle potrzebna. Raczej wskazana jest integracja istniejących służb (np. połączenie ABW i CBA), a nie tworzenie dodatkowego szczebla administracyjno-politycznego zarządzania - dodaje.

- Istnieje konieczność konsolidacji systemu kierowania całością spraw bezpieczeństwa. Jednak nie poprzez tworzenie MBN, tylko zbudowanie rządowego systemu koordynacji oraz planowania strategicznego w tej dziedzinie - ocenia generał. Taki system mógłby obejmować inne ważne obszary bezpieczeństwa, do tej pory pomijane - np. bezpieczeństwo informacyjne czy cyberbezpieczeństwo, o którym wspominał Błaszczak. - Dlatego uważam, że zamiast tworzyć nowe ministerstwo, rząd powinien podjąć ten dużo szerszy problem - mówi ekspert.

PiS chciałby "powrotu do przeszłości"

Na planach utworzenia MBN opozycja nie zostawia suchej nitki. - To powrót do przeszłości - PiS śni się centralizm i system monopartyjny - mówił Andrzej Halicki na dzisiejszej konferencji PO.Z kolei rzecznik partii Jan Grabiec napisał na Twitterze, że nazwa do złudzenia przypomina mu peerelowskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.- Skojarzenia, jakie budzi nazwa, są raczej jednoznaczne - mówi w rozmowie z naszą redakcją dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. Dodaje jednak, że na razie znamy zbyt mało konkretów, żeby oceniać projekt.

- Widać jednak, że plany rządu idą w stronę konsolidacji służb. To jedna szkoła myślenia o bezpieczeństwie, ale nie jedyna. W USA funkcjonują rozwiązania sieciowe, które moim zdaniem są bardziej nowoczesne i lepiej odpowiadają wyzwaniom, jakie obecnie stoją przed różnymi służbami - mówi Liedel.

A co z doniesieniami, że na czele superministerstwa miałby stanąć Mariusz Kamiński? - To byłaby kolejna decyzja polityczna. Lepiej, gdyby na czele służb stali nie politycy, ale osoby, które rzeczywiście są ekspertami w tej dziedzinie, znają służby od środka, bo brali udział np. w działaniach operacyjnych i są bardziej świadome wyzwań i problemów - podsumowuje dr Liedel.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (83)
PiS rozważa utworzenie nowego superresortu ds. służb. Eksperci krytycznie: Zupełne lekceważenie logiki
Zaloguj się
 • sztadeu

  Oceniono 1 raz 1

  A na czele ten ze zdjęcia - niewinnyuniewinniony?

 • stuj_halina

  0

  bardzo się cieszę że będzie reaktywowane Ministerstwo Bezpieczeństwa publicznego i UBecja.
  My, stara opozycja mieliśmy styczność z tą instytucją , więc wiemy co i jak. A debile, które głosowały na PiS dopiero poczują tą dobrą zmianę

  A tak poza tym droga Gazeto, w związku z poniższym

  Prosimy zapoznać się z Netykietą.
  Nie możesz pisać do 2025-12-31 14:42. Mail kontaktowy: forum@agora.pl.

  Chój wam w ryje i niech was kaczor z kumplami rozpędzi na 4 wiatry przy pomocy siepaczy Maciarewicza.
  Wypisuję się i żegnam oschle, na pohybel wam i temu debilnemu państwu

  Europa odetchnie jak polske szlag trafi, dokładnie tak samo jak w 18 wieku.
  i znowu się to odbędzie przy pomocy Ruskich

 • vidi12

  Oceniono 2 razy 0

  Ku rwa... żydki nawet szoguna odnaleźli jako eksperta :)

 • vidi12

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli powstanie UB i można będzie bezkarnie napier dalać PO-wców - to ja pierwszy !!!

 • sai_mon

  0

  Nie jest ważne jak się będzie nszywać, ważne aby był kapelan. I aby lubił panów, tak jak pedalski jarek.

 • pismobeach1989

  Oceniono 1 raz -1

  ....a ja marzylem o tym, ze za dwa lata jak pojde na emeryture to wroce
  do kraju po 40 latach. Teraz w to watpie.

 • czesiekkk

  Oceniono 2 razy 0

  Poziomem niekompetencji ministrów rząd Szydło już dawno przegonił rząd Tuska i Kopacz. Służby specjalne nie są same dla siebie, a pomysł stworzenia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego to przykład niekompetencji i zamachu na wolności obywatelskiego. AW powinna podlegać MSZ, bo wywiad jest naturalnym uzupełnieniem dyplomacji. ABW i CBA powinny zostać połączone i podlegac albo bezpośrednio premierowi albo MSW, oczywiście SKK i SKW winny podlegać MON, bo ich rolą jest wsparcie SZ RP. Koordynator to powinien być ktoś kto odpowiada za stretegie, które realizują wszystkie te służby , np. przeciwdziałanie islamskiemu terroryzmowi, ŚDM, szczyt NATO, zagrożenie polskiej cyberprzestrzeni itd. itp. Ministrowi Wassermanowi nigdy do głowy nie przyszedłby pomysł tworzenia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, ten pomysł jak i inne pokazuje jak niekompetentnymi ludźmi wypełniony jest ten rząd i jakie to będzie miało skutki dla Polski w niedalekiej przyszłości

 • hrabiaa

  0

  Jo czykom, na kontrola, i ingwilacja, co by to wykarza, żem jo jest nielojalna mynda szlunska. Prosza, co by to w napletek nie patrzać..... Boże, chroń Heimat !

 • logique

  Oceniono 4 razy -2

  Panie Mariuszu - ostro DO ROBOTY!
  Prześwietlić wszystkich tych "obrońców demokracji", zajrzeć im po cichu tu i tam.
  I potem ujawnić całe ich łajdactwo. Resztą niech się zajmą sądy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX