Biedroń zaskarży ustawę dekomunizacyjną do Trybunału Konstytucyjnego? "Rozważam taką decyzję"

1. Biedroń: "Nadawanie nazw ulicom leży w gestii samorządu, nie parlamentu"
2. W Słupsku nie będzie zmian nazw ulic upamiętniających m.in. komunistów
3. Jeśli TK uzna prawomocność ustawy, Biedroń zmieni nazwy ulic

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Rozważam zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o dekomunizacji nazw ulic - powiedział prezydent Słupska Robert Biedroń podczas sesji Rady Miasta. Dlaczego? Uważa, że to samorządy, a nie parlament mają prawo nadawania lub zmieniania nazw ulicom. - To nie leży w gestii władz na szczeblu parlamentu - twierdzi Biedroń. Jego wypowiedzi cytuje portal gp24.pl.

"Jak postępuje dekomunizacja?"

Podczas ostatniej sesji jeden z prawicowych radnych zapytał prezydenta, jak postępują prace nad dekomunizacją ulic w Słupsku - podaje portal gp24.pl. Biedroń odpowiedział, że w Słupsku nie będzie na razie działań dekomunizacyjnych. Prezydent chce zaczekać do ewentualnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Zaznacza jednak, że jeśli Trybunał uzna prawomocność ustawy dekomunizacyjnej, wówczas zmiana patronów słupskich ulic zostanie przeprowadzona.

Rok na zmianę "złych" patronów

Ustawę dekomunizacyjną Sejm przyjął 1 kwietnia. Zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny. Mają na to 12 miesięcy od wejścia ustawy w życie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy jesteś za dekomunizacją nazw naszych ulic?
Więcej o: