To już pewne. Za 4 lata już nigdzie nie kupisz mentolowych papierosów

Unijny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił skargę złożoną przez poprzedni polski rząd, dotyczącą zakazu produkcji papierosów mentolowych. Zakaz został uznany za zgodny z prawem unijnym.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W skardze złożonej w 2014 roku podkreślano, że wycofanie tego rodzaju produktów spowoduje "istotne konsekwencje gospodarcze". Zaznaczono również, że papierosy aromatyzowane są obecne na polskim rynku od 1953 roku. Argumentowano, że z tego względu powinny być one traktowane jak "wyroby tradycyjne".

Trybunał Sprawiedliwości UE zadecydował jednak w środę, że papierosy mentolowe mają zniknąć ze sklepowych półek po 2020 roku - informuje RMF FM. W opinii wyjaśniono, że "mentol, podobnie jak inne charakterystyczne aromaty, może zasadniczo skutkować złagodzeniem lub zatuszowaniem na ogół ostrego, wręcz gryzącego smaku dymu tytoniowego".

W ten sposób - jak argumentował Trybunał - osobom niepalącym łatwiej będzie rozpocząć konsumpcję tytoniu, a palaczom - trudniej zrezygnować z nałogu.

Poprzedni polski rząd przekonywał, że polskie regulacje związane z papierosami smakowymi nie odbiegają od innych regulacji unijnych. Trybunał Sprawiedliwości uznał jednak, że istniało wiele znaczących rozbieżności pomiędzy regulacjami państw członkowskich.

Zmiany uderzą nie tylko w palaczy, ale również w polskich plantatorów tytoniu oraz gospodarkę. Polska jest drugim, co do wielkości europejskim producentem tytoniu - na naszych farmach tytoniowych pracuje 60 tys. osób. Papierosy mentolowe cieszą się u nas większą popularnością niż w pozostałych państwach członkowskich.

Tego typu wyroby są produkowane w Polsce przez 6 fabryk. 70 proc. produkcji papierosów mentolowych trafia na eksport, z czego połowa na rynki państw UE.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (84)
To już pewne. Za 4 lata już nigdzie nie kupisz mentolowych papierosów
Zaloguj się
 • szulgus

  0

  mentolowe papierosy beeee, ale marihuana i prostytucja sa okey :)))
  jeśli Polacy nadal będą opierać się w przyjmowaniu arabskich nygusów to zakażą jedzenia schabowych

 • signal

  Oceniono 1 raz 1

  Kupie na rynku z wschodu

 • tupolew71

  Oceniono 2 razy 0

  A gdzie umiłowanie wolności? Ktoś kto lubi zapalić mentolowego nie będzie mógł, bo mu Unia Europejska zabroni.

 • callgirl

  Oceniono 2 razy 2

  A co z alkoholem? Powinni pozostawić tylko czysty spirytus likwidując piwo, wino, wódkę i inne gatunki alkoholu, bo "inne charakterystyczne aromaty, mogą zasadniczo skutkować złagodzeniem lub zatuszowaniem na ogół ostrego, wręcz gryzącego smaku" czystego alkoholu. Co w związku z tym? Przecież ten zakaz to szczyt debilizmu! A oprócz tego narażają się na kontrabandę. I znów będą straty w budżecie.

 • pawel.lewski

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedyś usłyszałem takie zdanie jako reakcję na palenie papierosów: "Moje dziecko, przed wojną papierosy paliły tylko qrwy i biedota, Ty chyba do biedoty się nie zaliczasz?"

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 0

  A w Australii papierosy beda przez najblizsze lata drozec o 12.5% rocznie!!!!!
  Juz teraz paczka kosztuje ponad 20 dolarow. Bosz, ilez ja oszczedzam!!!!

 • horatio_valor

  Oceniono 2 razy 0

  W statystykach palenia Polska jest dość nisko (ok. 18. miejsca na świecie), za to wysoko jest Ukraina (ok. 8. miejsca). Sam nie palę, ale widzę, że większość paczek po papierosach, które leżą wyrzucone na ziemię, nosi ukraińskie napisy. Czyli zakazy zakazami, ale przemyt z Ukrainy jak zwykle załatwi ograniczenia, tak jak było z żarówkami czy termometrami rtęciowymi.

 • refio

  Oceniono 5 razy -1

  Niedługo urzędas w Brukseli będzie decydował jaki ma być kolor kupy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX