Przełomowa decyzja sądu: Kradzież jedzenia przez bezdomnego nie jest przestępstwem

1. Bezdomny mężczyzna próbował ukraść jedzenie z supermarketu
2. Włoski Sąd Najwyższy uznał, że działał on w stanie wyższej konieczności

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ta sprawa ciągnęła się przez 5 lat. Po wielu apelacjach zapadła ostateczna decyzja. W poniedziałek Sąd Najwyższy we Włoszech orzekł, że Roman Ostriakov, bezdomny który próbował ukraść z marketu ser i paczkę parówek, nie popełnił przestępstwa - informuje BBC News.

W uzasadnieniu napisano, że mężczyzna działał w stanie wyższej konieczności - wziął w posiadanie małe ilości pożywienia, które były konieczne do zaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb.

We włoskim dzienniku "La Stampa" napisano na wstępie, że sąd uznał "wyższość prawa przetrwania nad prawem własności". W centrolewicowym "Corriere della Serra" skrytykowano z kolei fakt, że sprawa kradzieży pożywienia o wartości poniżej 5 euro, przeszła aż przez trzy sądy.

Ostriakov, 36-letni mężczyzna pochodzący z Ukrainy, został przyłapany na kradzieży w 2011 roku. Podczas zakupów w jednym z supermarketów w Genui schował do kieszeni dwa kawałki sera i paczkę parówek. Przy kasie zamierzał zapłacić jedynie za paluszki chlebowe.

Zanim zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie, mężczyzna został uznany za winnego. W 2015 roku zarządzono wobec niego sześć miesięcy pozbawienia wolności oraz 100 euro grzywny.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Wiesz, czego nie mogą ci zrobić mundurowi? [QUIZ]

Przesadziłeś/łaś w piątkową noc. Czy strażnik miejski może odprowadzić cię na izbę wytrzeźwień?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (123)
Przełomowa decyzja sądu: Kradzież jedzenia przez bezdomnego nie jest przestępstwem
Zaloguj się
 • talmudyczny.oszust

  0

  panie michnik, a nabijanie czytelnikom megabajtow, przy pomocy zydowskiej reklamy to jedno przestepstwo czy dwa?
  Bezspornie takie nabijanie megabajtow w celu wyludzenia wiekszej oplaty to zydowska kradziez. Ale czy jest to takze przestepstwo nienawisci i pozbawienia klienta wolnosci? czy gdy chciwy schizofreniczny zyd ktory nie placil za moj komputer, i nie placil za moj internet, wbrew mojej woli uzywa komputera i interntetu to czy nie jest to talmudyczna nienawisc? i zmuszanie bezprawne?
  Panie ziobro, czas zamknac obrzezanych pasozytnicznych przestepcow w obozach pracy. obozy pracy dobrze im robia na schizofrenie i bliskowschodnie chamstwo.
  BOG to udowodnil historycznie.
  amen
  PS.
  ale podle chamy bliskowschodnie. Poznaj Polaku "kulture" tych obrzezanych nierobow.

 • talmudyczny.oszust

  0

  panie michnik, czy bezdomni to antysemici ktorzy nie chca placic zydowi rentu?

 • smileykkk

  Oceniono 1 raz 1

  dobry wyrok. tylko czemu tyle demokracji to zabiera.... w kraju w ktorym nikt nie ma wladzy bo nikt nikomunie ufa nigdy dobrze nie bedzie.

 • sikura

  0

  Dziwi że tyle lat w Unii, taka bida że papu trza kraść może dlatego właśnie lepiej by było bez tej Unii

 • kabed007

  Oceniono 1 raz -1

  Pan piszący wykazał się dużą znajomością sprawy, jak i zaangażowania. Opisał każde spojrzenie na kradnącego, okradanego i sąd. Pograjmy na emocjach, a niech plebs popisze dla statystyki. Żenada Panie piszący /przynajmniej wg mnie/

 • Anna Zdziarska

  Oceniono 2 razy 2

  Bezdomnego czy biednego można a nawet trzeba potraktować ze zrozumieniem, pomóc mu. U nas się tego nie robi a nawet patrzy z obrzydzeniem na tych ludzi. Jednak kradzież to zawsze kradzież i trzeba nazywać taki występek " po imieniu".

 • onduma

  Oceniono 3 razy 1

  czyli mozna krasc ? to po co sa sady. Nawet zebrac sie menelowi nie chcialo. z takich wywodzi sie ten co spali dwie pracownice MOPS albo ten co zabil dziewczynke siekiera bo zasilku mu nie dali.Biedny nie znaczy dobry, najczesciej odwrotnie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX