Składanie miniaturowego origami i zwijanie małego sushi. Nietypowy egzamin dla studentów w Japonii

Chirurg musi odznaczać się nie tylko specjalistyczną wiedzą, ale również niebywałą precyzją i odpornością na stres. W pewnym japońskim szpitalu kandydaci do tej profesji muszą przejść przez dość oryginalny test.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Renomowany Kurashiki Central Hospital z południowej Japonii postanowił przeprowadzić nieszablonowy test praktyczny dla studentów starających się o przyjęcie na staż chirurgiczny. Specjaliści z tej placówki podkreślają, że w rękach chirurga leży ludzkie życie. Stąd pomysł na egzamin, który ma w oryginalny sposób sprawdzić, czy kandydaci posiadają umiejętności niezbędne w tym zawodzie.

Test składa się z trzech zadań. Pierwsze wyzwanie polega na złożeniu żurawia origami z karteczki o wymiarze 1,5 cm kwadratowych.

W kolejnym etapie kandydaci muszą odtworzyć ciało owada z 13 elementów. Ważne, by w trakcie nie uszkodzić żadnej z części. Po złożeniu zwierzątko powinno mierzyć 3,5 cm długości. W ostatnim zadaniu należy sporządzić miniaturowe sushi, na podstawie wzorów podanych na kartce.

Na każdym etapie ocenie podlega zarówno precyzja wykonania, jak również liczba złożonych egzemplarzy. Na realizację poszczególnych zadań przeznaczono 15 minut.

Kandydaci muszą wykazać się zatem nie tylko dużą koncentracją i pewną ręką, ale również umiejętnością pracy pod presją czasu. Poza testem praktycznym kandydaci zdają egzamin z wiedzy teoretycznej.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (12)
Składanie miniaturowego origami i zwijanie małego sushi. Nietypowy egzamin dla studentów w Japonii
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -5

  W tym zawodzie podobne egzaminy i testy są na porządku dziennym we wszystkich krajach CYWILIZOWANYCH.

  Też posiadam kwalifikacje umożliwiające mi WYSOKO PŁATNĄ I ODPOWIEDZIALNĄ pracę w praktycznie każdym kraju cywilizowanym, nawet bez uregulowania statusu imigracyjnego.

  ZNAMIONA TAKICH ZAWODÓW
  1. Praktycznie zamknięte dla kobiet. Czy natknęliście się na kobietę chirurga?
  2. Licencje do wykonywania takich zawodów uzyskuje się nie uczęszczaniem na studia, ale po zdaniu serii anonimowych testów i egzaminów. Egzaminy teoretyczne wyłącznie PISEMNE aby DOKUMENT potwierdzał kwalifikacje. Ustne to są wypowiedzi na wiecach związkowych.
  3. Obowiązujące wymogi formalne są symboliczne - pełnoletność, obywatelstwo lub prawo stałego pobytu tylko jeśli wykonywanie zawodu może pociągnąć za sobą odpowiedzialność karną. Dwukrotny noblista Linus Pauling został przyjęty na studia doktoranckie po szkole podstawowej, ze średniej go wyrzucili.
  4. Znajomość przynajmniej dwóch języków ONZ na poziomie akademickim bez akcentu, tak aby móc udawać osobę pochodzącą z danego kraju, w tym koniecznie angielskiego. Większość dyplomatów rosyjskich np. wicepremier Dymitr Rogozin mówi lepiej po angielsku niż dwóch ostatnich prezydentów USA -- nie potrzebuje telepromptera. Prezydent WWP mówi po niemiecku lepiej niż Angela choć to zdolna Żydówka z dobrym doktoratem, ale z chemii uniwersyteckiej, a nie z inżynierii chemicznej jak jej mąż Joachim Sauer. Ten mówi po niemiecku lepiej od Putina, a po angielsku lepiej od Prezydenta BHO. No cóż, kobieta...Nie każdej kobiecie trafi się mąż aby zapracował na dwie nagrody Nobla...

  Wśród licznych dyplomów i świadectw najwyżej cenię świadectwo ukończenia tylko pomaturalnej Szkoły Morskiej w 1969. W latach 1956(?) - 1976 (?) nie przyjmowano kobiet, a na wydział nawigacyjny bywało 50 (pięćdziesiąt) kandydatów na jedno miejsce...

  Piszę o tym nie aby się pochwalić, ale rozświetlić kagankiem oświaty polski zaścianek bo Polacy o takich kwalifikacjach zwykle tracą kontakt z polskim żywiołem i nie dzielą się z Polakami swoimi obserwacjami i spostrzeżeniami.

  Joseph Conrad , Casimir Puławski, Tadeusz Kosciushko, Kristian Zimerman etc

  ale nie głupi Radek ...

 • 1627cd1410

  Oceniono 2 razy 2

  od razu można wyłowić skupionych i zbornych kandydatów na chirurgów.

 • 1627cd1410

  Oceniono 4 razy 4

  świetna metoda! bada skupienie i zdolność do poświęcenia się...
  proponowałbym taki test obowiązkowo dla kandydatów na polityków!
  w tym gronie nie mogą egzystować najbardziej przypadkowe i nieprzewidywalne szuje! to jednak źródło zła wszelkiego!

 • aep

  Oceniono 4 razy 2

  Wypadałoby napisać, co jest tak spektakularnie złego w tym szpitalu, że jest "osławiony"...

 • xibi

  Oceniono 7 razy 1

  Osławiony? Czym? Krojeniem pacjentów na sushi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX