Kaczyński z Ziobrą podżegali Szydło? Tak twierdzi Giertych. I zawiadamia prokuraturę

1. Giertych zawiadomił prokuraturę ws. nieopublikowanych wyroków TK
2. "Premier i inne osoby nie dopełniły obowiązków" - czytamy w piśmie
3. Oskarża również Kaczyńskiego i Ziobrę o nakłanianie do niepublikowania

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Fundacja Obrony Demokracji Romana Giertycha złożyła dzisiaj do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez premier Beatę Szydło, Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę. Chodzi o nieopublikowanie wyroków Trybunały Konstytucyjnego przez rząd i nakłanianie do ich niepublikowania przez prezesa PiS i ministra sprawiedliwości.

Roman Giertych udostępnił całe sześciostronicowe pismo na swoim oficjalnym profilu na Facebooku."Nie można w ogóle mówić o tym, że jest jakieś orzeczenie"

Fundacja Giertycha oskarżyła Kaczyńskiego i Ziobrę o nakłanianie do niepublikowania wyroków TK "publicznie, jak i prawdopodobnie w rozmowach prywatnych". A to w opinii prawnika jest równoznaczne z "popełnieniem przestępstwa podżegania do czynu".

Chodzi m.in. o wywiad prezesa PiS dla TVP1, w którym mówił, że "nie można w ogóle mówić o tym, że jest jakieś orzeczenie. Nie można niczego publikować. Jest stanowisko w gruncie rzeczy prywatne pewnej grupy osób".

Oprócz tego w zawiadomieniu zacytowano słowa Zbigniewa Ziobry z konferencji prasowej 9 marca: "Dzisiejsze orzeczenie TK nie ma mocy prawnej i nie jest prawnie wiążące. Ten wyrok nie będzie publikowany (...) Gdyby pani premier Beata Szydło zdecydowała się na publikację tego bezprawnego orzeczenia, to wówczas narażałaby się na odpowiedzialność prawną".

W piśmie czytamy również, że wobec Beaty Szydło i Jolanty Rusiniak - prezes Rządowego Centrum Legislacji - istnieje "uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa", bo "nie dopełniły obowiązków (...) o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych". Giertych wymienia dziesięć nieopublikowanych wyroków Trybunały Konstytucyjnego, w tym ten z 9 marca, dotyczący nowelizacji ustawy o TK.

W ten sposób zdaniem prawnika "działano na szkodę interesu publicznego powodując zagrożenie stworzenia chaosu prawnego (...) kwestionując podstawowe zasady organizacji Państwa Polskiego". Zagrożony został również interes prywatny obywateli, bo powstała sytuacja "braku możliwości wystąpienia o przeprowadzenie oceny konstytucyjności działań władzy publicznej".

"Nie wolno bać się PiS-u"

Roman Giertych już wcześniej zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury.

"Składamy to zawiadomienie, aby pokazać, że nie wolno się bać PiS-u, ani ich władzy państwowej. Wszelka dyktatura zawsze opiera się na strachu. Wielokrotnie w dziejach najgorsze dyktatury (...) brały się z początkowo wygranych wyborów. Następnych wyborów wolnych już nie robili" - pisał w komentarzu dla portalu Natemat.pl.

I apeluje, żebyśmy w "wojnie o przyszłe wolne wybory" nie byli "bierni i strachliwi, bo chodzi o istotę naszej wolności!".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (292)
Kaczyński z Ziobrą podżegali Szydło? Tak twierdzi Giertych. I zawiadamia prokuraturę
Zaloguj się
 • pirex

  Oceniono 1 raz 1

  Po wydarzeniach w stadninie w Janowie, Giertych boi się o własne życie, rodzina Giertychów w panice !!!!!!!!!!!!!!!!

 • probono1210

  Oceniono 3 razy 1

  Kaczyński z Ziobrą juz dawno powinni siedziec.
  Wyrazy szacunku i Pozdrowienia dla Pana Giretycha.

 • citisus

  0

  Kuń do wora, wór do jeziora - tak jeszcze niedawno pisano w GW. :-))
  A dzisiaj wyrocznia....
  Jakby diabeł był antypisowski stałby się tutaj autorytetem

 • ola-blue

  Oceniono 3 razy 1

  Pisia młodzieżówka w akcji! Po ortografii i chamstwie widać.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 4 razy -2

  Panie Giertych mam dla Pana pomysł skoro Pan jest bez roboty. Pisz pan donosy i wysyłaj od razu do petentów propozycje obrony, a swoją drogą chciałbym znać powód nienawiści do prezesa Jarka.
  Z poważaniem

 • prosty.polak

  Oceniono 1 raz -1

  Panie Giertych, im należy stawiać zarzut SPRASTWA KIEROWNICZEGO
  zwłaszcza Kaczyńśkiemu

 • prosty.polak

  Oceniono 2 razy 0

  Giertychu! Na nich spoczywa zarzut SPRAWSTWA KIEROWNICZEGO.
  zwłaszcza na prezesie

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 3 razy -1

  pojawi się wkrótce? - Adaś - nie wierzę...
  pamiętasz głodówkę w Annie?
  A teraz cenzurę robisz?
  Wstyd jak stąd do Nowego Yorku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX