Warszawa idzie w ślady Łodzi. Władze będą respektować nieopublikowane wyroki TK

1. Rada Warszawy uchwaliła, że będzie uznawać wyroki TK
2. Uznawane mają być również nieopublikowane orzeczenia
3. Po Łodzi to drugie miasto, które podjęło taką decyzję

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rada Warszawy opublikowała dzisiaj stanowisko, w którym ogłasza, że będzie się stosować do treści orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Także tych, które "nie będą publikowane w Dzienniku Ustaw Urzędowym Rzeczpospolitej >>Monitor Polski<<".

Radni napisali, że "orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne", dlatego zwracają się do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, żeby "w decyzjach administracyjnych uwzględniane były wszystkie orzeczenia Trybunału".

Rada Warszawy poszła więc w ślady Łodzi. Zaledwie wczoraj miejscy radni przyjęli tam podobną uchwałę. Projekt złożył Maciej Rakowski z SLD.

- Mamy dwa porządki prawne. Przykładowo, w przypadku ustawy o obrocie ziemią rolną, jedni będą respektować tę ustawę, a inni już nie. W przyszłości ustawy mogą dotyczyć Łodzi, dlatego zaproponowałem, aby przy podejmowaniu uchwał Rady Miejskiej opierać się na orzeczeniach TK, nawet nie publikowanych - wyjaśnił radny - wyjaśniał Rakowski w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim".Ale Bartłomiej Dyba-Bojarski z PiS stwierdził, że "uchwała przekracza kompetencje samorządu". Jak dodawał, "każdy powinien stosować się do Konstytucji RP i nie potrzebna jest do tego żadna uchwała". - Dla łodzian ta uchwała nic nie wnosi, a jedynie prowadzi do zaostrzenia sporu politycznego i ideologicznego - oceniał.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (277)
Warszawa idzie w ślady Łodzi. Władze będą respektować nieopublikowane wyroki TK
Zaloguj się
 • Tadeusz Sobol

  Oceniono 1 raz 1

  Takie uznanie oznacza rażące złamanie prawa i podstawę do rozwiązania rady.

 • kochambolka

  Oceniono 1 raz 1

  Trybunał Konstytucyjny
  Sędzia Marian Grzybowski był zarejestrowany w czerwcu 1970 r. przez służby wojskowe. Był też rejestrowany w 1988 r. przez wywiad cywilny, a 19 czerwca 1989 r. przerejestrowany jako kontakt operacyjny ps. "Krakatau".
  Sędzia Adam Jamróz był zarejestrowany w październiku 1977 r. przez wywiad cywilny w Katowicach. W ewidencji figuruje od grudnia 1977 r. jako kontakt operacyjny "Lardo". W 1981 r. materiały przekazano do archiwum.
  Sędzia Zbigniew Cieślak był od czerwca 1979 r. zabezpieczony przez Zarząd II Sztabu Generalnego. W czerwcu 1988 r. został zaś zabezpieczony przez zarząd WSW Warszawskiego Okręgu Wojskowego.
  Sędzia Teresa Liszcz brała udział jako ekspert w I Krajowym Zjeździe Delegatów "Solidarności" w 1981 r. 19 grudnia 1981 r. przeprowadzono z nią "rozmowę ostrzegawczą", podczas której podpisała oświadczenie o "zaniechaniu szkodliwej działalności i przestrzeganiu porządku prawnego". Potem prowadzono z nią "rozmowy ostrzegawcze".

  Sędzia Mirosław Wyrzykowski był "pracownikiem kontraktowym" Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie w latach 1977-1979. Jego akta pochodzą z kartoteki osobowej byłych funkcjonariuszy.
  Sędzia Ewa Łętowska w listopadzie 1987 r. była rejestrowana przez departament III MSW jako zabezpieczenie. .................

 • kochambolka

  Oceniono 1 raz 1

  O to właśnie chodzi! Kaczyński to genialny strateg, wkrótce wg. mojej wiedzy wniosek o rozwiązanie rady i HGW w dup...! Nadzór nad samorządem terytorialnym w Polsce wykonuje Prezes Rady Ministrów, właściwy wojewoda oraz regionalna izba obrachunkowa w zakresie spraw finansowych. Nadzór ten odbywa się na podstawie kryterium legalności a więc zgodności z prawem działań organów powiatu.
  Premier jednak sam nie decyduje o rozwiązaniu rady powiatu. Organem podejmującym ostateczna decyzję w tej sprawie jest Sejm RP. Prezes Rady Ministrów jest natomiast organem, który może wnioskować o zastosowanie takiego rozwiązania. Należy dodać, że jest on jedynym organem mogącym występować z takim wnioskiem.

 • wieprzowinapozydowsku

  0

  Proponuje by Warszawa wywalila jeszcze ze swojego terytorium to glupiejowo z ulicy Wiejskiej.

 • liftertoja

  0

  Zrepolonizuja Warszawe PiSiaki

 • jonaszewski

  0

  Bardzo dobrze. Nie może być tak, że miasta będą działać zgodnie z nieważną ustawą, bo po zmianie władzy na demokratyczną okaże się na przykład, że trzeba odbierać sprzedaną ziemię. Obywatele mają prawo wiedzieć, czy ich działania są zgodne z prawem, czy nie.

 • kalinowski42

  Oceniono 3 razy -3

  Warszawka zawsze w awangardzie krętaczy. Jednak nie liczcie na prowincje. Bez zaprzysiężenia Pana Prezydenta, nie będą respektowane postanowienia TK. Zawsze w W-wie łamano prawo i to się żle kończyło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX