W tym kraju 0 proc. młodych ludzi wierzy, że Bóg stworzył świat. W tym także chrześcijanie

1. Islandczycy poniżej 25 roku życia nie wierzą, że Bóg stworzył świat
2. Ponad 90 proc. z nich uznaje teorię Wielkiego Wybuchu
3. W teorię tę wierzy też część chrześcijan

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W styczniowym badaniu dotyczącym wiary, młodzi Islandczycy zadeklarowali, że nie wierzą aby Bóg był stwórcą świata. Wśród respondentów poniżej 25 lat za boskim stworzeniem nie opowiedziała się ani jedna osoba.

Osoby z tej grupy wiekowej twierdzą w większości, że świat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu. Za tą tezą opowiedziało się 93,9 proc. z nich. Pozostali uważają, że świat musiał powstać w inny sposób. 40 proc. młodych Islandczyków deklaruje ateizm.

Najmniej wierzących jest w stolicy kraju

W Rejkiaviku za chrześcijaństwem opowiada się ponad połowa mieszkańców (56,2 proc.), ateizm deklaruje natomiast średnio co trzecia osoba (31,4 proc.). W zestawieniu z resztą kraju, stolica skupia największą liczbę niewierzących. Poza Rejkiavikiem chrześcijanie stanowią 77-90 proc., podczas gdy ateiści 7,1 proc. - 18 proc.

Najwięcej wierzących jest w grupie powyżej 55 roku życia - 80,6 proc. chrześcijan w stosunku do 11,8 proc. ateistów.

Stworzenie świata

Podejście Islandczyków do stworzenia świata pokazało jednak, że wiara w Boga nie jest tożsama z wiarą w boskie stworzenie świata. Wielki Wybuch uznają też bowiem niektórzy chrześcijanie.

W grupie wiekowej pomiędzy 25 a 44 rokiem życia za Wielkim Wybuchem opowiedziało się 77,7 proc. respondentów. W boskie stworzenie świata wierzy zaledwie 10,1 proc z nich.

Wśród osób w wieku powyżej 55 lat w kreacjonizm wierzy co czwarta osoba (24,5 proc.), zaś w Wielki Wybuch niemal co druga (46,1 proc.).

Komentujący badania nie widzą jednak sprzeczności pomiędzy wiarą w Boga, a nie uznawaniem kreacjonizmu. Podkreślają oni, że chrześcijanie aprobujący teorię Wielkiego Wybuchu wierzą, że był on bożym dziełem. Sondaż został przeprowadzony przez Islandzkie Stowarzyszenie Humanistów Etycznych

Wiara w elfy

Zgodnie z islandzką konstytucją, państwowym wyznaniem jest luteranizm. Warto jednak podkreślić, że z wyników sondażu sprzed dekady wynika, że około jedna czwarta (26 proc.) mieszkańców wyspy wierzy w obecność elfów, a 80 proc. uważa że istnieje prawdopodobieństwo, że istnieją

W 2014 roku jeden z islandzkich sądów wydał bezprecedensową decyzję. Wyrok wstrzymał budowę drogi, która miała połączyć Rejkjawik z Półwyspem Álftanes. Powód? Mogła ona przecinać siedliska występowania elfów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Wiesz, który kraj zaznaczyliśmy na mapie? [QUIZ]

Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (53)
W tym kraju 0 proc. młodych ludzi wierzy, że Bóg stworzył świat. W tym także chrześcijanie
Zaloguj się
 • wyciety

  0

  A jak z wiara w 6 mln zabitych zydow?I co sklonilo islandczykow do wygonienia,w 2008 roku bankierow z kraju?

 • archieil

  0

  A co do wiary...

  np. wszaki uważają, że jak ktoś z zewnątrz płaci podatki u nich to jest lepiej niż jak płaci podatki u siebie bo przecież wszak by nie wpadł na to żeby płacić podatki podczas transportu... oni mają pilniejsze wydatki.. np. mogą chcieć jakąś przyjezdną sobie obmacać i zgwałcić... jak to ich koledzy po fachu robią w innych miejscach europy...

  poważnie może byście jako łachmaniarska gazetka zaczęli walczyć z nietolerancją wszaków?

  albo z ich ciemnogrodem?
  może byście wylansowali nie kolejny podatek na siebie tylko lepsze rozliczenia osób, które nie siedzą na swojej grzędzie i nie wmawiają wszystkim wokół, że pod ich dupą jest złote jajo i już prawie się wykluło...

  już wolę w elfy wierzyć niż w naszych dzielnych naczelnych cwaniaków...

 • awers777

  Oceniono 2 razy 2

  Wielki wybuch to fakt, ale co z pieklem, demonami, wszechmocnym bogiem w 3 postaciach? Wiara w te bzdury determinuje chrześcijan

 • baby1

  Oceniono 2 razy 2

  "że około jedna czwarta (26 proc.) mieszkańców wyspy wierzy w obecność elfów" -
  wiara w elfy jest co najmniej tak sensowna jak w każda inna, więc w czym problem?

 • tomek.jeden

  Oceniono 3 razy -1

  Co ma Wielki Wybuch wspólnego z wiarą w Boga? Twórcą tej teorii jest ksiądz Georges Lemaitre. Bardzo ceniony też i w Watykanie.

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz -1

  Uczcie się angielskiego, aby godnie powitać oddziały rosyjskie przynoszące wyzwolenie Polakom i wolność religijną.

  For four hours, Francis will grant that wish when he arrives in Greece for what will be a rare papal visit. The leader of the worldwide Catholic church will be accompanied by the Istanbul-based spiritual leader of the world’s 300 million Orthodox Christians, Bartholomew I, and Ieronymos II of Athens, head of the Greek Orthodox church.

 • supertlumacz

  0

  По мнению теологов, папа намерен использовать свой визит для установления более тесного контакта между католичеством и православием и преодоления последствий Великой Схизмы, которая в 1054 расколола христианскую церковь на две конфессии. Встречу на Лесбосе в один ряд с первой в истории встречей римского понтифика с Патриархом Кириллом, которая произошла на Кубе 12 февраля. Греческий профессор теологии Петрос Василидасис считает, что эту цель преследует и патриарх Варфоломей.

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 1

  Spotkanie Papieża Franciszka i przywódców prawosławnych z uchodźcami na greckiej wyspie Lesbos już w sobotę 16 kwietnia

  Kontynuacja zbliżenia z cerkwią prawosławną. Czy Kościół Polski zostanie wykluczony z Kościoła Rzymskokatolickiego?

  "Патриарх и папа разделяют радикальные идеи и у обоих есть горящее желание сделать шаг к восстановлению отношений между двумя церквями", — отметил он.

 • supertlumacz

  0

  Jakieś trzeciorzędne wydarzenia (?) religijne.

  Papież Franciszek i przedstawiciel Patriarchy Cyryla w sobotę 16 kwietnia odwiedzą uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Czy GW do spółki z telewizją TRWAM dadzą radę ukryć ten fakt?

  Папа и патриархи посетят беженцев на Лесбосе

  ... Франциск в субботу посетит лагерь беженцев на греческом острове Лесбос, который за последние несколько лет стал одним из главных перевалочных пунктов на пути из Турции в Грецию. Понтифик будет не один: вместе с ним беженцев посетят предстоятель Греческой православной церкви Иероним II, а также Вселенский патриарх Варфоломей Константинопольский, который в православной традиции считается "первым среди равных" православных патриархов.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX