Prezydent Duda w orędziu: Chrzest najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski

1. Chrzest Mieszka I najważniejszym wydarzeniem - powiedział Andrzej Duda
2. Prezydent wygłosił w Poznaniu orędzie z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Poznaniu odbywa się dziś uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Na początek odśpiewano hymn Polski.

Po godz. 12.00 zaczął przemawiać prezydent Andrzej Duda. - Chrzest Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski - powiedział w orędziu. Jak mówił, to wtedy narodziła się Polska, a przyjęcie chrztu określiło naszą tożsamość.- Drzemie w nas olbrzymia moc, której źródłem jest właśnie wspólna tożsamość narodowa, chrześcijańska; moc, która kilkakroć w ostatnich stuleciach ujawniała się w naszej historii, moc, która pomagała nam przetrwać najgorsze doświadczenia, utratę wolności obywatelskich i niepodległego państwa, próby wynarodowienia i dechrystianizacji; moc, dzięki której w konfrontacji z nieprzyjaciółmi, zaborcami, okupantami potrafiliśmy zwyciężyć i wyjść z tych doświadczeń jeszcze silniejsi i jeszcze bardziej zjednoczeni - powiedział prezydent.

- Jest to też dla nas lekcja na przyszłość, że my, Polacy, potrafimy dokonać wielkich, ważnych rzeczy, jeśli tylko będziemy działać razem i zgodnie z łączącymi nas wartościami; wartościami, których źródłem jest nasz chrześcijański rodowód - zaznaczył.

Prezydent o "cywilizacji chrześcijańskiej"

Duda stwierdził, że jedynie w obrębie tej cywilizacji chrześcijańskiej "pojawiły się też idee i zjawiska takie, jak koncepcja praw człowieka - przyrodzonych i niezbywalnych, konstytucjonalizm, demokratyczne państwo prawa, powszechne prawo międzynarodowe, ruch robotniczy i emancypacyjny, nowoczesny etos debaty publicznej".

- Dlatego niszczenie podstaw naszej cywilizacji oraz próby zastępowania ich innymi, niespójnymi, luźno naszkicowanymi koncepcjami - zawsze było i zawsze będzie okupione ogromem cierpień i zniszczeń. Najdobitniej dowiódł tego wiek XX i dwa straszliwe w skutkach projekty ideologiczne: komunizm i nazizm- mówił także Andrzej Duda.

"Mamy obowiązek strzeżenia fundamentów..."

- W przededniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej papież Jan Paweł II wskazywał, że jest to dla naszego narodu wielka szansa na duchowe ubogacenie Zachodu - tego samego Zachodu, który niegdyś przekazał nam wiarę chrześcijańską. Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy - mówił Ojciec Święty. Dlatego też - oddając hołd naszym dalekowzrocznym poprzednikom sprzed 1050 lat - pragnę dzisiaj z całą mocą wyrazić przekonanie, że idąc za wskazaniem naszego wielkiego rodaka, Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu. W nim mamy bowiem wypróbowany, mocny fundament dla przyszłości - zadeklarował. Zgromadzeni przywitali te słowa brawami.

- Nie jesteśmy tu na zawsze. Jak nie był na zawsze Mieszko, jak nie był Ojciec Św. Jan Paweł II, ale mamy obowiązek strzeżenia fundamentów, budowania silnego państwa - podkreślił w końcowej części wystąpienia.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


[QUIZ] Co wiesz o historycznych prezydentach Polski?

Ilu zaprzysiężonych prezydentów rządzących w kraju urzędowało przed Bronisławem Komorowskim?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (467)
Prezydent Duda w orędziu: Chrzest najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski
Zaloguj się
 • mrjarwit

  0

  Ten "chrzest" to taka sama prawda jak podstawy działania mafii z Pisem włącznie!

 • ad2009

  0

  PAD dalej nie rozumie:
  NAJWAZNIEJSZYM wydarzeniem były narodziny bliźniakow!
  Cho,,y tam z jakimś chrześcijaństwem! To był tylko przyczynek i wstep do wlaściwej historii Polski.
  I zamiast wychwalać prezesa i mocarstwo pod jego kierunkiem , PAD cos marudzi w kierunku dziwacznie poubieranych panów

 • tad-tad

  Oceniono 2 razy 2

  To jest dudowa prawda , drugim co do ważności wydarzeniem w dziejach Polski było złapanie opłatka przez niezłomnego, i na tym lista najdonioślejszych czynów w dziejach polski się kończy . były jeszcze pomniejsze wydarzenia , jak palenie całych osad które nie chciały tej przywiezionej religii, oraz wielowiekowe podporządkowywanie przez kler mieszkańców tych ziem, i mamy to co mamy ciemnogród i przewodnią role KK. Zaiste jest co świętować.

 • senior2244

  Oceniono 3 razy 3

  Najlepiej wychodzą mu kazania na imprezach kościelnych. Przydało by się żeby przestudiował konstytucję i jako jej strażnik zaczął pilnować jej przestrzegania a to że sam ją łamie jest ewenementem i przestępstwem/ za które na pewno kiedyś odpowie/ na skalę światową. Takiego doczekała Polska strażnika ale paranoicznych pomysłów kurdupla.

 • almagus

  Oceniono 5 razy -1

  Wspólnik!

  Do przemocy wspólnicy, księża i politycy!
  Katolickie wybranych i zbrodni dokonanych.

  Intuicyjnie wiecie.
  Państwo jest niebezpieczne.
  Więc piszę w Internecie.
  Dla życia to konieczne.

  Może spytacie o mnie.
  Z sukcesu medycyny.
  Co rak, serce zdolnie.
  I inne śmierci przyczyny.

  Pobitego w areszcie.
  A potem „dobra zmiana”
  Święcony gdy nieprzytomnie.
  I tak aż do rana.

  Medyna ratunkiem.
  Przecież życie poczęte.
  I rany z opatrunkiem.
  Ksiądz sakramenty święte.

  O to, to jego, to nie.
  Przecież wspólnik zbrodni.
  Ekskomuniką tknie.
  Uśmiercić przecież zdolni.

  2016-04-15 almagus

 • baska_w5

  Oceniono 7 razy 1

  Ciekawa jestem ile kosztują te trzydniowe obchody rocznicy wydarzenia, które nie miało miejsca, bo w 966 r, chrzest przyjął Mieszko a nie Polska. O ile więcej mogłyby wynieść podwyżki emerytur, gdyby przeznaczyć na nie pieniądze wydane na ten blichtr.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 2 razy 2

  Mam nadzieje ze na 1055 lecie bedzie już władza, ktora obecność na tego typu spędach bedzie uważała za wstyd. A imprezę bedzie sobie organizował kosciol z własnych piendzy. Ze posłowie, senatorowie i prezydent nie beda poniżali panstwa Polskiego obecnością w
  Na takich imprezach wstydu.

 • baaag

  Oceniono 5 razy 3

  Najlepszy był ten burak Kuchciński: Te Deum LANDAMUS...LANDAMUS....Kvrwa, Trylogii nie chciało się burkowi do matury przeczytać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX