Antybohater Sejmu już pytany o transfer do PiS. A głosowanie na dwie ręce? "To tak wyszło"

1. Morawiecki: "Nie prosiłem poseł Zwiercan o zagłosowanie w moim imieniu"
2. Marszałek senior nie zgadza się z tym, że doszło do nadużycia
3. Jego zdaniem to unikanie głosowania przez opozycję było nieetyczne

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Pani poseł wiedziała, że tak chcę głosować. Na chwilę wyszedłem i zagłosowała. Tutaj nic się nie stało w sensie moralnym. Raczej wyjmowanie kart jest większym nadużyciem - stwierdził Kornel Morawiecki w rozmowie na antenie TVN24. I dodał: - My, posłowie, jesteśmy od głosowania. A jeśli ktoś nie ma zdania, to niech się wstrzymuje.

Dalej mówił, że "to nie tak, że ja poprosiłem" i że "tutaj zagrały pewne emocje, zagłosowała spontanicznie". - Zagłosowała impulsywnie, w afekcie. Nie było mojego zlecenia. To tak wyszło - powiedział.

"To nie jest żadne przestępstwo"

Do zdarzenia doszło dziś podczas głosowania nad kandydaturą prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Kiedy Kornel Morawiecki opuścił salę obrad, głos w jego imieniu oddała posłanka Małgorzata Zwiercan.

Ten moment został szybko wychwycony przez partie opozycyjne, które - w celu doprowadzenia do braku kworum - umówiły się na wyjęcie kart z maszyn do głosowania i nieoddawanie głosów. Do unieważnienia wyboru Jędrzejewskiego zabrakło sześciu głosów, w tym części posłów Kukiz'15, którzy zdecydowali wstrzymać się od głosu.

Teraz dwoje posłów może mieć problemy. Oddanie głosów za innego członka parlamentu może być potraktowane nawet jako przestępstwo. - Niech rozstrzygną to jakieś organy. W regulaminie Sejmu nie ma o tym ani słowa, w konstytucji też nie. Nie było tutaj intencji oszustwa, żadnej niemoralności - tłumaczył Morawiecki.

I dodawał: - To nie jest żadne przestępstwo. Gdyby pani Zwiercan głosowała inaczej, niż ja chciałem, to tak. Ale tutaj nie widzę tego.

Solidarny ze Zwiercan

W konsekwencji dzisiejszych wydarzeń posłanka Zwiercan została wyrzucona z klubu, Morawiecki w proteście przeciwko tej decyzji sam zrezygnował z członkostwa w Kukiz'15, a dodatkowo partia planuje odwołanie go z komisji etyki. - Wystąpiłem z Klubu, bo ją wyrzucono. Zupełnie tego nie rozumiem. Ja nie wiem, czy pani poseł złamała prawo. Nie znam tego paragrafu. Ona wypełniła moją wolę - wyjaśniał swoją decyzję marszałek sejmu.

- Uważam, że odwołanie mnie z komisji etyki nie jest zasadne. Ani ja, ani pani Zwiercan nie popełniliśmy nieetycznych czynów. Wyjęcie karty i niegłosowanie byłoby unikiem, niespełnieniem obowiązku głosowania.

Teraz PiS? Nie, dziękuję

Wyłamanie się z ustaleń partii opozycyjnych uruchomiło falę komentarzy o możliwym transferze Morawieckiego do PiS. - Nie skorzystam z zaproszenia do PiS-u. Będę posłem niezależnym, ewentualnie zastanowimy się nad budową koła poselskiego. To nie jest moja rola, żebym był w PiS-ie - stwierdził.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (192)
Antybohater Sejmu już pytany o transfer do PiS. A głosowanie na dwie ręce? "To tak wyszło"
Zaloguj się
 • wilenski11

  Oceniono 1 raz 1

  jak to jakie ma plany ? tkwić przy korycie

 • wilenski11

  Oceniono 1 raz 1

  kiedyś pełowskie szambo przyjmowało wszystkie ścieki teraz pisuarowskie

 • marce1977

  Oceniono 2 razy 0

  Już Kaczor go przyjmie z otwartymi rękoma. Posłankę pewnie też, bo przecież "nic się nie stało". Najchętniej przejąłby wszystkich z Kukiza15 i jeszcze paru by móc zmienić konstytucję i wprowadzić Kaczystan bez liczenia się z UE, KW i w ogóle całym gorszym sortem.

 • qqwsmma

  Oceniono 3 razy 1

  Smutny, załgany facet. Legenda???? Ha! ha! ha!

 • budyn222

  Oceniono 4 razy 0

  Człowiek, któremu będą postawione zarzuty prokuratorskie, który prawo ma za nic i stawi je niżej niż swoją wolę, który powinien być napiętnowany i wywalony, nie tylko z klubu, ale i sejmu, jest z otwartymi rękami zapraszany do PiS. Ja chyba śnię. Prawo, to ta partia ma tylko w nazwie. Z drugiej strony nigdzie lepiej nie pasuje. Będzie mógł sobie podać rękę z przestępca Kamiński.

 • obi76

  Oceniono 1 raz 1

  Osoby, które odchodzą, zostają wyrzucone z ugrupowania, z którego dostały się do parlamentu powinny z automatu być pozbawiane mandatu do sprawowania funkcji posła/senatora. Skoro ktoś kogoś wybrał bo ten był reprezentantem PO. PiS, PSL czy innego ugrupowania i nagle mu się odwidziało to niestety taka osoba wypada z gry i na jej miejsce wchodzi kolejna osoba z listy.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 6 razy 2

  Nie powinni wpuszczać tego śmiecia w ogóle do sejmu,całkowity zakaz powinien obowiązywać tego ''marszałka seniora",ale czy on ma chociaż krztę wstydu?

 • nowomysliciel2010

  Oceniono 6 razy 2

  Sklerotyk - chciałem, nie wiem czy chciałem, nie wiem czy coś mówiłem. Chyba spać mi się chciało, a może chciałem siusiu, nie kupę a może i to i to dlatego tak śmierdzę bo nie zdążyłem. Już sam nie wiem co ja tu robię.

 • Be Ka

  Oceniono 5 razy 5

  Usiądzie w ławach sejmowych z lewej strony Sami Wiecie Kogo. Z prawej dziad Terlecki z lewej Morawiecki. Dobra zmiana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX