Byłe pierwsze damy we wspólnym liście przeciwko zakazowi aborcji. "Nie można pogłębiać dramatu kobiet"

1. Pierwsze damy piszą list w obronie kompromisu aborcyjnego
2. "Apelujemy o powstrzymanie działań zmuszających kobiety do heroizmu"
3. List podpisały A. Komorowska, J. Kwaśniewska i D. Wałęsa

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Z ogromnym niepokojem przyjmujemy koncepcję odejścia od kompromisu w sprawie ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku" - piszą we wspólnym liście trzy byłe prezydentowe - Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa.

Podkreślają, że kompromis był wypracowany z dużym trudem i - mimo że był kwestionowany przez zwolenników aborcji i zwolenników jej zakazu - "chroni obie strony przed radykalizacją prawa". "Dlatego zdecydowałyśmy się go bronić" - piszą pierwsze damy.

"Każda aborcja jest dramatem"

"Nie we wszystkich kwestiach mamy takie same poglądy. Ale wszystkie jesteśmy matkami i wszystkie myślimy z troską zarówno o naszych córkach, jak i o wszystkich Polkach. Dlatego apelujemy o powstrzymanie działań, które sprawią, że kobiety znajdujące się w obliczu dramatycznie trudnych decyzji będą zmuszane do heroizmu przepisami prawa" - czytamy w liście.

"Każda aborcja jest dramatem, ale nie można dramatu kobiet pogłębiać, zmuszając je do rodzenia dzieci z gwałtu, czy do ryzykowania życiem i zdrowiem swoim lub dziecka" - podkreślają.

"Popadanie w skrajne rozwiązania"

Pierwsze damy przestrzegają, że złamanie dotychczasowego porozumienia będzie "nieuchronnie prowadzić do zastąpienia trudnego kompromisu stałą wyniszczającą walką, grożącą nieprzewidywalnymi zmianami i popadaniem w skrajne i przeciwne sobie rozwiązania, w zależności od zmiany władzy".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy Agata Duda powinna wypowiedzieć się ws. aborcji?
Komentarze (647)
Byłe pierwsze damy we wspólnym liście przeciwko zakazowi aborcji. "Nie można pogłębiać dramatu kobiet"
Zaloguj się
 • hastatrespasos

  0

  Z ogromnym niepokojem czytam tu wściekłe ataki na autorki listu, z chrześcijańską nienawiścią i pogardą opluwane jako rzekome ubeczki, z wyrazami ubolewania że ich matki „nie wyskrobały ich”! Może autorzy tych ataków z chrześcijańską pokorą spojrzą w lustro, i, vice versa...

 • pirex

  Oceniono 2 razy 0

  A nie można napisać:

  Pierwsze damy po skrobankach w obronie skrobanek.

 • astrolog-2

  Oceniono 2 razy 0

  Cieszta się Prezydentowe , ze was matki nie wyskrobały , chociaż.... szkoda ;))

 • plautilla

  Oceniono 2 razy 0

  Czemuż ach czemuż one przeciwniczki życia dziecka poczętego, a obrończynie życia karpia na stół świąteczny same nie doświadczyły rozdzierania żywcem w brzuchu na kawałki, a potem ich mózgi za grosz nabył by koncern farmaceutyczny i zrobił drogi krem dla bankstera i jego dziwek.

 • supertlumacz

  0

  Czy Danuta Wałęsa przed dwiema innymi dlatego że aryjka?

 • Grażyna Stańczyk

  Oceniono 2 razy 0

  Powinno być referendum i to kobiety powinny się wypowiedzieć.Popieram w 100%panie prezydentowe,pani Maria Kaczyńska też była by przeciwko.Czekam kiedy pani Duda zajmie w tej sprawie głos!!Solidaryzuję się i pozdrawiam z wszystkimi paniami które są przeciwko tej ustawie i nie chcą by bezdzietni faceci w sukienkach decydowali i nakazywali co mam zrobić ze swoim ciałem!

 • dudibudi

  Oceniono 3 razy 1

  Tak się jakoś złożyło że wszystkie trzy,....... to żony ubeckie.
  Ot i wszystko w tym temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX