Cimoszewicz ostro o niszczeniu państwa przez PiS. "Mam nadzieję, że trafią w przyszłości za kraty"

1. Cimoszewicz ocenia, że działania PiS prowadzą do niszczenia państwa
2. Wymienia konsekwencje i ma nadzieję, że odpowiedzialni za to "trafią za kraty"
3. Były premier mówi też o możliwości wykreślenia Białowieży z listy UNESCO

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kolejne instytucje europejskie twierdzą, że rząd ma obowiązek opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli władze zignorują te opinię, to - zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza - spór między PiS i Europą będzie narastał.

Były premier zapowiada dalsze konsekwencje - pogorszenie relacji z Waszyngtonem i Komisją Europejską i obniżenie ratingów gospodarczych, a co za tym idzie również spadek siły złotego i wyższy koszt obsługi długu zagranicznego.

- Konsekwentne negowanie kolejnych wyroków TK doprowadzi do rozszerzenia się obszaru bezprawia. Jedne instytucje państwowe będą słusznie podporządkowywały się tym wyrokom, inne nie - zapowiada Cimoszewicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą" i ocenia, że decyzje organów administracyjnych nie będą uznawane przez rząd

"Trafią w przyszłości za kraty"

- PiS w ten sposób niszczy nie tylko państwo prawa, ale po prostu państwo - ocenia były premier i dodaje: - W jakimś momencie przestanie ono funkcjonować. Mam nadzieję, że ci, którzy prowadzą do tego, trafią w przyszłości za kraty. Jest to szkodnictwo najgorszego gatunku.

Pytany, co PiS może zrobić w sprawie TK, Cimoszewicz stwierdza: - Gdyby nie byli pyszałkowatymi, pewnymi siebie arogantami, oczywiście wycofaliby się z dotychczasowych działań.

"Sukces" Waszczykowskiego

Szef MSZ z lat 2001-2005 porusza też temat wizyty Andrzeja Dudy w USA, przypominając, jak wyglądały wizyty Polskich polityków w USA przed laty. - Polska była w Waszyngtonie traktowana jako jeden z kilku najważniejszych sojuszników. Tak zwany sukces Waszczykowskiego to trzy lub siedem minut rozmowy w korytarzu - ironizuje.

Wykreślenie Puszczy z listy UNESCO

Cimoszewicz po zakończeniu kariery politycznej, na stałe osiadł w Hajnówce, na granicy Puszczy Białowieskiej. Jego zdaniem Puszcza radziła sobie przez 10 tys. lat "chyba tylko dlatego, że nie było wtedy Jana Szyszki". Działania ministra środowiska mogą, jego zdaniem, doprowadzić do "kompromitującego dla Polski wykreślenia puszczy z Listy UNESCO".

- Nie mam wątpliwości, że akcja społecznego oporu i uniemożliwiania wyrębu się rozwinie. Wystarczy, że na obszar ścinki wejdą ludzie i ze względu na ich bezpieczeństwo nie będzie można tego kontynuować. Prawdopodobnie dojdzie do wzywania policji, usuwania ludzi siłą. Obrazki pójdą w świat, pokazując, co PiS wyprawia w Polsce - zapowiada.

PiS dystansuje się od aborcji

Były premier mówi też o sprzeciwie społeczeństwa w kontekście zaostrzenia prawa aborcyjnego. Zauważa jednak, że po deklaracjach Kaczyńskiego i Szydło o poparciu zakazu aborcji, "widać początki dystansowania się od tego".

- Prawdopodobieństwo narzucenia takiego okrutnego prawa jest duże i dlatego protest potrzebny jest także w tym przypadku - mówi.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Chcesz odwołać posła albo sprawdzić, ile zarabia? Przekonaj się, czy wiesz, jakie masz prawa polityczne

Jeden z posłów na Sejm działa, według większości wyborców, niezgodnie z ich wolą. Czy w takiej sytuacji mają oni prawo go odwołać?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Czy popierasz wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji?