Reżyser "Smoleńska" był poddawany presji. Dowody? Głuche telefony, SMS-y i... karta śmierci w tarocie

1. Reżyser Antoni Krauze stwierdza, że w Smoleńsku doszło do zamachu
2. Krauze opowiada też o "atmosferze zagrożenia" w trakcie kręcenia filmu
3. "Różni dziwni ludzie ostrzegali mnie, bym na siebie uważał" - mówi

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Reżyser "Smoleńska" Antoni Krauze nie wierzy w katastrofę prezydenckiego Tu-154M. Pytany przez Roberta Mazurka, czy w Smoleńsku był zamach, odpowiada: - Moim zdaniem to bezsporne, był. Ktoś to musiał zorganizować. - Wszyscy, którzy byli tego dnia w Smoleńsku, podkreślali, że dzień zaczął się pięknym słońcem i nagle koło ósmej pojawiła się mgła - mówi w "Rzeczpospolitej".

Powtarza też obalone przez naukowców tezy zespołu Antoniego Macierewicza. - Nie jest możliwe, by w zderzeniu z miękkim podłożem [samolot - red.] nie wytworzył ogromnego leja. Nie da się też inaczej niż wybuchem wytłumaczyć, iż samolot rozpadł się na kilkadziesiąt tysięcy części - przekonuje.

Krauze uważa, że "to dość oczywiste", że zamachu dokonali Rosjanie. Powołując się na książkę Jurgena Rotha dodaje, że stało się tak w porozumieniu z "wysoko postawionym polskim politykiem".

Przestroga w tarocie

Krauze zapewnia, że - wbrew doniesieniom środowiska filmowego - na producentów "Smoleńska" nie było nacisków ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Co nie oznacza, że nacisków nie było w ogóle. - Faktycznie, poddawano mnie potwornej presji (...) Tworzono atmosferę zagrożenia. Wielokrotnie różni dziwni ludzie ostrzegali mnie, bym na siebie uważał - zdradza reżyser.

Opowiada m.in. o tym, jak w nocy dzwoniono domofonem do jego mieszkania i wysyłano "dziwne esemesy". Dopytywany przez dziennikarza, Krauze wyjaśnia: - Sprzyjająca mi osoba kolejny raz stawia mi tarota i zawsze wychodzi jej karta śmierci. Reżyser nie zgłaszał tych sytuacji policji. - Przecież nikt mi nie groził, tylko przestrzegał - wyjaśnia.

Niechęć do "Smoleńska"

W rozmowie Krauze stwierdza też, że "sam już nie wie", dla jakiego odbiorcy powstał film. Jego intencje były natomiast takie, by "w miarę rzetelnie" pokazać "co się wydarzyło, i pokazać historię manipulacji, której wszyscy byliśmy poddani".

Mimo zapewnień, że film "nie rekonstruuje żadnej wersji zamachu", współpracy przy nim odmówiło wielu aktorów. W tym Marian Opania, któremu Krauze chciał zaproponować rolę Lecha Kaczyńskiego. - Niechęć do tej tematyki, do "Smoleńska", okazała się silniejsza niż przyjaźń - ubolewa reżyser.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (361)
Reżyser "Smoleńska" był poddawany presji. Dowody? Głuche telefony, SMS-y i... karta śmierci w tarocie
Zaloguj się
 • mhjunior007

  Oceniono 1 raz 1

  Ten facet co wierzy w tarota tez dostal numerowany krzyz?

 • acototak

  Oceniono 1 raz 1

  a białe myszki widział?

 • klan_fan

  Oceniono 1 raz 1

  Ja też jestem poddawany presji o 19.30;) codziennie.

 • zns3

  Oceniono 2 razy 2

  za cztery lata trzeba będzie podwoić miejsca w psychiatryku, już czas zacząć uczyć lekarzy albo guma i ciasne drzwi.

 • zns3

  Oceniono 3 razy 3

  następny świrnięty

 • burkaklucha

  Oceniono 1 raz 1

  Co za bęcwał! Przyszłość czytać z tarota ! Na "głuche telefony" laryngolog dobierze aparat słuchowy( żeby było jasne: nie podsłuchowy!) i będzie po kłopocie.

 • slv-net

  Oceniono 2 razy 2

  A mi się podoba ilość ekspertów od psychiatrów, starzenia się. Jazgot dosłownie.
  Ciekawe dlaczego w wątkach o tematach naukowych nie ma tylu wpisów
  Coś jest na rzeczy ?
  Nie lepiej posiedzieć przed tv, kolejny serialik zobaczyć ? Hm, jakiś tańce z aktorami na śniegu ? Tylko na forum siedzieć i 'komentować' ?
  Love

 • jackie53

  Oceniono 2 razy 2

  Antoś, jeśli jest zamach, to w jego przygotowaniu i zrealizowaniu zaangażowanych jest niewielka grupa ludzi. W przypadku "zamachu smoleńskiego" musiało być kilkuset, albo kilka tysięcy w tym najwybitniejsi naukowcy POLSCY i zagraniczni. Możesz sobie wierzyć, ale PRAWDA jest zgoła inna. Odpowiedzialni z tę KATASTROFĘ już nie żyją, no... poza kilkoma a szczególnie jednym.
  Żal mi ciebie bo "Czarny czwartek" to dobre kino.

 • kluska11

  Oceniono 3 razy 3

  Krauze: "Sprzyjająca mi osoba kolejny raz stawia mi tarota i zawsze wychodzi jej karta śmierci"
  Psychiatry!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX