Moduł rakiety Falcon 9 wylądował na platformie na oceanie. "Kamień milowy". Obama gratuluje sukcesu!

1. Rakieta po starcie z Florydy z misją na stację ISS, wylądowała na Atlantyku
2. To kamień milowy miliardera Elona Muska, założyciela SpaceX
3. Sukcesu właścicielowi firmy SpaceX pogratulował prezydent Barack Obama

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W piątek bezzałogowa rakieta SpaceX Falcon 9 została wystrzelona z Florydy z ładunkiem zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po wyniesieniu na orbitę modułu Dragon z towarem dla stacji, główny element rakiety Falcon 9 po raz pierwszy pomyślnie wylądował na platformie.

Ta misja to kamień milowy dla przedsiębiorcy i miliardera Elona Muska i jego firmy SpaceX. Celem było stworzenie taniej rakiety wielokrotnego użytku, która mogłaby z sukcesem zastąpić wycofane ponad cztery lata temu wahadłowce.

W piątek, w kilka minut po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie, główny 23-metrowy człon rakiety SpaceX Falcon 9 odłączył się od drugiego elementu, następnie odwrócił się i ruszył w stronę lądowiska na platformie na Atlantyku około 185 mil (300 km) na północny wschód od przylądka Canaveral.Na nagraniu z historycznego lądowania widać, jak tuż przed lądowaniem otwierają się podpory, a rakieta na dopalaczu płynnie osiada na platformie.Lot zakończony sukcesem pochwalił na Twitterze sam prezydent Barack Obama. Przywódca USA napisał: "Gratulacje SpaceX za lądowanie rakiety na morzu. To przez takich jak ty prekursorów i NASA, Ameryka jest liderem w przestrzeni kosmicznej".Pierwszy i jedyny - aż do teraz - udany lot rakiety Falcon 9 odbył się w grudniu 2015. Jednak w odróżnieniu od dzisiejszego lotu tamto lądowanie odbyło się na Ziemi, dokładnie na miejscu startu.

Wcześniejsze próby powrotu rakiety na Ziemię i wylądowania na pływającej po morzu platformie zakończyły się niepowodzeniem. 28 czerwca 2015 roku rakieta Falcon 9 eksplodowała. Miała ona za zadanie wynieść na orbitę bezzałogowy statek transportowy Dragon, na pokładzie którego były dwie tony sprzętu i zapasów dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W styczniu br. kolejna misja rakiety Falcon 9 zakończyła się połowicznym sukcesem, gdyż po umieszczeniu satelity na orbicie jej część nośna rozbiła się podczas lądowania na Pacyfiku.

Zarówno kapsuły Dragon, jak i rakiety Falcon produkuje amerykańska prywatna firma SpaceX, która na mocy kontraktu z NASA realizuje od 2012 r. loty zaopatrzeniowe na ISS. Miała to być piąta misja Dragona; do 2016 r. zaplanowano ich jeszcze osiem.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (148)
Moduł rakiety Falcon 9 wylądował na platformie na oceanie. "Kamień milowy". Obama gratuluje sukcesu!
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 4 razy 2

  Epokowe! Loty kosmiczne staniały radykalnie. Stany powtórnie pokazały Rosji Putina, gdzie jej miejsce: zacofany kraj trzeciego świata, żyjący z eksportu węglowodorów i tandetnej broni. I rządzony po dyktatorsku przez władcę okradającego własny kraj. Normalny sowiecki bardak. Jak długo Rosjanie to wytrzymają? Nowa, osobista putinowska "gwardia narodowa" będzie ich skutecznie trzymać za pysk? Do czasu, Wowka, do czasu. Dłużej klasztora, niż przeora.

 • zyks

  Oceniono 4 razy 2

  Łubianka szaleje tutaj z goryczy, wściekłości i zazdrości. Tego progu ze swoim muzealnym złomem już nie przeskoczą. No i ich monopol na dostarczanie ładunków na ISS zakończony definitywnie.

 • jesiotr99

  Oceniono 5 razy 1

  w Polszy Musk już dawno by siedział w pudle podejrzany o wyłudzanie kredytów lub narażenie skarbu Państwa na wielomiliardowe starty, a US wraz z ZUS i PIP wypatroszył by do zera SpaceX i Tesle...W Polszy nie lubią ludzi sukcesu, to komuniści i zlodzieje

 • tajemniczy_don_pedro

  0

  Cały pomysł wygląda mi na poroniony. Latające w obie strony paliwo i rozsuwane podpory to strata, bo to swoje waży, a lądowanie w pionie jest zawsze ryzykowne, tym bardziej na niezbyt stabilnej platformie. Jeśli już pogodzić się z marnowaniem masy na sprowadzanie pierwszego stopnia na Ziemię, to dlaczego nie skonstruować go jako rakietoplanu? Ląduje wtedy na normalnym pasie startowym jak szybowiec, paliwa nie potrzeba.

 • bamapo

  Oceniono 5 razy 3

  W USA SpaceX a u nas SkansenX, który przeznacza kasę na ważniejsze cele, np:
  - stawianie wszędzie pomników,
  - szukanie gorącej wody przez szalonego "ojca",
  - zachęcanie patologii do rozmnażania się, a nie do pracy.

 • kimdongun

  Oceniono 4 razy 2

  Zapomniał o nazistowskich prekursorach.

 • TOMASZ P.

  Oceniono 7 razy 3

  Za to my w Polsce jesteśmy strażnikami moralności i religijności. Mamy gigantycznego Chrystusa i będzie on Królem Polski!!!! On to znaczy Chrystus nie posąg. Finansujemy też jedyną prawdziwą uczelnię w Polsce zarządzaną przez czcigodnego Ojca Dyrektora. I co? Kto jest lepszy? My i inne państwa wyznaniowe (np. Iran) czy ci bezbożni Amerykanie?

 • onduma

  Oceniono 8 razy -4

  Niemozliwe !!! Balcerowicz powinien natychmiast wytłumaczyc Obamie, ze kapitał nie ma narodowosci. Obama powinien wspierac tansze chinskie inwestycje a nie jak jakis zasciankowy polityk chwalic amerykanskie....

 • brys46

  Oceniono 5 razy -5

  Dokładnie. Lądowanie parabolą jest po prostu niemożliwe. Czerscy kretyńi chyba sprawdzają poziom zdurnocenia swoich czytelników. I ciągle nie ma DNA. Następnym razem pokażą bociana lecącego ogonem do przodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX