Duda w "Rz" o ustawie antyaborcyjnej, lotach do Krakowa i swoich mocnych słowach z Otwocka [7 CYTATÓW]

1. Andrzej Duda udzielił obszernego wywiadu dziennikarzom ?Rzeczpospolitej?
2. Rozmawiał m.in. o kryzysie TK i planach zaostrzenia ustawy aborcyjnej
3. Wybraliśmy 7 najciekawszych cytatów z rozmowy z prezydentem

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Andrzej Duda udzielił obszernego wywiadu dziennikarzom "Rzeczpospolitej" - Michałowi Szułdrzyńskiemu i Andrzejowi Gajcemu. Prezydent mówił o swojej ostatniej wizycie w USA, kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego, "dobrej zmianie" i planach zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Przeprosił nawet za "niefortunne" słowa z Otwocka o powrocie "dojnej ojczyzny", których użył w kontekście opozycji.

Wybraliśmy siedem najciekawszych cytatów z wywiadu z prezydentem.

1. "Emocjonalna dyskusja, która rozgorzała, jest przedwczesna"

Dziennikarze kilkukrotnie pytali prezydenta, czy podpisałby ustawę całkowicie zakazującą aborcji. Jednak Andrzej Duda wyraźnie unikał jasnej odpowiedzi.

- Emocjonalna dyskusja, która rozgorzała, jest przedwczesna (...) Mam nadzieję, że zostanie wypracowane rozwiązanie, które będzie miało szeroką akceptację społeczną - stwierdził prezydent.

Dodał również, że "jako Andrzej Duda jest za ochroną życia". - Równocześnie muszę pamiętać, iż jestem prezydentem Rzeczypospolitej i powinienem wsłuchiwać się w różne opinie, brać pod uwagę różne poglądy - powiedział.

2. "Powinna nastąpić jakaś refleksja ze strony Trybunału, a przede wszystkim jego prezesa"

Według prezydenta "jesteśmy na dobrej drodze do rozwiązania" kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Duda podkreślił jednocześnie, że sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, a on od uczestników sporu "oczekuje pewnej refleksji". - Widzę, że przynajmniej po stronie politycznej ta refleksja następuje, bo jednak rozpoczął się proces negocjacji. Powinna nastąpić też jakaś refleksja ze strony Trybunału, a przede wszystkim jego prezesa - powiedział Duda.

3. "Naruszeniem konstytucji jest bez wątpienia stwierdzenie, że kogoś nowa ustawa o TK nie obowiązuje"

- TK nie tylko mógł, ale wręcz powinien zastosować tę ustawę. Sejm podjął określone działania. Stworzył procedurę dla Trybunału - powiedział Duda.- Większość parlamentarna podjęła decyzję, żeby ustawa weszła w życie z dniem jej ogłoszenia. W przeszłości (...) Trybunał w różny sposób podchodził do braku vacatio legis. (...) Z kolei naruszeniem konstytucji jest bez wątpienia stwierdzenie, że kogoś ta ustawa nie obowiązuje - dodał prezydent.

4. "Apelują do mnie: >>Panie prezydencie, niech pan złamie konstytucję, niech w Trybunale będzie 18 sędziów<<"

Duda po raz kolejny mówił, że zaprzysiężenie trzech sędziów TK wybranych przez PO byłoby niekonstytucyjne. - Więc wszyscy ci, którzy zwracają się do mnie z tego typu żądaniami, wprost apelują do mnie: "Panie prezydencie, niech pan złamie konstytucję, niech w Trybunale będzie 18 sędziów" - powiedział.

5. "Czy ktokolwiek twierdzi, że w USA naruszane są demokratyczne standardy?"

Prezydent porównał spór o Trybunał Konstytucyjny do problemu z obsadą jednego ze stanowisk w Sądzie Najwyższym USA.

- To oznacza, że tego rodzaju spory nie są w demokracjach niczym nadzwyczajnym. Czy ktokolwiek twierdzi, że w USA naruszane są demokratyczne standardy? - pytał Duda.

Problem w tym, że amerykański Sąd Najwyższy nie został zablokowany. - Trybunał Konstytucyjny w Polsce też nie - stwierdził prezydent.

6. "Prezydent Andrzej Duda nie będzie siedział pod żyrandolem"

Dziennikarze pytali również o częste loty prezydenta do Krakowa. Wcześniej PiS zarzucał Donaldowi Tuskowi, że służbowo lata do rodziny w Sopocie.

- Niektórzy chcieliby, aby prezydent Andrzej Duda w ogóle się nie ruszał, tkwił w Pałacu, przez pięć lat nic nie robił i tylko siedział pod żyrandolem. Prezydent Andrzej Duda nie będzie siedział pod żyrandolem. Mam różne obowiązki, również reprezentacyjne - odparł prezydent.

7. "Nie powinienem używać tego cytatu. Dziś sformułowałbym to inaczej"

Odnosząc się do swojej wypowiedzi z Otwocka, gdzie w kontekście opozycji użył cytatu "ojczyznę dojną racz nam wrócić panie", Duda powiedział, że "dziś sformułowałby to inaczej".- Przyznaję, to były słowa niepotrzebne - stwierdził na zakończenie wywiadu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Szybki QUIZ: Co wiesz o prezydencie Polski? [5 pytań]

Córka prezydenta Andrzeja Dudy ma na imię:
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (352)
Duda w "Rz" o ustawie antyaborcyjnej, lotach do Krakowa i swoich mocnych słowach z Otwocka [7 CYTATÓW]
Zaloguj się
 • malgorzata685

  0

  "Dziennikarze kilkukrotnie pytali prezydenta, czy podpisałby ustawę całkowicie zakazującą aborcji. Jednak Andrzej Duda wyraźnie unikał jasnej odpowiedzi." UNIKAŁ ODPOWIEDZI BO NIE PYTAŁ JESZCZE PREZESIKA CO MA MÓWIĆ !!!

 • malgorzata685

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Duda, mnie nikt nic nie dał za friko, nie doiłam państwa - nawet nie dostawałam zasiłku rodzinnego bo dochód mi przekraczał 10 zł. na osobę w rodzinie. Płaciłam całe życie i płace nadal podatki, nie mając nic w zamian od mojego kraju. Teraz na 500+ też się nie "załapałam" bo mam dzieci dorosłe i bezdzietne. nie chodzę na manifestacje KODu, bo nie mam na to czasu - pracuję. Ale jestem z nimi całym sercem, bo jest Pan złym, najgorszym prezydentem jaki był do tej pory. Pobił Pan na głowę prezydenta Kaczyńskiego, a myślałam, że to nie jest możliwe. Moja twarz też jest twarzą KODu, nawet jesli nie ma mnie z nimi osobiście. Czuję się obrażona przez Pana tym stwierdzeniem o "dojnej ojczyźnie" i nawet jak Pan przeprosił, bo się zreflektował, że panu nie wypada, to i tak nic nie zmienia, bo wiem, że tak pan myśli. Jestem od kiedy wy "rządzicie" osobą która doi swoje panstwo, człowiekiem gorszego sortu, człowiekiem gorszej kategorii, złodziejem, kłamcą i komunistką..... żadna partia NIGDY nie obraziła swoich obywateli tak bardzo jak wy przez te kilka miesiecy. Mam 48 lat, więc wiem co mówię. Mam nadzieje, że Unia i USA ukrócą wam te łby szybciutko. Mam nadzieję, że już nigdy taka partia jak wy sie nie odrodzi.

 • kukunapniu

  Oceniono 1 raz 1

  "Panie prezydencie, niech pan złamie konstytucję, niech w Trybunale będzie 18 sędziów"
  To TK orzeka co jest zgodne z konstytucja a co ją łamie ... a TK orzekło że prezydent ma obowiązek zaprzysiąc trzech legalnie wybranych sędziów, to nie jest jakieś tam stwierdzenie tylko to jest wyrok sądu, wydany zgodnie z prawem i opublikowany przez rząd. Prezydent nie ma żadnego prawa dywagować na temat tego co jest w tym przypadku zgodne zgodne z konstytucja, ma wykonać prawomocny wyrok TK nawet jak sędziów będzie 18. Jest to podstawa do rozwiązania kryzysu i jakichkolwiek dalszych działań w temacie jego rozwiązania. TK miało swoją refleksję w tym temacie i zaproponowało że jak będzie 18 sędziów to będą oni dopuszczani do orzekań w kolejności takiej w jakiej będą zwalniały się nowe stanowiska w TK. Zatem już w w połowie tego roku cały obecny kryzys i spór konstytucyjny był aby samoistnie rozwiązany.

 • kmicic-1-1

  Oceniono 1 raz 1

  Mówcie co chcecie ale kaczor to jednak geniusz tylu wiernych świrusów wepchać do rządu łącznie z Prezydentem to trzeba mieć łeb. Nikt tak dotąd nie wykiwał narodu i to za 500zł .

 • aluksz

  Oceniono 2 razy 0

  duda, dup.a, co za różnica?

 • jojo148

  Oceniono 8 razy -2

  Gadu,gadu, baju,baju a nie ma słowa przeproszeń skierowanego do nas, ludzi wierzących, których uczucia pan prezydent swoimi drwinami z pieśni "Boże, coś Polskę.. " obraził.
  Nawet Bierut albo Gomułka nigdy nie zdobyli się na to, aby drwić sobie z pieśni religijnej "Boże, coś Polskę..."

 • zd46

  0

  Nowy To myśl !!!!

 • zd46

  Oceniono 2 razy 0

  A za Nowy Tomyśl?????????????????????????????????????????? i..."dojny Sejm RP" ???

 • hastatrespasos

  Oceniono 3 razy 1

  Mnóstwo ludzi chciałoby, żeby namiastka pierwszego obywatela RP abdykował z funkcji którą objął przypadkowo: dlatego że jego dobroczyńca herszt sPISku wiedział, iż osobiście w wyborach prezydenckich przegrałby z każdym – nawet z panią Ogórek.
  4-literowy belwederski rezydent nie spełnia warunków aby być Prezydentem RP. Bierze pod uwagę wyłącznie rozkazy dyktatorka DUCKczyńskiego, a na pogądy i opinie sprzeczne z decyzjami tego despoty jest głuchy.
  Jesteśmy na bardzo złej drodze do rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Bo niezbędnej refleksji na ten temat unika prezes – lecz nie TK, a sPISku, czyli jedyny typek spod najciemniejszej gwiazdy, który jest władny ten węzeł gordyjski rozplątać: nakazując lokatorowi Belwederu przyjęcie przysięgi od legalnie wybranych sędziów TK.
  Kwestionując ostateczność wyroków TK, negując że jego werdykty mają moc obowiązującą dla władz RP, 4-literowy rezydent po raz enty łamie konstytucję, dyskwalifikuje się jako obywatel, polityk i jako prawnik. Potwierdza iż jest wyłącznie marionetką herszta bezprawia i niesprawiedliwości.
  Te wypociny pana AD skłaniają do tego, aby wierni we wszystkich świątyniach wznosili modły: „ojczyznę wolną od kaczej despotii racz nam wrócić panie",

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX