Tak wygląda starożytna Palmira po odbiciu z rąk dżihadystów. Powalające zdjęcia "przed i po"

1. Położone na pustyni miasto było przez ponad rok pod kontrolą terrorystów
2. Przez ten czas w ogromnym stopniu zrujnowano bezcenne zabytki Palmiry
3. Na zdjęciach "przed i po" widać, jakie bardzo zostało zniszczone

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Palmira w rękach IS znalazła się w maju ubiegłego roku. Przewidywano, że jej odbicie będzie miało przełomowe znaczenie. Jest bowiem strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii.

Ale Palmira jest znana przede wszystkim z antycznych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z których część została rozmyślnie zniszczona przez dżihadystów.

Gdy w ubiegłym roku Państwo Islamskie zdobywało Palmirę, razem z ludnością ewakuowano część zabytków, głównie rzeźb. Dyrektor Departamentu Starożytności i Muzeów Syryjskich Maamun Abdul Karim wzywał wówczas syryjskie wojsko, opozycję i społeczność międzynarodową do ratowania miasta przed dżihadystami.

Palmira słynie m.in. z kolumnowych portyków i rzeźby sepulkralnej, a na liście UNESCO figuruje od 1980 roku. Jej ozdobą były imponujące ruiny będącego niegdyś jednym z ważniejszych centrów antycznego świata. W niepowtarzalną całość splotły się w Palmirze inspiracje ze Wschodu i Zachodu - perskie i grecko-rzymskie. Sławą cieszą się zwłaszcza palmireńskie rzymskie portyki kolumnowe i charakterystyczne wieże grobowe.

Miasto było jeszcze do niedawna jednym z najważniejszych i największych na świecie kompleksów wykopalisk. Dżihadyści wysadzili w Palmirze m.in. starożytny łuk triumfalny. Łuk powstał w latach 193-211. Był jednym z najważniejszych obiektów wśród pozostałości starożytnego miasta Palmira.

Dlaczego bojownicy niszczyli Palmirę? - Dla IS to walka wizerunkowa, będą chcieli koniecznie odtrąbić zwycięstwo w wojnie przeciw cywilizacji, niszcząc pozostałości starożytnego miasta, znajdującego się na liście zabytków dziedzictwa kultury UNESCO - mówił przed rokiem dyrektor Departamentu Starożytności i Muzeów Syryjskich Maamun Abdul Karim.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (69)
Tak wygląda starożytna Palmira po odbiciu z rąk dżihadystów. Powalające zdjęcia "przed i po"
Zaloguj się
 • dziadwawelski

  Oceniono 5 razy -3

  Zniszczeń dokonali fanatycy z DIK (Deutsches Islamist Korps) którzy przybyli rejsowymi samolotami Lufthansy i Turkish Airlines na egzotyczne wakacje ;-))) Po wypoczynku wrócą do frau merkel budować nowe niemcy nie takie szare i smutne lecz kolorowe, szalone i wybuchowe;-)))

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 6 razy 0

  Tak wyglądała starożytna Palmira pod rządami alewickiego rządu.
  A tak wygląda pod rządami muzułmanów wspieranych przez Turcję, Arabię S.

 • 0gt

  Oceniono 4 razy -2

  Byłem w Palmyrze wielokrotnie, ostatni raz 5 lat temu. I hmmm... Moje zdjęcia mocno nie odbiegają od tego, co rzekomo ma być dowodem "strasznych zniszczeń". Ja nie mówię, że nikt nic nie zniszczył. Ale dowodzenie tego takimi fotografami to co najmniej mocna manipulacja.

 • ulanzalasem

  Oceniono 7 razy 1

  A za Asada były prowadzone wykopaliska...Europejczycy siedzieli, kopali sobie, szukali ;)

 • kornel-1

  Oceniono 9 razy 1

  Czym się różni niszczenie wizerunków "pogańskich" (niemuzułmańskich) władców przez islamistów od niszczenia pomników bohaterów z PRL?

  Jeśli rozumiesz pytanie, spróbuj odpowiedzieć.

 • tom_39

  Oceniono 12 razy 2

  Przy wsparciu czyjej armii udało się odbić Palmirę ? przejdzie to komuś przez gardło ?

 • buul_to_jest_nasz_ostatni

  Oceniono 11 razy -1

  PO i GW zostawiły większe ruiny.

 • fichtel1

  Oceniono 3 razy 1

  Allahu akbar, allahu akbar

 • Nick Bezimienny

  Oceniono 6 razy -2

  tak patrzę na zdjęcia - przed, to były ruiny a teraz jest... ruina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX