Niebo nad tym miastem robi piorunujące wrażenie. Nie, to nie Pekin. Tutaj powietrze jest dużo gorsze

Zdjęcia przedstawiające smog nad Ałmaty, jednym z największych miast Kazachstanu, robią ogromne wrażenie. Powoduje go - oprócz zanieczyszczeń - zjawisko inwersji temperatur.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Smog nad Pekininem stał się w ostatnich latach niechlubną wizytówką miasta, ale chińskiej stolicy daleko do najbardziej zanieczyszczonych metropolii Indii czy Pakistanu. Nawet w tych miejscach smog rzadko wywiera aż tak piorunujące wrażenie jak ta panorama Ałmaty, największego miasta Kazachstanu.

Smog nad miastem Ałmaty. Fot. Igors Jefimovs / Wikimedia Commons

Jak bardzo niebezpieczne jest powietrze w mieście, które rywalizowało z Pekinem o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku? Raport firmy Mercer sprzed kilku lat określił je jako jedno z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych, precyzyjne dane nie są jednak znane.

Panorama miasta Ałmaty. Fot. Shamil Zhumatov/ Reuters

Do uzyskania ponurej panoramy ze zdjęcia nie wystarczy jednak samo zanieczyszczone powietrze. Musi jeszcze zachodzić zjawisko inwersji temperatur.

Zjawisko znane z polskich gór

W normalnych warunkach, temperatura spada wraz ze wzrostem wysokości. Szczególnie w dolinach górskich zdarza się jednak, że wyżej położone ciepłe powietrze "więzi" pod sobą chłodniejsze, wraz z mgłą i zanieczyszczeniami - stąd tak znacząca różnica pomiędzy burym miastem i czystymi szczytami gór. Do inwersji temperatur dochodzi także w polskich górach.

Zjawisko ma jednak zgubne skutki dla niżej położonych miejscowości: według raportu Komisji Europejskiej, polskie miasta i tak należą do najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o stężenie cząstek stałych oraz rakotwórczych benzopirenów. Sytuacja w górskich miejscowościach zaostrza się szczególnie właśnie w dni z inwersją temperatur, stężenie zanieczyszczeń może wtedy przekraczać kilkukrotnie to z ulic Warszawy czy Krakowa.

Na to naturalne zjawisko nie ma jednak rady. Walka z zanieczyszczeniem wymaga modernizacji sieci ciepłowniczej lub kotłów, kontroli jakości spalanego paliwa, ograniczenia ruchu samochodowego. Niestety, wiele miejscowości ignoruje problem jakości powietrza, obawiając się, że prawda o skali zagrożenia odstraszy turystów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (25)
Niebo nad tym miastem robi piorunujące wrażenie. Nie, to nie Pekin. Tutaj powietrze jest dużo gorsze
Zaloguj się
 • odowk

  0

  "Smog nad Pekininem stał się w ostatnich latach niechlubną wizytówką miasta"

  Smog nad Pekininem?

  ***

  Piekinin (do 2016 goda: Pekin) - stolica Awtonomiczeskoj Kitajskoj Riespubliki, nowoj administratiwnoj jedinicy Russkoj Fiedieracii.

  :-)

 • toja20

  Oceniono 2 razy 2

  Ałmaty, jednym z największych miast Kazachstanu

  panorama Ałmaty, największego miasta Kazachstanu.

  no brawo

 • archieil

  Oceniono 1 raz 1

  tiaa...

  cenisz wiarygodność dawaj więcej na rydzyka...
  nie będziesz mieć odwagi powiedzieć, że to gó... prawda mając nad sobą chołociego anioła stróża... ;-)

  brak danych ale jaaakie zdjęcie...

  idę o zakład, ze najbardziej zanieczyszczone to są te miasta gdzie grunt zostal wykończony zanieczyszczeniem toksynami wód gruntowych bo tam ofiar bywały i setki tysięcy, a nie ładne widoczki na ćwoków pierwszą stronę...

 • arturo.k61

  Oceniono 2 razy 2

  Myślę, że podobnie wygląda tak dużo miast w tym:
  Ułan-Bator, Pekin, Zakopane czasami, a nawet i Kraków ;-) jesienią kiedy jest niskie ciśnienie.
  Względy ukształtowania terenu i pogody. Nic szczególnego.

 • jozbieszczad

  Oceniono 4 razy -2

  Niestety, wiele miejscowości ignoruje problem jakości powietrza, obawiając się, że prawda o skali zagrożenia odstraszy turystów.------też fałsz ---sztucznie "nadymane"zawartości CO2 czy innych związków ma na celu odebrać pewnym miejscowościom przywileje ---historia stara jak świat

 • jozbieszczad

  Oceniono 5 razy -3

  . Do zjawiska inwersji temperatur dochodzi także w polskich górach.---polecam zdjęcia na Nikoniarze .pl

 • zoob2

  Oceniono 12 razy 2

  Za 3 lata Krakow będzie pomiędzy Pekinem i Ałma Atą. PiS stawiając na węgiel sprawi taki podarek Krakusom. Bo przecież Zielona energia to pomysł lewaków. Wungiel panie, wungiel. PiS wie że tylko górnicy mogą zabrać im koryto więc zadba o to żeby chałdy węgla znikały że Śląska.

 • jozbieszczad

  Oceniono 4 razy -4

  Do uzyskania ponurej panoramy ze zdjęcia nie wystarczy jednak samo zanieczyszczone powietrze. Musi jeszcze zachodzić zjawisko inwersji temperatur.----kosz --nieprawda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX