"Terroryści często mają większe budżety niż polska Agencja Wywiadu" [KOMENTARZE]

1. Były szef ABW, A. Barcikowski: "Zagrożenie w Polsce wzrośnie w czasie ŚDM" 2. Ekspert ds. terroryzmu, K. Rękawek: "Większy ból głowy będą mieli Francuzi" 3. W. Szewko: "Terroryści mają większe budżety od Agencji Wywiadu"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Raczej się tego nie mówi, ale oczywiście niczego nie można wykluczyć - tak możliwość odwołania Światowych Dni Młodzieży skomentował kilka dni temu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch. Zdaniem Andrzeja Barcikowskiego, byłego szefa ABW, zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce "nie jest jednak tak wysokie jak na zachodzie Europy".

Mniejsze ryzyko po zamachach w Brukseli?

- W naszym kraju nie ma bazy logistycznej dla takiej działalności, dużej radykalnej społeczności islamskiej - ocenił w rozmowie z Gazeta.pl Barcikowski. - Koordynator zamachów w Paryżu przez cztery miesiące spokojnie funkcjonował w Brukseli. Nie był przez nikogo nękany, a to świadczy o tym, jak silna jest baza wsparcia dla terroryzmu w samym centrum Europy i jak słabe są tam służby - dodał.

Według Kacpra Rękawka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, "po Brukseli ryzyko zamachów w Polsce jest w pewnym sensie mniejsze".

Słabną struktury ISIS

- Siatka terrorystyczna, którą aktywizowało Państwo Islamskie, ta francusko-belgijska, jest na wyczerpaniu. Może zabraknąć im ludzi - mówi w rozmowie z Gazeta.pl ekspert ds. terroryzmu.

Poza tym, jak zauważa Barcikowski, "jeden z zamachowców z Brukseli prawdopodobnie się przestraszył". - Może to świadczyć o tym, że do przeprowadzenia ataków są przygotowywani ludzie, którzy nie są przekonani do ich sensu - twierdzi były szef ABW.

Światowe Dni Młodzieży

- W większych opałach są państwa zachodnie, istnieją tam struktury, a ich członkowie podróżują na linii kraj macierzysty-Syria/Irak. To jak zastrzyk energii dla tych siatek, które wcześniej wysyłały ludzi na inne "dżihady" - dodaje Rękawek.

Barcikowski nie ukrywa jednak, że "poziom zagrożenia wzrośnie, kiedy w kraju odbywać się będą szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży". - Terroryści kierują się spektakularnością zamachów - uważa.

Polskie służby niewydolne?

Czy Polskie służby są przygotowane na ewentualną walkę z zamachowcami? - Agencja Wywiadu przez ostatnie lata miała budżet w wysokości 20 mln euro. Niektóre grupy terrorystyczne mają więcej pieniędzy na jeden zamach niż w tym momencie cała AW na wszystko, łącznie z budynkiem, sprzątaczkami, wodą mineralną itp. - stwierdził w rozmowie z RMF FM Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

- Popatrzmy na tak potężną służbę jak francuska, która ma setki, jeśli nie tysiące współpracowników mówiących po arabsku, w urdu, pusztu, różnego rodzaju dialektach i nie może sobie dać rady. I to nie z nieznanymi terrorystami, bo większość z nich to osoby świetnie znane - zauważa Szewko.

"Przepływ pielgrzymów trudny do skontrolowania"

- W Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nastąpiły zmiany, ale nie dotyczą one tych ogniw, które prowadzą działalność kontrterrorystyczną i analityczną. Jeżeli chodzi o szczyt NATO, to mamy tu doświadczenie i stosunkowo łatwo jest zabezpieczyć takie wydarzenie. Poza tym terroryści wolą atakować tam, gdzie są niespodziewani - mówi z kolei Barcikowski.

Były szef ABW dodaje równocześnie, że "sytuacja jest trudniejsza w przypadku Dni Młodzieży". - Polskę odwiedzą miliony pielgrzymów i ten przepływ ludzi trudno będzie skontrolować - mówi.

Zagrożenie jeszcze przez lata

- Jeżeli popatrzymy na to, co od lat mówi Al-Kaida, a potem Państwo Islamskie, to jesteśmy w sojuszu "krzyżowców", i zagrożenie będzie z nami jeszcze przez lata. Systemy antyterrorystyczne w naszej części Europy są nieprzetestowane, ale to paradoksalnie może oznaczać, że nie mamy do czynienia z intensywną działalnością terrorystyczną - uważa Rękawek.

I dodaje: - Większy ból głowy będą mieć Francuzi z EURO 2016, gdzie też gra Polska i będą nasi kibice. Podczas tej imprezy będą bardziej narażeni na niebezpieczeństwo.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (139)
"Terroryści często mają większe budżety niż polska Agencja Wywiadu" [KOMENTARZE]
Zaloguj się
 • johnylukier

  Oceniono 2 razy 0

  na początek wystarczy że Polki nie będą dawać du... i sprowadzać sobie ich do Polski i Europy. Następnie wystarczą rygorystyczne prawa wjazdowe i pobytowe, zero zgody na budowanie jakiś tam meczetów i zero zasiłków dla nowoprzybyłych

 • volkszorn

  0

  bolek, gdyby wiedzieli ludzie, co sie z polska stanie po 35 latach to by ciebie i twoich zleceniodawcow wypie...li na ksiezyc

 • wiktormarzena

  Oceniono 1 raz -1

  ...gdzie jest szczur junior żartowniś? Może szczura nie będą chcieć prowokowac??

 • horatio_valor

  Oceniono 4 razy 2

  Póki co w Polsce łatwiej namierzyć terrorystów, bo się fizycznie odróżniają od średniej populacyjnej. Ale to się skończy.

 • olkapolka96

  Oceniono 3 razy -1

  Jak to mówią, nie wywoluj wilka z lasu... Coś czuję, że ten "wilk' czyha gdzies za rogiem. Ale obym się mylila...

 • ulanzalasem

  Oceniono 3 razy 3

  Służby...cała ustawa "antyterrorystyczna" - raz, że to PiS i mamy dodatkowo ich często spaczoną wizję państwa. Druga kwestia to nawet jeśli służby potrzebują takich narzędzi to GDZIE JEST KONTROLA SŁUŻ ?! Przecież każda sprawa, działanie poszczególnych osób, decyzje powinni być nadzorowane, powinno się dać odtworzyć proces decyzyjny, kto podejmował takie decyzje, ruchu, dlaczego, czy i jak przepisy naruszył. Tego tutaj brakuje, brakuje w czasie danej sprawy, akcji, a także już po wszystkim. Brakuje szczegółów i podstaw tego co dana władza może uznać za terroryzm, za działania wymierzone w funkcjonowanie państwa, a jak wiemy...PiS chciałby np. uznać dowody uzyskane w dowolny sposób, w tym owoce zatrutego drzewa. Służby muszą mieć niezbędne narzędzia, ale muszą też być przejrzyste, kontrolowane, nie mogą zacząć żyć własnym życiem, kreować własnej polityki. Władza, która gra strachem sięga po najsłabsze argumenty.

 • typowy_seba2

  0

  zacytuje bylego prezydenta K.:
  "Nie ma problemu uchodźców ws. terroryzmu!
  "Trzeba im pomóc, a co oni dalej zrobią, to jest ich sprawa!""

 • icek20

  Oceniono 1 raz -1

  Katolicy powinni zbierac sie w watykanie.A dni modziezy moze jakis odwazny dziennikarz sie znajdzie i podpatrzy ta swieto jebliwa mlodzierz,dopiero bedzie zadyma

 • eend

  Oceniono 1 raz -1

  Nikomu ten dęty spęd nie jest potrzebny do szczęścia (raczej do nieszczęścia). Trudno wymagać od funkcjonariuszy KK rozsądku, to jest hiererchia i tak działa. Jest rozkaz więc bezdyskusyjnie, bezrefleksyjnie, bezmyslnie kusi sie wszelkkiego autoramentu organizacje terrorystyczne. Trzeba być skończonym idiotą, żeby w dzisiejszych bardzo niespokojnych czasach organizować takie zadęcie okraszone setkami tysięcy ludzi. To bezmyslne proszenie sie o jakiś dramat. Tylko co z tego ? czy ktokolwiek poniósłby za cokolwiek hipotetyczna odpowiedzialność ? Nigdy. Parę zdrowasiek alleluja i do przodu. Nikt z moich bliskich czy dalszych znaomych napewno nie pojedzie . Po co ? prosić się o śmierć ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX