TVN24 sprawdził "wybitnych konstytucjonalistów" z listy Ziobry. I co? Niektórzy nawet nie są konstytucjonalistami

1. Ziobro ws. TK powoływał się m.in. na opinię eksperta, która nie istnieje
2. "Konstytucjonalistami" minister nazwał m.in. osoby, które nimi nie są

Polub i bądź na bieżąco!

- Sędziowie usiłowali nieudolnie wydać orzeczenie, którego wydać nie mogli, ponieważ działali z naruszeniem ustawy o TK, która reguluje działanie Trybunału, oraz działali z naruszeniem konstytucji - mówił na konferencji prasowej 9 marca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.Wspólnie z wiceministrem Marcinem Warchołem wymachiwali przed dziennikarzami plikiem kartek, które miały być opiniami aż "ośmiu wybitnych konstytucjonalistów" potwierdzających ich zdanie. Padły nazwiska ekspertów i fragmenty ich opinii. Kim są i co dokładnie mówią ? Dziennikarze programu TVN24 "Czarno na białym" postanowili to sprawdzić.

Żadnej opinii nie było

Większość z wymienianych przez MS ekspertów nie chciała rozmawiać z dziennikarzami. Zgodził się prof. Lech Garlicki, były sędzia TK, który zaznaczył, że... żadnej opinii dla ministerstwa nie przygotowywał. - To (wymienienie jego nazwiska - red.) było zrobione po to, żeby zamiast 7 nazwisk, mieć 8 - powiedział w rozmowie z TVN24.

Według informacji na stronie MS, na nazwisko Garlickiego miał się powoływać w swojej opinii dla rządu inny ekspert, ale, jak zaznacza profesor, powołał się on na komentarz do konstytucji sprzed... 11 lat.

Co na to ministerstwo? Pytany o sprawę wiceminister Warchoł lekceważącym tonem zwrócił się przed kamerą TVN24 do Garlickiego: - Panie profesorze, nie jest pan traktowany jako ekspert, który pisze opinie, co wyraźnie wynika z opinii publikowanych na stronie...

- Czyli wykreślamy pana profesora z listy? - dopytał dziennikarz, na co wiceminister odparł tonem, jakby pytanie było absurdalne: - Ale nikt go nie powoływał (na listę - red.)!

Ekspert ds. bezpieczeństwa jak konstytucjonalista

To jednak nie koniec odkryć dziennikarzy TVN24. Ustalili oni, że Ziobro konstytucjonalistami na konferencji nazwał osoby, które zajmują zupełnie innymi dziedzinami prawa: jak np. prof. Mirosław Karpiuk - prawem dot. bezpieczeństwa.

Zdaniem Warchoła to jednak żaden problem, bo każdy prawnik zna się na konstytucji. - Daje się tytuł profesora p r a w a. Nie prawa X, prawa Y... Profesora prawa. Zajmując się prawem konstytucyjnym, zajmujemy się niejako różnymi gałęziami prawa- cywilnym, karnym, pracy, itd. - przekonywał wiceminister.

A sam prof. Mirosław Karpiuk, pytany o to, dlaczego opinię dla ministerstwa napisał, stwierdził: - Bo to też jest związane z bezpieczeństwem prawnym. Moim zdaniem kwestia tej opinii wiąże się bezpośrednio z zakresem moich zainteresowań.

O ocenę dziennikarze poprosili konstytucjonalistę prof. Marka Chmaja. - Każdy prawnik może pisać tego typu wytwory swojej aktywności intelektualnej, ale najlepiej jeśli dana osoba sporządza opinie i ekspertyzy w tej dziedzinie, na której zna się najlepiej. Wtedy możemy mówić o przymiocie bycia ekspertem. Ci autorzy, którzy nie byli konstytucjonalistami, nie podszywali się pod konstytucjonalistów, tylko dokonano manipulacji. W wypowiedzi ministra Ziobry wskazano, że to są konstytucjonaliści, tymczasem te osoby za takich się nie podają - ocenił profesor.

To nie koniec manipulacji...

Także inny z "ekspertów Ziobry", prof. Genowefa Grabowska, nie jest konstytucjonalistą - zajmuje się prawem europejskim i międzynarodowym. W rozmowie z TVN24 mówi ponadto, że nie przekazywała ministerstwu żadnej pisemnej opinii. - Nie było żadnej pisemnej opinii - powiedziała. Co zatem Warchoł cytował na konferencji 9 marca? Wiceminister upiera się, że właśnie opinię, którą resortowi przekazała profesor. Na stronie ministerstwa jeszcze jej nie opublikowano, bo - przekonywał w TVN24 - ekspertka chciała coś do niej dopisać.

Kiedy dziennikarz skonfrontował go ze słowami prof. Grabowskiej, polityk z niewzruszoną miną zapewnił, że opinia istnieje, ale w wersji roboczej.

- W wersji roboczej pani taką opinię do ministerstwa wysyłała? - dopytał ekspertkę reporter. - Nie. Nie ma jeszcze mojej opinii - usłyszał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać [QUIZ]

Kto powołuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (522)
TVN24 sprawdził "wybitnych konstytucjonalistów" z listy Ziobry. I co? Niektórzy nawet nie są konstytucjonalistami
Zaloguj się
 • Mtm Marek Wrona

  0

  Gdzie jest moj komentarz pisowskie ku... ?? Slugusy arabskich zabojcow pocalujcie mnie w fdupie i tam was posle w dupe !!!

 • Mtm Marek Wrona

  0

  Ziobro to Zydowska Ku... z Krynicy i ciul Pisowski !!! My polska Brac sramy na ta sprzedajna kurwe !!!! Niech Zyje Polska !!!

 • dubitus

  0

  Przypomnę światłym / nie mylić z panem Światło/ wyznawcom GW i prawdy inszej czcigodnego redaktora Adama Michnika. Proszę pamiętać,że pan Marek Safjan też nie był konstytucjonalistą/przypomnę ,to były Prezes TK/ a cywilistą,pan Zoll Andrzej to karnista/ także były Prezes Tk/ w końcu pan Jerzy Stępień /również były Prezes TK jest administratywistą,specjalistą od prawa samorządowego/.Wielu zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym teraz i obecnie to w zdecydowanej większości nie są konstytucjonaliści,np. pani profesor Sławomira Wronkowska Jaśkiewicz przecież jest teoretykiem prawa,a nie konstytucjonalistką. W waszych mediach Zoll,Stępień czy Safjan uchodzą zawybitnych konstytucjonalistów. Wasza krytyka Gawędziarze Wieczni ma się tak do prawdy i rzetelności jak dżem do śledzia w occie. No cóż kiedy nienawiść połączona jest z niewiedzą/ właściwie rażącą niewiedzą/ staje się groźna jak komunizm i faszyzm w jednym .Więcej czytać,mniej nienawidzić o to przesłanie dla WAS KOD-owcy ,byli Ubowcy ,esbecy i wszelkiej maści polskojęzyczni obywatele . Wesołych Świąt , niech ofiara Jezusa nie pójdzie na darmo / On umarł także za Was małowierni vel niewierni/.

 • scarletscarab

  Oceniono 1 raz 1

  Warchol. I to wystarczy za komentarz

 • arguitar

  Oceniono 2 razy 2

  Czy my nadal utrzymujemy tego kłamcę?

 • magnusg

  Oceniono 3 razy -3

  Wybitny jest oczywiscie Pan Rzeplinski,ktory sam byl obecny jak w Sejmie PO przygptowywala sprzeczna z Konstytucja ustawe i organizowala skok na TK.A to wszystko za aprobata tego pana,ktory nijak nie protestowal.

 • krokodylek77

  Oceniono 3 razy 3

  Zero zawsze bedzie zerem,a jeszcze zostanie cw...em ,jak go wreszcie jakis rzad z jajami posadzi w wiezieniu.PO za to ,ze nie potrafilo posadzic ziobry i kaminskiego,powinno sie rozwiazac

 • alef.omega

  Oceniono 3 razy 3

  Pytanie do Radia Erewań:
  Co to takiego:
  Wyszedł z du..py Komendanta, jest obły, śliski i brzydko pachnie
  Odpowiedź:
  Andrzej D.

 • krissey

  Oceniono 1 raz -1

  "Ma m do ść słuc hania rasistowskieg o bełkot u o ciapatyc h i brudasac h". W y te ż? [LIS T CZY TELNIKA]

  Nie. Ale nie moge, tego rozwinac, bo furum jest zablokowane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX