Szydło: "Nie widzę możliwości, aby w tej chwili migranci do Polski przyjechali"

1. B. Szydło dla Superstacji mówiła o przyjęciu przez Polskę uchodźców
2. Stwierdziła, że w tej chwili nie widzi takie możliwości
3. A jeszcze w styczniu premier deklarowała, że przyjmiemy 7 tys. imigrantów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Poprzedni rząd zadeklarował, że będzie uczestniczył w przyjmowaniu uchodźców. Zgodził się na to, żeby kilka tysięcy osób mogło trafić do Polski na zasadzie dobrowolności - mówiła Beata Szydło w rozmowie z Superstacją.

Premier podkreśliła bardzo zdecydowanie, że mimo zgody 28 członków UE na relokację migrantów, Polska ich nie przyjmie. - Powiem bardzo wyraźnie: nie widzę możliwości, aby w tej chwili migranci do Polski przyjechali - powiedziała Szydło dla Superstacji.

A jeszcze na początku roku premier deklarowała, że Polska przyjmie 7 tys. uchodźców z Bliskiego Wchodu, do czego zobowiązał się poprzedni rząd. Szydło zapewniła też, że pierwsi z nich trafią do Polski do końca marca.

Unijna idea upadła na fali kryzysu?

Przypomnijmy, że premier w połowie lutego przy okazji 100 dni rządu mówiła, że w jej ocenie wizja Europy, która przyjmuje kolejne grupy migratów, daje im "mieszkanie, pracę i wszystko będzie świetnie przebiegało", upadła w wyniku skali kryzysu migracyjnego.

Szydło przekonywała wtedy, że zarówno Polska, jak i Europa, nie są gotowe na przyjmowanie uchodźców.

"W najbliższym czasie na pewno nie przyjmiemy"

- Nie przyjęliśmy w tej chwili żadnego imigranta i w najbliższym czasie na pewno nie przyjmiemy. W najbliższym czasie możemy się na to zdecydować, ale chcemy mieć również prawo dokonywania oceny, czy dane osoby, które chciałyby do Polski przyjechać, (...) gwarantują bezpieczeństwo polskim obywatelom - mówiła.

"Nie wykluczam referendum ws. uchodźców"

Szefowa rządu odniosła się również do pytania, czy Polacy, tak jak Węgrzy, powinni zdecydować w referendum o przyjęciu imigrantów.

- Nie wiem, czy to jest dobre rozwiązanie. Być może tak (...). Zakładam, że w pewnym momencie trzeba będzie zapytać Polaków o to, czy powinniśmy przyjmować migrantów - oceniła w połowie lutego premier rządu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!