Dziennikarze Trójki protestują przeciwko upolitycznieniu radia. List podpisali Niedźwiecki, Mann...

80 dziennikarzy i współpracowników Programu Trzeciego Polskiego Radia podpisało list w obronie niezależności stacji. ?Media publiczne nie należą do partii politycznych ani do dziennikarzy, tylko do Polaków? - napisali.

Polub i bądź na bieżąco!

Bezpośrednią przyczyną powstania listu jest zwolnienie z Trójki Jerzego Sosnowskiego, który pracował w stacji od ponad 15 lat. Gazeta Wyborcza zacytowała oświadczenie władz radia, które stwierdzało, że dziennikarz "utracił zaufanie, krytykował pracodawcę i podważał kompetencje przełożonych".

"Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec tej decyzji. Uważamy, że nie ma ona merytorycznych podstaw i oznacza wielką stratę nie tylko dla Programu Trzeciego, ale całego Polskiego Radia" - piszą autorzy listu protestacyjnego. Jego pełną treść oraz nazwiska wszystkich podpisanych można znaleźć w artykule Agnieszki Kublik na stronie wyborcza.pl

Zobacz także: W "Trójce" audycja o obalaniu komunizmu w Polsce. A Mann zrezygnowany: "Nic nie poradzę"

Media należą do Polaków

Zwolnienie Sosnowskiego sygnatariusze listu potraktowali także jako pretekst do wyrażenie jasnego stanowiska w sprawie niezależności Polskiego Radia:

"Wszelkie próby upolityczniania czy upartyjniania działalności Programu Trzeciego są nie do przyjęcia, ponieważ media publiczne nie należą do partii politycznych ani do nas, dziennikarzy, tylko do Polaków, którzy je utrzymują. Zgodnie z prawem, obowiązkiem dziennikarzy i kierownictwa Polskiego Radia jest realizowanie programów na najwyższym poziomie profesjonalnym i pozbawionych elementów propagandy politycznej" - piszą autorzy listu.

List kończy się stwierdzeniem, że "podobne opinie wyrażają przedstawiciele środowisk o różnych, często skrajnie odmiennych poglądach politycznych".

Pod listem podpisało się 80 osób, wśród nich najbardziej znane nazwiska kojarzone z programem Trzecim: Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Artur Andrus, Piotr Baron, Marcin Kydryński.

Zobacz także: Zasłużona dziennikarka o "dobrej zmianie" w Polskim Radiu: Skandal, to budzi mój sprzeciw

List słuchaczy

W ostatnią niedzielę petycję w obronie zwolnionych dziennikarzy Jerzego Sosnowskiego i Marcina Zaborskiego przygotowali słuchacze. Do dzisiaj petycję podpisało już 12,5 tysiąca osób. Można podpisywać ją do końca tygodnia na stronie "Ratujmy Trójkę" na Facebooku. Później petycja zostanie wysłana do prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk.

Większość Amerykanów poległa na tym teście dla 10-latków. A Ty?

Co jest mniejsze?
Przekonaj się! Rozwiąż QUIZ


Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!