Dziennikarze Trójki protestują przeciwko upolitycznieniu radia. List podpisali Niedźwiecki, Mann...

80 dziennikarzy i współpracowników Programu Trzeciego Polskiego Radia podpisało list w obronie niezależności stacji. ?Media publiczne nie należą do partii politycznych ani do dziennikarzy, tylko do Polaków? - napisali.

Polub i bądź na bieżąco!

Bezpośrednią przyczyną powstania listu jest zwolnienie z Trójki Jerzego Sosnowskiego, który pracował w stacji od ponad 15 lat. Gazeta Wyborcza zacytowała oświadczenie władz radia, które stwierdzało, że dziennikarz "utracił zaufanie, krytykował pracodawcę i podważał kompetencje przełożonych".

"Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec tej decyzji. Uważamy, że nie ma ona merytorycznych podstaw i oznacza wielką stratę nie tylko dla Programu Trzeciego, ale całego Polskiego Radia" - piszą autorzy listu protestacyjnego. Jego pełną treść oraz nazwiska wszystkich podpisanych można znaleźć w artykule Agnieszki Kublik na stronie wyborcza.pl

Zobacz także: W "Trójce" audycja o obalaniu komunizmu w Polsce. A Mann zrezygnowany: "Nic nie poradzę"

Media należą do Polaków

Zwolnienie Sosnowskiego sygnatariusze listu potraktowali także jako pretekst do wyrażenie jasnego stanowiska w sprawie niezależności Polskiego Radia:

"Wszelkie próby upolityczniania czy upartyjniania działalności Programu Trzeciego są nie do przyjęcia, ponieważ media publiczne nie należą do partii politycznych ani do nas, dziennikarzy, tylko do Polaków, którzy je utrzymują. Zgodnie z prawem, obowiązkiem dziennikarzy i kierownictwa Polskiego Radia jest realizowanie programów na najwyższym poziomie profesjonalnym i pozbawionych elementów propagandy politycznej" - piszą autorzy listu.

List kończy się stwierdzeniem, że "podobne opinie wyrażają przedstawiciele środowisk o różnych, często skrajnie odmiennych poglądach politycznych".

Pod listem podpisało się 80 osób, wśród nich najbardziej znane nazwiska kojarzone z programem Trzecim: Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Artur Andrus, Piotr Baron, Marcin Kydryński.

Zobacz także: Zasłużona dziennikarka o "dobrej zmianie" w Polskim Radiu: Skandal, to budzi mój sprzeciw

List słuchaczy

W ostatnią niedzielę petycję w obronie zwolnionych dziennikarzy Jerzego Sosnowskiego i Marcina Zaborskiego przygotowali słuchacze. Do dzisiaj petycję podpisało już 12,5 tysiąca osób. Można podpisywać ją do końca tygodnia na stronie "Ratujmy Trójkę" na Facebooku. Później petycja zostanie wysłana do prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk.

Większość Amerykanów poległa na tym teście dla 10-latków. A Ty?

Co jest mniejsze?
Przekonaj się! Rozwiąż QUIZ


Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (366)
Dziennikarze Trójki protestują przeciwko upolitycznieniu radia. List podpisali Niedźwiecki, Mann...
Zaloguj się
 • Pol Brz

  Oceniono 1 raz 1

  te zasrane łapy precz od Trójki !!!!!!! Możecie pacyfikowac Trybunał, podnosić podatki i wiek do pracy podnieśc do 120 lat,.....i robić sobie te shizofreniczne zmiany .....TYLKO ZOSTAWIĆ OSTATNIĄ POZYTYWNĄ INSTYTUCJE W POLSCE BEZ GÓWNIANEGO pisu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • beskidnik2010

  Oceniono 1 raz 1

  Uwiódł mnie baner: "Nie chcemy trujki". Autora nominuję do tegorocznej nagrody Nobla.

 • grupalakatuz

  Oceniono 2 razy 0

  A jak plugawili godło to tym POlaczkom znad morza Martwego się POdobało, cuuuu?

 • velziuta

  Oceniono 1 raz 1

  pod informacjami o zamachu i terrorystach nie ma forum ,ale pod tym artykułem jest,więc swojego zdania o Arabach,islamie i multi-kulti nie zmieniam ,jestem na nie co do trójki którą słucham od zawsze z przerwą na rządy Tuska i Kopacz i o których sądziłąm miej więcej to samo Polityczne dyskusje w radiu zawsze lubiłam,ale nie nagonkę i grilowanie Kaczyńskiego.Czas wyrównać rachunki

 • grupalakatuz

  Oceniono 2 razy 0

  Za peło bali się protestować.

 • igla5858

  Oceniono 2 razy 2

  To byla najlepsza stacja radiowa . Sluchalem jej od dzieciaka . Ale "dobra zmiana " zrobila swoje , Programow PR i TVPis nie da sie sluchac i ogladac.... Wazeliniarstwo w kazdym pytaniu i slodziutkie odpowiedzi.... Ochyda...

 • alexander59

  Oceniono 3 razy 1

  od 30 lat słuchałem Trójki, najlepszej stacji radiowej w Polsce, ale od czasu "dobrej zmiany" bojkotuję wszystkie programy PR i TVPis.

 • viornisko

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoda, że Trójka pani Jethon nie zajęła takiego stanowiska rok, dwa, trzy lata wcześniej - zyskałaby wtedy zamiast mojej niechęci - sympatię. Jak to było z tą akcją? Orzeł może?

 • mireczekb

  Oceniono 6 razy -2

  Pomiot komuszy nie może pogodzić się z dobrą zmianą. Won z Polskiego Radia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX