Demokracja w Polsce zagrożona? Kaczyński to wyśmiewał, a co myślą Polacy? [SONDAŻ]

1. Sondaż IBRiS: 57,6 proc. osób uważa, że demokracja w Polsce jest zagrożona
2. Z kolei 38,2 proc. odpowiedziało, że nie ma takiego niebezpieczeństwa
3. Wcześniej prezes PiS wyśmiewał mówiących o zagrożeniu demokracji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sondaż przeprowadził dla Radia ZET Instytut Badań Społecznych i Rynkowych IBRiS. Ankietowani musieli określić, na ile zgadzają się ze zdaniem: "Demokracja w Polsce jest zagrożona".

Jak podaje rozgłośnia 57,6 proc. odpowiedziało, że zgadza się z tym stwierdzeniem. Nie zgodziło się z nim 38,2 proc. respondentów, a "trudno powiedzieć" dopowiedziało 4,2 proc.

Kaczyński: Śmiechu warte

O zagrożeniu demokracji mówią przeciwnicy rządu PiS. Ich obawy budzą m.in. zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i mediach publicznych. Przedstawiciele partii rządzącej wielokrotnie odpierali te zarzuty, mówiąc, że demokracji w Polsce nic nie grozi. Jako dowód przywoływali fakt, że organizowane są demonstracje przeciwko władzy.

W tej sprawie głos zabierał też prezes PiS. - Mówienie, że dzisiaj w Polsce demokracja jest zagrożona jest łagodnie mówiąc śmiechu warte - przekonywał w styczniowej rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W marcu lider PiS na spotkaniu z mieszkańcami w Grajewie mówił z kolei: - Organizowane są różne KOD-y, że rzekomo w Polsce jest demokracja zagrożona, organizowane demonstracje, różne akcje za granicą. Polskę się za granicą obmawia, obraża, polskie państwo się obraża.

Przeczytaj też: Wyniki tego sondażu mogą nie spodobać się PiS.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy demokracja w Polsce jest zagrożona?
Więcej o:
Komentarze (359)
Demokracja w Polsce zagrożona? Kaczyński to wyśmiewał, a co myślą Polacy? [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • emektb

  0

  Wyjątkowa gnida z tego Kaczyńskiego.

 • jerry224

  0

  On kpi sobie z nas bo żeśmy sami chcieli dyktatury ... vox populi, vox Dei ....

 • eski57

  0

  Jest wielkim OSZUSTWEM prezesa J. K. i mądrali PiS-u twierdzących , jakoby ich posłowie obecnego Sejmu są emanacją NARODU (może promieniowaniem?) i wobec tego NIE muszą uznawać wyroków TK i wynikających z Konstytucji zasad prawnych .
  Polska liczy powyżej 38 mil. Obywateli , którzy tworzą NARÓD POLSKI o różnych poglądach politycznych i ideowych , a NA PiS w ostatnich wyborach do Sejmu zagłosowało niepełne 6 mil. OBYWATELI o poglądach prawicowo – katolickich w TYM skrajnych !
  Powoływanie się jakoby NARÓD dał im władzę i nie muszą się liczyć z Konstytucją , TK , opozycją i arbitralnie postępować wyłącznie wg własnego uznania , JEST początkiem AUTOKRACJI ciemniaków !

 • yuo7leo9

  Oceniono 2 razy 2

  Ten art - to trochę "ku pokrzepieniu serc". Na PIS wyraża chęć głosowania ok. 19%. Brak zaniepokojenia stanem demokracji wyraża prawie 40% (z niezdecydowanymi - ponad 40%). To znacznie więcej, niż jest zwolenników PIS. Czyli propaganda PIS działa, niestety.

 • heepurian

  Oceniono 3 razy 1

  Komuniści w PRL też twierdzili ze w Polsce jest pełna demokracja. A jak było każdy widział.

 • zd46

  Oceniono 2 razy 0

  Kaczynski jest w obledzie ze swoja „polityka histeryczna”. On moze lzyc, pomawiac, oskarzac a inni maja sie go bac, podlego karakana????? Kiedys oskarzyl Pania Kanclerz a „idiota piwny z Legionowa co dopiero wyszedl ze schronu przeciwlotniczego” Blaszczak na wszystko ma argument jak gowniarz z piaskownicy: a oni Warszawe bombardowali. Siegnij matole do 1020 roku, tam tez ze soba walczyli. JAK CHCECIE BYC SZANOWANI, SZANUJCIE INNYCH a swoja BUTE, AROGANCJE I PYCHE konsumujcie w rodzinnych domach. A czy TO NIE JEST ZAMACH STANU !!!!!??????? Zmieniac to nie znaczy burzyc i PODPALAC i nigdy PIROMAN ani DYMIACY KNOT, nie bedzie FAJERWERKIEM!!!!!!

 • zd46

  Oceniono 2 razy 0

  Panie J.Kaczynski, ma pan racje, taka przyware DONOSZENIA, POSIADALA w stanie wojennym, ZNANA PANU OSOBISCIE,TW "BALBINA", ktora SB nie tykalo, DLACZEGO? A.Duda do prezydenta Niemiec Galcka a wczsnieja na forum UE, Macierwicz z Fotyga, Kurtykowa i z synem co sie zaslu PiSu doczeal, za oceanem w USA, Marta z podlego rodu i ......wielu innych dla ktorych Polska byla USZMELCOWANA KARTA Z SZULERNIi tylko w owczym pedzie po wladze autokrtyczna nad POLSKA i POLAKAMI !!!Nie wstyd wam tak lgac i oszukiwac?????? TO JEST WASZA SZKOLA !!!!! TAKIE sa wasze zasady BEZ ZADNYCH ZASAD a MORALNOSC przeszkadza wam jak w gardle Ość.

 • zd46

  Oceniono 2 razy 0

  ZACZYNA SIE !!!!!!! ARESZTOWANIA RUSZYŁY!!!!!!!! MINSPRAWPROK działa!!!!! A.Duda, B.Szydlo, jak zyc w takiej WASZEJ Wolsce, kiedy kosciol straszy pieklem a rzad wiezieniem na podstawie donosow "dziarskej wiary PiSu", podsluchami i inwigilacja? Czy tak ma byc jak za J.Stalina? Znajomy opowiedzial dowcip o Stalinie w pociagu i "WYSIADL Z NIEGO po DLUGICH 3 LATACH" i to na innej stacji!!!!!

 • zd46

  Oceniono 2 razy 0

  PiSowym i rzadzacym, a zwlaszcza preziowi, bliskie staja sie slowa wypowiedziane kiedys przez Wl.Gomulke, sekr. KC PZPR: "...”Zaczyna w państwie naszym ponad naszymi głowami wyrastać drugie państwo. Organa bezpieczeństwa same robią pewną politykę, do której nikt się nie ma wtrącać.......”,”Myśmy bowiem gospodarze (...). Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy (...). Władzy nie oddamy dlatego, aby naród polski nie spotkała nowa zguba, jaka mu grozi w wypadku fałszywej linii politycznej, którą próbuje narodowi narzucić reakcja (...). Zniszczymy wszystkich bandytów reakcyjnych, bez skrupułów. Możecie jeszcze krzyczeć, że leje się krew narodu polskiego, że NKWD rządzi Polską, lecz to nie zawróci nas z drogi...”. Smutne, bo staje sie PRAWDZIWE, choc stare i PRZERAZAJCE!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX