Byli dziennikarze TVP szczerzy do bólu. Było polecenie: "Pokazać, jak KOD hejtuje zwykłych ludzi"

1. Dziennikarze zwolnieni z TVP wystosowali mocne oświadczenie
2. Wyjaśniają dosadnie, dlaczego odmówili wykonania poleceń kierownictwa
3. "TVP łamie zasady obiektywizmu" - czytamy w piśmie. Oto jego treść

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zwolnieni w ostatnich dniach dziennikarze TVP postanowili wyjaśnić okoliczności wyrzucenia ich z pracy. Podpisani pod oświadczeniem Izabela Leśkiewicz, Magdalena Siemiątkowska, Małgorzata Serafin, Agata Całkowska, Łukasz Kowalski i Patryk Zalesiński szczegółowo odpowiedzieli też na zarzuty kierownictwa stacji.

Zwolnieni podczas czystki w TVP. Co robią teraz?


Kurski chciał konferencji Episkopatu

"12 marca na kolegium redakcyjnym Izabela Leśkiewicz i Magdalena Siemiątkowska zostały poinformowane przez szefa newsroomu, że TVP Info nie pokaże na żywo przemówień podczas marszu (przeciwko nieopublikowaniu wyroku TK - przyp. red.)" - czytamy w oświadczeniu dziennikarzy.

Dalej byli pracownicy TVP wyjaśniają okoliczności decyzji ich przełożonych: "Według szefa newsroomu takie ustalenia zapadły poprzedniego dnia na spotkaniu kierownictwa TAI (Telewizyjna Agencja Informacyjna - przyp. red.) z prezesem TVP S.A (Jackiem Kurskim - przyp. red.). W odpowiedzi na sprzeciw wydawcy usłyszeli, że w tym czasie TVP Info ma transmitować konferencję Episkopatu Polski".

Z relacji dziennikarzy wynika, że wydawcy zaproponowali, by odwrócić kolejność transmisji, ale na to nie zgodził się dyrektor TAI Mariusz Pilis. "Dostali również polecenie, aby zlecić dziennikarzom realizację dwóch materiałów: o tym, jak KOD-owcy hejtują zwykłych ludzi oraz o tym, jak za rządów Platformy Obywatelskiej w czasie manifestacji strzelano do ludzi z broni gładkolufowej" - piszą dziennikarze.

Odejście od obiektywizmu

W oświadczeniu czytamy też, że TVP zadecydowała o odwołaniu bez wiedzy wydawców jednego z gości, który miał komentować wydarzenia na marszu KOD - Jerzego Domańskiego. Razem z nim w studiu miał się znaleźć Rafał Ziemkiewicz. "Było to złamanie zasady pokazywania zdania dwóch stron, co do tej pory obowiązywało w TVP Info" - piszą dziennikarze.

Największe wpadki "Wiadomości" TVP. "Manipulacja się leje" [GALERIA]Zaproponowali alternatywne rozwiązania

Zdaniem zwolnionych pracowników, nieprawdą jest, że wydawcy nie zaproponowali "alternatywnych rozwiązań programowych". Byli oni zdania, że "jeśli podczas manifestacji dojdzie do zamieszek, demolowania miasta lub użycia jakiejkolwiek broni, niezwłocznie należy przypomnieć widzom inne tego typu wydarzenia z poprzednich lat".

Materiał z tezą w "Wiadomościach"

"Mimo że do żadnych zamieszek nie doszło, materiał z tezą o strzelaniu do demonstrantów zrealizowały Wiadomości TVP. Następnego dnia jego emisji odmówiła Małgorzata Serafin, twierdząc, że jest on jednostronny i nierzetelny" - napisali dziennikarze. Dzień później Serafin pożegnała się z pracą.

To zdjęcie wiele mówi o ludziach na protestach KOD. A w "Wiadomościach"?Podpisani pod listem nie zgadzają się też z tym, że ich zachowanie zagrażało ciągłości emisji. "Na dyżurze nadal pozostawali wydawcy pasma porannego" - twierdzą dziennikarze i dodają: "Mariusz Pilis polecił sprowadzenie do pracy innych wydawców, którzy wykonają takie polecenia".

"Zapraszam do sekretariatu"

Dwa dni później Pilis w obecności zespołu miał oświadczyć: "To jest ostatni moment, kiedy w Telewizji Publicznej panuje jakakolwiek ideologia. Tych, którzy zamierzają poprzeć te panie, zapraszam do sekretariatu." Na te słowa zareagowało troje dziennikarzy: Agata Całkowska, Łukasz Kowalski i Patryk Zalasiński.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (465)
Byli dziennikarze TVP szczerzy do bólu. Było polecenie: "Pokazać, jak KOD hejtuje zwykłych ludzi"
Zaloguj się
 • wiski12

  0

  KOD zrobi z pislamitami to co Solidarność zrobiła z komuną.Mam nadzieję że już nie długo.!!!!!

 • merderator

  Oceniono 2 razy 0

  Wczoraj w TVN24 w programie "Śniadanie Mistrzów" Krzysztof Materna nawoływał do sankcji przeciw Polsce, ale tak dotkliwych aby poczuli to tzw. zwykli Polacy. Powstrzymam się od nazwania tego typu postawy po imieniu.

 • merderator

  0

  Wczoraj w TVN 24 w programie "Śniadanie Mistrzów" Krzysztof Materna nawoływał do sankcji przeciw Polsce, ale tak mocnych aby poczuli to tzw. zwykli Polacy nie interesujący się polityką. Czy trzeba lepszego przykładu "patriotyzmu" establishmentu?

 • rolex35

  0

  nie wolno oglądać reżimowej TV !!!

 • 0

  W każdej dziedzinie życia Polaków to dopiero początek anarchii. PIS rządzi i będzie dalej robił co zechce i każe szefunio. Zamknąć telewizję i 7 razy w tygodniu do kościoła, bo tam trzeba rzucać na tacę, a nie oglądać wiadomości w TV.

 • m949

  Oceniono 1 raz 1

  Np.
  Szczera ograniczona taktem jest np Eliza Michalik.
  Szczerość wzmocnioną wulgaryzmami, która mnie nie obraża, prezentuje Kuba Wątły

 • m949

  Oceniono 2 razy 0

  Jacy święci. Przecież za wielkie pieniądze robili i robią wodę z mózgu "ciemnemu" ludowi.
  Do niedawna na wszystkich stacjach było jednakowo; te same treści, ci sami dyżurni bijący brudną pianę, lejący polityczną wodę ( niektórzy święconą), ..... politycy zwani chlapami!
  O tej samej porze na wszystkich stacjach ze wzmocnioną siłą głosu ( każdego śpiącego obudzi) reklama, no z wyjątkiem republiki oni o inne porze i dzięki temu zwiększaja publikę.
  Każda stacja manipuluje zgodnie z interesem, wolą, ..... zapotrzebowaniem płacącego, reklamodawcy, ..... to widać, słychać i czuć.
  Tak jest u Rydzyka, ............. i w TVN-e.
  Tak było, jest i będzie. Nie ma bezwzględnej wolności. Nie można służyć kilku panom!

 • garrgamel

  Oceniono 5 razy -1

  Dziś wiem, że w następnych wyborach zagłosuję, będę namawiał do tego wszystkich. PiS musi zdobyć większość pozwalającą na zmianę konstytucji i zaprowadzenie nowego porządku. Petrusy, PO, KODy wyślemy na Madagaskar :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX