Kaczyński w Polskim Radio: Pozostanę wstrzemięźliwy. Może już nigdy nie będę frontmanem? [6 CYTATÓW]

1. Jarosław Kaczyński był gościem Jedynki
2. Mówił m.in. o tym, że nie lubi konfliktu
3. Prezes PiS nie zamierza być "frontmanem" partii

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. O konflikcie:

- Jest pan człowiekiem, który lubi konflikt? - zapytał na początku rozmowy prowadzący program. - Bardzo nie lubię konfliktu. Jestem bardzo spokojnej natury - zapewniał Kaczyński. Tłumaczył również, że od ćwierć wieku "zażarcie buduje się jego obraz" jako człowieka skorego do konfliktów.

2. O Trybunale Konstytucyjnym:

Zdaniem Kaczyńskiego Trybunał Konstytucyjny jest "organem o bardzo słabej legitymizacji"- TK składa się z prawników mających bardzo dobrą pozycję w swojej dziedzinie prawa i z prawników zupełnie przeciętnych. W gruncie rzeczy jest to zbiór ludzi bardzo różnych, niekiedy dość przypadkowych - wyjaśniał.

3. O Polakach w strukturach UE:

Prezes PiS mówił o odrzuconej kandydaturze eurodeputowanego PiS Janusza Wojciechowskiego do Trybunału Obrachunkowego. - Pani Thun i pani Pitera gwałtownie zaatakowały naszego kandydata, osobę, która ma zdecydowanie najlepsze kompetencje ze wszystkich kandydatów - mówił i podkreślił: - Myśmy nigdy nie atakowali, a wręcz wspieraliśmy wszystkich polskich kandydatów, także tych z Platformy Obywatelskiej, także tych, co do których przygotowania mieliśmy wątpliwości.

4. O pozycji Polski:

Polska według Kaczyńskiego powinna być krajem "który się liczy, który jest traktowany podmiotowo i, którego interesy są przestrzegane". Jego zdaniem taką pozycję Polska miała za czasów poprzednich rządów PiS. - Platforma wszystko zepsuła, przyjmując pozycję wystraszonego petenta - dodał.

5. O byciu frontmanem:

Kaczyński ostatnio rzadziej bywa w mediach i - jak wyjaśnia - pozostanie "wstrzemięźliwy jeszcze przez dłuższy czas". - Nie ma podstaw, żebym ja był - jak to się mówi - frontmanem. Frontmanem przez dłuższy czas nie będę, a może już nigdy nie będę - stwierdził.

6. O czytaniu książek:

Na koniec prowadzący program nawiązał do badań czytelnictwa, z których wynika, że ogromna większość Polaków nie przeczytała w ubiegłym roku żadnej książki. - W ostatnich tygodniach dołączyłem się do większości Polaków. Ostatnio żadnej ważnej książki nie czytałem - śmiał się prezes PiS. Planuje jednak lekturę drugiego tomu "Historii Polski" Nowaka.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

QUIZ: Przekonaj się, czy wiesz, jakie masz prawa polityczne

Jeden z posłów na Sejm działa, według większości wyborców, niezgodnie z ich wolą. Czy w takiej sytuacji mają oni prawo go odwołać?
Przekonaj się! Rozwiąż QUIZ


Więcej o: