Wniosek o 500 zł na dziecko będzie można składać też on-line! Sprawdź, w których bankach

Wniosek o 500 zł na dziecko będzie można złożyć za pośrednictwem 18 banków. Te wyślą potem odpowiednie dokumenty do urzędu gminy. Cała procedura odbędzie się przez internet, a rodzice i opiekunowie nie zapłacą za nią ani złotówki.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej porozumiało się z 18 bankami. Wśród nich są:

Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK SA, FM Bank PBP SA (Smart Bank), ING Bank Śląski SA, mBank SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, SGB-Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Getin Noble Bank SA, Deutsche Bank SA i Credit Agricole Bank Polska SA.

Wniosek będzie można złożyć za pomocą serwisu internetowego banku, z którego usług korzysta rodzic lub opiekun dziecka. Bank nie będzie gromadził danych, weryfikował danych podanych we wniosku oraz załączników. Dalsza ścieżka obsługi wniosku będzie prowadzona przez samorząd i to on będzie informował o przyznaniu świadczenia.

1. Co musisz wiedzieć o programie "Rodzina 500+"?
- wniosek o 500 zł możesz złożyć od 1 kwietnia
- do programu możesz dołączyć w każdej chwili; wtedy pieniądze będą wypłacane od miesiąca, w którym to zrobisz
- jeżeli złożysz wniosek do 30 czerwca br., dostaniesz wyrównanie za pierwsze trzy miesiące 2016 roku (wtedy miał ruszyć program)
- wypełniony dokument musisz złożyć w urzędzie gminy lub miasta, za pośrednictwem Poczty Polskiej albo wypełnić go przez internet (portal empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP czy za pośrednictwem banku)

2. Jakich dokumentów potrzebujesz?
- wydrukowanego wniosku; możesz pobrać go TUTAJ >>>
- zaświadczenia o dochodach z urzędu skarbowego (jeżeli chcesz dostać pieniądze także na pierwsze dziecko)
- jeżeli dziecko jest adoptowane, potrzebujesz decyzji sądu rodzinnego (potwierdzającego przysposobienie dziecka/prowadzenie postępowania)
- oświadczenia o wielkości gospodarstwa rolnego (w przypadku rolników)

3. Jak wypełnić wniosek?

PUNKT PIERWSZY: wpisz dane rodzica, na którego będą wypłacane pieniądze (m.in. imię, nazwisko, PESEL, adres czy numer telefonu)

PUNKT DRUGI: wpisz dane dziecka lub dzieci - imię, nazwisko, numer PESEL (bądź numer dokumentu tożsamości, jeżeli dziecko nie ma jeszcze PESEL-u), datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo i stan cywilny dziecka

Uwaga: jeśli Twoje dziecko jest niepełnoletnie i wyszło za mąż (w Polsce taką możliwość mają dziewczynki po ukończeniu 16 lat - ale tylko za zgodą sądu), nie możesz na nie pobierać pieniędzy

PUNKT TRZECI: wpisz dane wszystkich członków rodziny - partnera/małżonka i pełnoletnich dzieci do 25. roku życia. Jeżeli dziecko skończyło 25 lat, ale ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jego dane również wpisz. Gdy starasz się o pieniądze również na pierwsze dziecko, wpisz też przy każdym członku rodziny odpowiedni urząd skarbowy. Uwaga: członkiem rodziny nie jest dziecko odebrane przez sąd, dziecko w związku małżeńskim i pełnoletnie dziecko, które urodziło już własne dziecko

PUNKT CZWARTY: wpisz, gdzie jesteś ubezpieczony (np. w ZUS czy KRUS)

PUNKT PIĄTY: ten punkt dotyczy Cię tylko wtedy, jeśli chcesz dostać pieniądze też na pierwsze dziecko (bo spełniasz kryterium dochodowe). Jeżeli płacisz alimenty, wpisz, ile zapłaciłeś/łaś ich w ostatnim roku. Zaznacz też, czy Twoja sytuacja finansowa uległa zmianie (np. straciłeś/łaś pracę)

PUNKT SZÓSTY: potwierdź, że wiesz, komu i na jakich zasadach przysługują pieniądze. Tu musisz też napisać, czy Twoje dziecko nie mieszka za granicą - jeśli tak jest i pobiera tam podobne świadczenie, nie dostaniesz pieniędzy.

Więcej o programie "Rodzina 500+" czytaj tutaj >>>

Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
Więcej o:
Komentarze (103)
Wniosek o 500 zł na dziecko będzie można składać też on-line! Sprawdź, w których bankach
Zaloguj się
 • fillcorner82

  0

  wedłog informacji podanej na stronie mpips.gov.pl, nie będzie wyrównania za pierwsze trzy miesiące 2016 roku...

 • dzikimietek

  Oceniono 2 razy 2

  ropuch2tysiace, kundlu do nogi - daj głos

 • Grzegorz Socha

  Oceniono 6 razy -2

  Witam ! Powiedzmy szczerze, że wszyscy przeciwnicy programu 500+ to ci którzy nie załapią się na tą "zapomogę", więc moim zdaniem nie mają prawa głosu. Prawda jest,że PIS tylko dzięki temu wygrał wybory, ale kto zabronił mieć takie programy innym partiom. Byłem przeciwnikiem PIS-u , ale widze, że dzieje sie więcej niż od 1980 roku ! BRAWO !!!

 • stara-a-naiwna

  Oceniono 6 razy 2

  oczywiście pomysł 500zł nie zwiększy dzietności ale skoro dają to wezmę.
  Dużo taniej globalnie licząc wyszło by zapewnienie miejsc w żłobkach, przedszkolach czy darmowych podręczników (chociaz dla klas 1-3) i ja jako rodzic dużo bardziej bym się z tego ucieszyła (bo te 500zł w moich wydatkach na żłobek to kropla w morzu)

  ps. jak napisał ktoś wcześniej - chociaz kasa na wakacje będzie ;-)

 • login-xyz

  Oceniono 5 razy -1

  Juz wyjasniam, co nastapi.. 500zl jest definitywnie nieadekwatne do Polskich zarobkow. Porownajcie np Niemcy albo nawet Szwajcarie! To mialo wygladac inaczej. Na kazde dziecko mialo byc i to 150zl. Na dwoje bylobyy wtedy 300zl. Ten Kindergeld roslby wraz z Waszymi zarobkami. A tak? Wasz rzad wsiurow nie wyrobi, pojdzie wszystko do gory, beda kasy szukac i pojda na koncu podatki do gory.. Naiwni Polacy tacy jestescie! Ale czy Wy w historii kiedys potrafiliscie rzadzic Waszym krajem? Bedzie powtorka z rozrywki.. Jestescie, jak muchy. Nigdy sie nie nauczycie. Zachodniej flance UE do piet nie dorastacie..

 • myumyumyu

  Oceniono 2 razy 0

  Kto dostanie wyrównanie za wcześniejsze miesiące? 500-zlotych-na-dziecko.pl/2016/03/09/kto-dostanie-wyrownanie-za-wczesniejsze-miesiace/

 • radar0

  Oceniono 8 razy 4

  Kochani - nie idźmy w to - nie dajmy się omamić PiS-owskiej faszystowskiej dyktaturze.
  Olewamy ich śmierdzące dyktaturą pieniądze!

 • ekokom123

  Oceniono 5 razy -1

  Czyli rozumiem, że w ramach manifestacji poglądów nie bierzecie 500? Jeżeli to jest nie dobre dla Polski to nie składać wniosków? No ciekawe, czy wszyscy tutaj tacy bulwersujący się w komentarzach nie złożą wniosków, chociaż będzie przysługiwało 500.....

 • login-xyz

  Oceniono 4 razy -4

  Juz wyjasniam. Trzeba nastrugac 4 bachory i 1tys zl bedzie na libacje, co miesiac. Bachory wychowa podwurko, potem poprawczak..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX