Czy sztuka może poprawić bezpieczeństwo pieszych? Projekt tych artystek pokazał, że tak

Indyjskie artystki zaprojektowały trójwymiarową zebrę na jezdni. Z daleka wygląda jak blokada ruchu i zmusza kierowców, żeby zwolnili. Pomysł spodobał się lokalnym urzędnikom.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Indyjskie artystki Saumya Pandya Thakkar i Shakuntala Pandya stworzyły pracę, która posiada walory nie tylko estetyczne, ale może również poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach. Ich cel był prosty - zaprojektować taki wzór przejścia dla pieszych, który przykuje uwagę kierowców. O tym niecodziennym pomyśle napisał portal Indiatimes.com.

Artystki wykorzystały efekt głębi i stworzyły trójwymiarowe pasy na jezdni. Z pewnej odległości "przestrzenna zebra" wygląda jak blokada przejazdu, co zmusza kierowców do ograniczenia prędkości.

3D street art never fails to amaze me. Artists Saumya Pandya Thakkar and Shakuntala Pandya from Ahmedabad designed...

Posted by 104.2 Your fm on  Thursday, 10 March 2016


Pomysł został przetestowany w indyjskim mieście Ahmadabad, w okolicach szkół i w miejscach, gdzie dochodzi do wielu wypadków. Lokalni urzędnicy twierdzą, że się sprawdza i kierowcy zwalniają, widząc blokadę.

Artystki chciałby, żeby ich projekt został wykorzystany w innych miastach, także w różnych częściach świata. Oczywiście wcześniej, ze względu na normy drogowe, pomysł zastosowania takiego rozwiązania musi zyskać akceptację odpowiednich urzędników.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Większość Amerykanów poległa na tym teście dla 10-latków. A Ty?

Którego gazu najwięcej jest w ziemskiej atmosferze? (73 proc. Amerykanów odpowiedziało źle)
Przekonaj się! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (78)
Czy sztuka może poprawić bezpieczeństwo pieszych? Projekt tych artystek pokazał, że tak
Zaloguj się
 • aga.super

  0

  W Gazeta.pl nie potrafią odróżniać płci podczas tłumaczenia? "Artystki chciałby, żeby ich projekt został wykorzystany w innych miastach, także w różnych częściach świata."

 • 6nine9

  0

  Na zdjeciu wygąda super. Ale nikt nie bierze pod uwagę, że to wygląda w ten sposob tylko z jednego kierunku - czyli z tego, z którego zrobiono zdjęcie?

 • danny_trejo

  Oceniono 3 razy 1

  Znacznie skuteczniejszym rozwiazaniem jest po prostu wyniesienie przejscia dla pieszych na garb. Do tego oczywiscie odpowiednie znaki i gwarantuje, ze kazdy, kogo obchodzi zawieszenie jego auta, odpowiednio zmniejszy predkosc. W Hiszpanii to rozwiazanie stosowane jest bardzo czesto i jest naprawde skuteczne.

 • sloviensis

  0

  Jarosław nie takie bariery pokonywał!

 • lider4

  Oceniono 1 raz 1

  Znowu będzie zamach na prezydenta!

 • kuma1

  Oceniono 2 razy 2

  Dopóki kierowca patrząc pod innym katem nie wykona manewru unikowego i nie wjedzie w tłum.

 • andrzej23195

  Oceniono 1 raz 1

  Pomysł świetny większość jeżdżących naszymi tarsami i drogami musi domyślać się gdzie są pasy szcególnie wieczorem i w nocy , więc może jeszcze jakieś światełka .

 • p.lew

  Oceniono 1 raz 1

  To totalna ściema !!! Na zdjęciu wygląda fajnie ale tylko na zdjęciu ! W Szczecinie podobnie miały wyglądać namalowane przystanki tramwajowe i na zdjęciu wyglądały rewelacyjnie , tak jak te pasy .W rzeczywistości to zwykły płaski rysunek , który tylko pod pewnym kontem i tylko na zdjęciach tak wygląda .Szczecin w to badziewie wywalił dwa miliony !!! Kasa wywalona w błoto !!! Niby 3D a tak naprawdę pic na wodę fotomontaż .Nie dajcie się nabrać !

 • login-xyz

  0

  Kierowca spanikuje, wpadnie w poslizg i.. wypadek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX