Macierewicz i Kaczyński w TVP. "Problemy osobowościowe rzutują na postrzeganie Polski"

1. Eksperci komentują rozmowy A. Macierewicza i J. Kaczyńskiego
3. Brejza: Macierewicz prowadzi Polskę ku destabilizacji
3. Maliszewski: PiS wybrało strategię "z nami albo przeciwko nam"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W TVP Info w odstępie kilkudziesięciu minut wystąpił szef MON Antoni Macierewicz i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ten ostatni przekonywał, że premier nie mogła opublikować wyroku TK, z kolei minister obrony narodowej odnosił się do katastrofu w Smoleńsku.

"Może była bomba, może w inny sposób..." [SZEŚĆ CYTATÓW] >>>

O komentarz do obu rozmów poprosiliśmy posła Krzysztofa Brejzę i politologa Norberta Maliszewskiego.

Krzysztof Brejza, poseł PO

O wystąpieniu Macierewicza i Kaczyńskiego jednego dnia: Widać bałagan komunikacyjny i brak spójności. Eurodeputowany Kazimierz Ujazdowski wraca i szarżuje ze swoją wypowiedzią o kompromisie, niektórzy posłowie sugerują, by skończyć kryzys, bo większość Polaków tego oczekuje. Sugerują też, że to szkodzi Prawu i Sprawiedliwości... Wydaje mi się, że Jarosław Kaczyński chce w twardy sposób przeciąć tę sytuację. Próbuje opanować pożar.

O ostrych wypowiedziach Macierewicza: Jesteśmy na kilka miesięcy przed szczytem NATO, który ma być miejscem wypracowania wspólnej doktryny dla całego Paktu na najbliższe lata. Organizowane jest w państwie położonym obok konfliktu ukraińskiego, państwie, które stabilizowało sytuację w całym regionie. Macierewicz takimi wypowiedziami prowadzi Polskę ku destabilizacji. Nie jesteśmy już punktem oparcia dla NATO.

Macierewicz ze swoją osobowością nie jest partnerem wiarygodnym do przekazywania informacji niejawnych, prowadzenia współpracy wywiadowczej, jest osobą mało poważną, żeby podejmować z nim poważne rozmowy.

Problemy osobowościowe rzutują na postrzeganie Polski jako partnera w gronie państw NATO.

Norbert Maliszewski, politolog

O wystąpieniu Macierewicza i Kaczyńskiego jednego dnia: Dzisiaj ustalana jest strategia na długotrwały kryzys. Stąd pojawienie się Antoniego Macierewicza i Jarosława Kaczyńskiego, polityków twardej linii. Ta strategia to "z nami albo przeciwko nam".

Prezes narzuca obowiązującą narrację, że Trybunał łamie Konstytucję, jego wyrok z 9 marca jest bezprawny i nie może być opublikowany. Partia zwiera szyki, wątpiący politycy mogą zostać zmarginalizowani, a elektorat PiS przetrwa kryzys w "oblężonej twierdzy", z przekonaniem o konieczności obrony suwerenności, którą ograniczałyby np. instytucje unijne, krytykujące rząd premier Szydło za działania wobec TK.

Ale retoryka, jak na Macierewicza i Kaczyńskiego, i tak była koncyliacyjna. Wcześniej była twarda - były m.in. ataki na KOD. Dziś chodzi o to, aby winnym kryzysu uczynić opozycję, bo to ona nie szuka kompromisu. Również jeśli szczyt NATO okaże się fiaskiem, jego ranga zostanie obniżona, ustalenia nie będą istotne, winą zostanie obarczona opozycja. Ugodowość Kaczyńskiego jest tylko retoryczna

Prezes mówi o kompromisie, natomiast po kolei odrzuca różnego rodzaju pomysły. Jest to taka gra, gdzie twarda linia zostaje przypudrowana retoryką koncyliacyjną i troską o reputację Polski.

O długotrwałym kryzysie: Komisja Europejska będzie kontynuować kroki mechanizmu kontroli praworządności, pozycja przetargowa Polski będzie dużo słabsza. Mamy do czynienia z podręcznikowym rozłamem społecznym, politycznym i prawnym. Będą dwa porządki prawne - rząd będzie miał swoją wykładnię, TK będzie miał swoją, część społeczeństwa będzie uznawała orzeczenia TK a część nie. Ten kryzys musi zostać rozwiązany, ale nie widać woli.

O problemie Macierewicza: Warto zauważyć, że Antoni Macierewicz na słowa prowadzącego program, że powodem katastrofy smoleńskiej była bomba, stwierdził "to pan powiedział". Macierewicz znajduje się w dosyć trudnej sytuacji - między młotem, czyli koniecznością dyplomatycznych wypowiedzi, a kowadłem czyli twardym elektoratem.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!