To jedno zdjęcie wiele mówi o ludziach chodzących na protesty KOD

Tłum manifestujących w sobotnim marszu KOD idzie ulicami, przedziela ich trawnik, którego nikt nie depcze. To zdjęcie to jeden z symboli tego, jak można - wybaczcie górnolotny ton - rozumieć patriotyzm. Bo to nie tylko wielkie hasła, ale i szacunek do otoczenia, np. do zieleni.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prostokąt trawy, a dookoła tłum ludzi. I nikt po niej nie depcze. To zdjęcie dobrze chyba pokazuje atmosferę i postawy osób, którzy biorą udział w demonstracjach w obronie demokracji.


Fot. Stanisław Skarżyński

Fotografię wykonał Stanisław Skarżyński, socjolog i dziennikarz. Jak pisze w portalu Res Publica, podczas manifestacji "kilkadziesiąt tysięcy ludzi bardzo pracowicie upychało się na jezdni i chodniku, żeby nie rozdeptać kawałka trawnika, którzy znalazł się na ich drodze. Ileś tam osób po trawniku oczywiście przeszło, ale były to jednostki - natomiast tłum ewidentnie rozdzielał jakiś niewidoczny nakaz poszanowania tego skrawka zieleni. Od tego momentu sprawdzałem, jak demonstranci postępują z zielenią - i tak samo zachowali się na pl. Trzech Krzyży, a potem na Rondzie de Gaulle'a".


Fot. Tomasz Golonko

Marsz przebiegał spokojnie, policja również nie miała zbyt wiele do roboty.


Fot. Tomasz Golonko

Co o wydarzeniu powiedziały "Wiadomości"? - Nad tym, by wszyscy mieli zapewnione bezpieczeństwo czuwała i policja, i straż marszowa, choć nie zawsze i nie wszędzie na przestrzeni ostatnich lat tak bywało - mówił Krzysztof Ziemiec.

- Poprzedni rząd ma na koncie m.in. akcję "Widelec", kiedy policja zatrzymała ponad 750 kibiców Legii - przypominała reporterka Ewa Bugała, która relacjonowała sobotni marsz. Jedynym niebezpiecznym narzędziem znalezionym wtedy przy kibicach był, jak mówiła, właśnie widelec. Rządowi PO wytknięto również inne przewiny: grzywny dla kibiców wznoszących okrzyki "Donald, matole, twój rząd obalą kibole", Marsz Niepodległości z policjantem kopiącym bezbronnego człowieka czy zeszłoroczne protesty górników. - Poważnych incydentów nie było na żadnym z wielu organizowanych marszów i wieców KOD - zauważyła Ewa Bugała.


Fot. Tomasz Golonko

"Wiadomości" sugerują zatem, że brak interwencji policji podczas demonstracji KOD to efekt zmiany władzy. A nie np. kultury uczestników demonstracji. Pamiętacie Marsz Niepodległości w 2013 r., gdy wrogami demonstrantów były lewackie drzewka?


Fot. youtube.com/Piotrek Żyła

Manifestantom przeszkadzała wówczas także m.in. kostka brukowa. A walkę z roślinami możecie obejrzeć na poniższym wideo od 0:47.Ile kosztowało warszawiaków pokrycie strat w infrastrukturze miasta, spowodowanych przez narodowców? Np. w 2013 roku - 120 tysięcy zł. A poniżej film z ostatniego - już o wiele spokojniejszego - Marszu Niepodległości:Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy chodzisz na marsze KOD?
Więcej o: